Tayvan nerede, haritadaki yeri neresi? Tayvan hangi kıtada bulunuyor? Tayvan ülkesi ne zaman kuruldu, ne zaman bağımsız oldu?

Tayvan ya da resmî adıyla Çin Cumhuriyeti, Tayvan Adası ile Penghu, Kinmen, Matsu ve bâzı diğer adacıklarda yerleşik bir Doğu Asya ada ülkesi. Peki, Tayvan nerede, haritadaki yeri neresi? Tayvan hangi kıtada bulunuyor? Tayvan ülkesi ne zaman kuruldu, ne zaman bağımsız oldu? Tayvan nüfısı kaç? Tayvan'ın asker sayısı kaç? Tayvan ekonomisi hakkında bilgiler nelerdir?

TAYVAN NEREDE?
Tayvan ya da resmî adıyla Çin Cumhuriyeti, Tayvan Adası ile Penghu, Kinmen, Matsu ve bâzı diğer adacıklarda yerleşik bir Doğu Asya ada ülkesi. 1912'de bugünkü Çin topraklarında kurulan ülke Birleşmiş Milletler kurucu üyesiydi. Tayvan da dahil olmak üzere çevre adaları II. Dünya Savaşı sonrasında sınırları içerisine dâhil etmişti. 1949 yılındaki Çin İç Savaşı'nı Çin Milliyetçi Partisi'nin (Kuomintang) kaybetmesi üzerine ülke Çin Komünist Partisi yönetimine girdi ve komünist parti tarafından Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) kuruldu. Çin Milliyetçi Partisi lideri Çan Kay Şek Tayvan adasına kaçtı ve Çin Cumhuriyeti'nin burada devam ettiğini Dünya'ya ilan etti.

1949 yılındaki bu yeniden kuruluş başta Batılı ülkeler olmak üzere Dünya devletlerinin çoğunluğu tarafından kabul gördü. 1971 yılına gelindiğinde değişen Dünya dengeleri nedeniyle Çin Cumhuriyeti (Tayvan) Birleşmiş Milletler'den çıkarıldı ve yerine ÇHC dahil edildi. Günümüzde Çin Cumhuriyeti sadece 23 ülke tarafından tanınmaktadır; ancak birçok ülke gayriresmî olarak ekonomik ve kültürel ilişkilerde bulunur. Günümüzde Çin ifadesi genellikle Çin Halk Cumhuriyeti'ni ifade etmek için kullanılırken Çin Cumhuriyeti'ne ise Tayvan denmektedir. Bunun yanında Tayvan, uluslararası kuruluşlara Çin Taypesi (Chinese Taipei) adı ile üye olmuştur. Nüfusunun %90'ından fazlası Han Çinlisi olan bu ada Çin ile yoğun ticarî ilişkilerde bulunmakla birlikte kıta devleti ile karşılıklı silahlanma durumu da söz konusudur. Tayvan'ın en fazla mal ihraç ettiği ülke ÇHC olmasına rağmen bağımsızlık ve tanınma çabaları ile BM üyeliği istekleri ÇHC'nin veto ve tehditleri ile karşılaşmaktadır.

TAYVAN TARİHİ
Boxer Ayaklanması'nı takiben 1911'de Qing Hanedanlığı'nın devrilmesiyle Milliyetçi Parti Kuomintang lideri Sun Yat-sen'in çalışmalarıyla kurulmuş ve Çin'in 2000 yıllık imparatorluk yönetimini sona erdirmiştir. İlk başkanı Sun Yat-sen kısa süre sonra görevden çekilince yerine General Yuan Shikai geçmiş ve bir süre sonra diktatörlük eğilimleriyle ülkeyi yeniden zor bir sürece sokmuştur. 1916'da Yuan'ın ölmesiyle iyice gerilen atmosferde yabancı karşıtlığı artmış ve 4 Mayıs 1919'da öğrencilerin yabancı malları boykot ettiği bir ayaklanma patlak vermiştir.

TAYVAN NÜFUSU KAÇ?
Son yapılan sayımlara göre Tayvan'ın toplam nüfusu 23,5 milyondur.

Tayvan'ın büyük şehirleri ve nüfusları:

Yeni Taipei : Yeni Taipei : 4,020,572
Taichung : Taichung : 2,815,704
Kaohsiung : Kaohsiung : 2,774,571
Taipei : Taipei : 2,642,877
Taoyuan : Taoyuan : 2,250,954
Tainan : Tainan : 1,880,216
Hsinchu : Hsinchu : 449,113
Keelung : Keelung : 368,932
Chiayi : Chiayi : 267,653
Changhua : Changhua : 235,022

- Popüler Ekonomi, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.populerekonomi.com/haber/9477677/tayvan-nerede-haritadaki-yeri-neresi-tayvan-hangi-kitada-bulunuyor-tayvan-ulkesi-ne-zaman-kuruldu-ne-zaman-bagimsiz-oldu