NEU yüksekliği nedir? Neut değeri yüksekliği nedir?

NEU yüksekliği nedir? Neut değeri yüksekliği nedir? Kısaca NEU olarak tabir edilen nötrofil, vücuttaki enfeksiyonları ve hasarlı dokuları iyileştirmeye yardımcı olan bir tür beyaz kan hücresidir. Hücresel bağışıklık sisteminin bir parçasıdır ve patojenlerle savaşır. Bu içerikte, nötrofil yüksekliği veya düşüklüğünün nedenlerine, metabolizmadaki rollerine ve normal NEU değerlerine dair bilgilere ulaşabilirsiniz…

haber Merkezi
haber Merkezi Tüm Haberleri

Nötrofil (NEU), doğuştan gelen bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. Çoğu kan dolaşımında dinlenir haldedir. Yabancı cisimler vücuda girdiğinde, nötrofilleri çeken maddeler salınır ve kandan hücrelere kadar ilerlerler. Sonrasında ise onları emer ve yok ederler. Kandaki NEU seviyeleri yaralanmalarda veya enfeksiyon oluşması gibi durumlarda doğal olarak yükselir. Ciddi kronik enfeksiyonlara, genetik koşullara veya bazı ilaç tedavilerine yanıt olarak azalabilirler.

Kandaki yararlı bu beyaz kan hücreleri, vücutta hastalığa yol açabilecek yabancı maddeleri devre dışı bırakarak enfeksiyon oluşma riskini en aza indirir. Aynı zamanda diğer hücrelerle iletişim kurarak, zarar gören hücrelerin onarılmasına ve uygun bir bağışıklık tepkisi oluşturulmasına destek olur.

Kemik iliğinde üretilen nötrofil, en yaygın beyaz kan hücrelerindendir. Toplam beyaz kan hücresi sayısının yüzde 55 ila 70’ini oluşturan nötrofildir. Her nötrofil bir günden daha az yaşar. Bu nedenle, vücudun enfeksiyonlarla mücadele etmesi için kemik iliğinin sürekli olarak yeni nötrofiller üretmesi önemlidir.

Yüksek veya Düşük NEU Seviyelerinin Nedenleri
Kanda ve kemik iliğinde sağlıklı sayıda nötrofil bulunması, bağışıklık sisteminin doğru çalışması için son derece önemlidir. Kanda normal seviyelerden daha yüksek veya düşük nötrofil bulunmasının çeşitli nedenleri bulunur.

Yüksek NEU Seviyeleri
Kandaki nötrofil seviyesinin anormal derecede yüksek olması, tıp dilinde nötrofilik lökositoz olarak da adlandırılır. Bu artışlar genellikle yaralanmalar ve enfeksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkar. Ayrıca yüksek NEU seviyeleri, aşağıda sıralanan hastalık veya durumların bir işareti olabilir.

Dalağın cerrahi olarak alınması
Bazı kanserler
Epinefrin veya kortikosteroidler gibi bazı ilaçların kullanımı
Stresin duygusal veya fiziksel etkileri
Yaralanma
Ameliyat
Sigara içmek
Hamilelik
Obezite
Down sendromu gibi genetik koşullar
Düşük NEU Seviyeleri
Kandaki NEU seviyesinin aşırı derecede düşük olması, nötropeni olarak bilinen bir durumdur. Söz konusu düşüş, vücudun bağışlık hücrelerini hızlı bir şekilde kullandığında ya da kemik iliği tarafından yeterli miktarda nötrofil üretilemediğinde ortaya çıkar.

Ayrıca dalak büyümesi de nötrofil seviyelerinde azalmaya sebep olabilir. Bunun nedeni, dalağın bazı durumlarda nötrofilleri ve diğer kan hücrelerini hapsedebilmesi ve yok edebilmesidir. Vücudun bu beyaz kan hücrelerini aşırı miktarda kullanarak düşük NEU seviyelerine yol açmasının altında yatan nedenler şunlardır:

Bağışıklık sistemi bozuklukları
Kronik veya şiddetli bakteriyel enfeksiyonlar
Bazı ilaç tedavileri
Alerjiler
Bazı hastalıklar, ilaçlar, özel koşullar ve prosedürler, bağışıklık sistemi için önemli bir gereksinim olan nötrofil üretimine müdahale edebilir.

