Ayetel Kürsi Okunuşu Ve Anlamı! Ayetel Kürsi okumanın fazileti, faydaları nelerdir? Ayetel kürsi duası nasıl okunur? Ayetel Kursi Türkçe Okunuşu!

Kur’an-ı Kerim’deki en faziletli ve en kıymetli ayetlerden biri olan, Hz. Muhammed (s.a.v.) tarafından “ayetlerin efendisi” olarak nitelendirilen Ayetel Kürsi okunuşu haberimizde yer alıyor. Bakara suresinin 255.ayeti olan Ayetel Kürsi okumanın faziletleri ve faydaları birçok hadiste bildirilmektedir. Ayetel Kürsi nasıl okunur Arapçası ve Türkçe okunuşu hakkındaki tüm bilgileri sizler için derledik.

Muhammed Fatih  Berktaş
Muhammed Fatih Berktaş Tüm Haberleri

Kur'an-ı Kerim'in 41'inci sayfasında yer alan Ayetel Kürsi duası Bakara Suresi'nin 255'inci ayeti olarak karşımıza çıkar. En faziletli dualardan biri olan ayetlerin efendisi, her türlü kazadan, beladan, hastalıktan, korku ve endişeden korumaktadır. Arapça harfleri okuyamayanlar için ise Türkçe yazılışlarında okumak ve Arapça okunan şeklini dinlemek ve böylece doğru telaffuz etmek gerekmektedir.

AYETEL KÜRSİ KUR'AN'DA KAÇINCI SAYFADA?
Ayetel Kürsi Kur'an-ı Kerim'de 286 ayetten oluşan Bakara Suresi'nin 255'inci ayetinde bulunur. Kur'an'ın 41. Sayfasında yer almaktadır. Ayetlerin efendisi olarak bilinen ayet Medine'de indirilen ayetler arasındadır.

AYETEL KÜRSİ'NİN ÖNEMİ VE FAZİLETLERİ
Peygamber Efendimiz Ayetel Kürsi'nin ayetlerin efendisi olduğunu bildirmiştir. Namazlardan sonra, yatmadan önce, yolculuğa çıkarken, yemek yaparken, sabah kalkınca yataktan kalkarken, çocuklara yemek yedirirken ve uyuturken sık sık tekrar etmek kişiyi akla gelecek tüm kötülüklerden korur. Alışkanlık haline getirerek her gün okumak kişinin hayırlı, bereketli ve huzurlu bir hayat yaşamasına vesile olur. Ayetin içinde yer alan İsm-i Azam, yani Allah'ın en yüce ismi, Müslümanın imanını güçlendirir ve Allah'ın rızasını kazanmasını sağlar. Kur'an-ı Kerim'in dörtte biri kabul edilen ve Kur'an'ın en yüksek noktası sayılan bu ayet, Allah'ın yüce ve tek olduğunu, beşeri tüm sıfatlardan münezzeh olduğunu bildirir.

AYETEL KÜRSİ KAÇ AYET?
Ayetel Kürsi'nin uzunluğu sebebiyle birkaç ayetten oluştuğu düşünülmektedir. Ancak Bakara Suresi'nde yer alan tek bir ayettir.

AYETEL KÜRSİ KAÇ KEZ OKUNMALI?
Ayetel Kürsi'nin 17, 50, 170 ve 313 tekrarı son derece etkilidir. Ancak tesir etmesi için belli bir sayıda okuma şartı yoktur. Kişi imkânı dâhilinde istediği kadar okuyabilir.

313 AYETEL KÜRSİ DUASI FAZİLETİ NELER?
313 rakamı Ayetel Kürsi'nin hatim adedidir. 313 kez Ayetel Kürsi okunduğunda hatim indirmiş kadar sevap alır. Sure ve ayetlerin belli sayılarda okunmasının daha büyük faziletleri olduğu biliniyor. Gücü yettiği kadarıyla bu duayı tekrar etmek kişiyi kötülüklerden korur ve Allah'a yaklaştırır. 313 Ayetel Kürsi okuyan kişinin evi kötülüklerden muhafaza edilir. Üzerine 313 kez Ayetel Kürsi okunan kişi büyüden, kazadan, beladan korunur. Su, ekmek ve benzeri nimetlere okunursa evdeki bereket artar. Farz namazının peşinden Ayetel Kürsi okunursa cennete girmesine hiçbir engel yoktur. Beş vakit namazın ardından okunursa savaş meydanında şehadete eren Nebiler gibi huzurla Allah'ın karşısına çıkar.

GUSÜL ABDESTİ ALMADAN AYETEL KÜRSİ OKUNUR MU?
Gusül abdesti yokken yani cünup iken ezberden zikir çekmek ve dua etmek günah ya da haram değildir. Şayet ezbere biliniyorsa ve korku, kaygı ya da benzeri sebeplerle okunmak isteniyorsa Ayetel Kürsi okunabilir. Ancak gusül abdestsiz ve adetliyken Kur'an'a el sürmek haram sayılır. Kadınlara regl iken ibadet muafiyeti söz konusudur. Bu nedenle bu süreçte kadınların namaz kılması ve Kur'an okuması yasak kılınmıştır. Fakat ezberden okunmasında herhangi bir sakınca yoktur.

NAMAZ ABDESTİ ALMADAN AYETEL KÜRSİ OKUNUR MU?
Ayetel Kürsi okumak için namaz abdesti almak şart değildir. Gün içinde ezberden tekrar edilecekse namaz abdesti almaya gerek yoktur. Ancak Kur'an'dan okunacaksa abdest alınması gerekir. Ezberden okurken de abdest almak daha faydalı ve faziletli olacaktır. Akşamları uyumadan önce namaz abdesti almak ve yatağa yatmadan Ayetel Kürsi'yi okumak kişiyi sabaha kadar koruyacak, kendi eviyle birlikte yedi evi güvence altına alacaktır.

AYETEL KÜRSİ OKUNUŞU ARAPÇA
Bismillahirrahmânirrahîm.
Allâhü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm, lâ te'huzühu sinetün velâ nevm,
lehu mâ fissemâvâti ve ma fil'ard, men zellezi yeşfeu indehu illâ bi'iznih,
ya'lemü mâ beyne eydiyhim vemâ halfehüm,
velâ yü-hîtûne bi'şey'im min ilmihî illâ bima şâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel'ard,
velâ yeûdühû hıfzuhümâ ve hüvel aliyyül azim.

Ayetel Kürsi'nin Anlamı

Allah, O’ndan başka ilah yoktur; diridir, her şeyin varlığı O’na bağlı ve dayalıdır.
Ne uykusu gelir ne de uyur.
Göklerde ve yerde ne varsa hepsi O’nundur.
O’nun izni olmadıkça katında hiçbir kimse şefaat edemez.
Onların önlerinde ve arkalarında olanları O bilir.
O’nun ilminden hiçbir şeyi -dilediği müstesna- kimse bilgisi içine sığdıramaz.
O’nun kürsüsü gökleri ve yeri içine almıştır.
Onları korumak kendisine zor gelmez.
O yücedir, mutlak büyüktür.

11 Mar 2022 - 13:34 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.