Grip benzeri viral enfeksiyonlar
Kanser
Tüberküloz benzeri bakteriyel enfeksiyonlar
B12 vitamin eksikliği
Kemik iliğini etkileyen radyasyon tedavisi
Kemoterapi ilaçları
Toksinlere maruz kalmak
Aplastik anemi
Nötropeni

Kandaki Normal NEU Değeri Kaç Olmalı?
Nötrofil seviyesindeki yükseliş veya düşüşler, beyaz kan hücresi seviyelerindeki önemli değişiklerinin işaretlerindendir. Kandaki beyaz kan hücrelerinin oranı ve miktarı, yaşla ya da hamilelik gibi bazı etkenler sonucu değişkenlik gösterebilir. Normal aralık herkeste farklıdır ancak yaygın olarak kullanılan beyaz kan hücresi aralıkları şunlardır:

Yenidoğan bebeklerde: mm3 başına 13.000 – 38.000
2 haftalık bebeklerde: mm3 başına 5.000 ila 20.000
Yetişkinlerde: mm3 başına 4.500 – 11.000
Hamilelerde (üçüncü trimester): mm3 başına 5.800 – 13.200

Hamile olmayan yetişkinlerde beyaz kan hücresi sayısının mm3’te 11.000’in üzerinde olması, tıpta lökositoz olarak adlandırılır. Yetişkinlerde yaklaşık normal NEU değeri ise 1.500-8.000 (1.5-8.0) mikrolitredir (mcL).

Kandaki nötrofiller için alt seviye sınırı mm3 başına 1.500‘dür. Kişinin NEU seviyeleri düşük olduğunda, bu durum nötropeni olarak bilinir. Nötropeninin şiddeti, kanda dolaşan nötrofil (NEU) seviyesinin ne kadar düşük olduğuyla ilişkilidir.

Nötropeni seviyeleri:

Hafif nötropeni: mm3 başına 1.000 ila 1.500
Orta nötropeni: mm3 başına 500 ila 999
Şiddetli nötropeni: mm3 başına 200-499
Aşırı şiddetli nötropeni: mm3 başına 200’ün altında

Beyaz kan hücresi sayısında artış meydana gelmesi, vücudun enfeksiyon, stres veya yaralanmaya tepki vermesi anlamına gelmektedir. Nötrofil (NEU) veya beyaz kan hücresi seviyelerindeki ufak değişiklikler, geçici olduğu sürece genellikle endişeye neden olacak bir durum değildir.

Beyaz kan hücresi veya Nötrofil (NEU) seviyeleri ortada belirgin bir neden olmadan ciddi miktarda yükselirse ve düşerse, bunun altında yatan nedenin tam olarak belirlenmesi için daha fazla teste ihtiyaç duyulabilir.

Söz konusu seviyelerin kişide çok düşük olması, bağışıklık sisteminin enfeksiyonlara karşı savunmasız olduğu anlamına gelir. Seviyeler ciddi derecede düşük ya da yüksek durumdaysa, genellikle izleme ve acil bakım gibi önlemler alınmasını gerektirir.

NEU Seviyeleri Nasıl Yükseltilir veya Düşürülür?
Nötrofil seviyelerindeki anormallikleri düzeltmenin en iyi yolu, bu durumun altında yatan nedenin belirlenmesi ve tedavi edilmesidir. Bakteriyel enfeksiyonlar ve mantar enfeksiyonları, doktor tarafından yapılan gerekli tetkiklerin ardından reçete edilecek ilaçlarla tedavi edilebilir.

Ancak nötrofil seviyelerinde ciddi bir düşüş söz konusuyla, kişide enfeksiyon riskini azaltmak için antibiyotik tedavisi ve hastanede gözlem altında tutulması gerekir. Bu, bağışıklık sistemi zayıf düşen hastanın zararlı mikroorganizmalardan uzak tutulması için gereklidir. Ayrıca bu süreçte vücut desteklenerek daha fazla beyaz kan hücresi üretilmesi beklenir.

Kandaki nötrofil düşüşü B12 vitamini eksikliği nedeniyle de olabilir. Böyle bir durumda B12 bakımından zengin gıdalarla beslenmek, nötrofil seviyesini dengelemeye katkı sağlayabilir. Bu önemli vitamini bol miktarda içeren gıdalar şunlardır:

Süt ve süt ürünleri
Yumurta
Et
Balık
Alınabilecek bazı tedbirler, nötrofil seviyelerindeki yükseliş veya düşüş riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Kandaki NEU seviyesi anormallikleri önlemek için ipuçları:

Stresten mümkün olduğu kadar uzak durmaya çalışın.
Vücudunuzu aşırı derecede zorlayan ağır egzersizlerden kaçının.
Halsizlik, ateş ve yorgunluk gibi enfeksiyon belirtileri ortaya çıkması durumunda doktora görünün ve tedavi planına sadık kalın.
Dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterin.

# NEU

18 Mar 2022 - 17:39 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.