Azem kardeş kimdir? Sedat Peker- Azem kardeş kimdir?

Azem kardeş kimdir? Sedat Peker- Azem kardeş kimdir? Azem kardeş ifadesi kullanılır, kullananlar neyi kastederler? Sedat Peker'in jet ski üzerinde paylaştığı videoda ismi geçen kişi Azem kardeş hakkında detaylar...

Ramazan   Karakılıç
Ramazan Karakılıç Tüm Haberleri

Azem kardeş kimdir? Sedat Peker- Azem kardeş kimdir?Sosyal medyada aylardır herhangi bir video paylaşmayan organize suç örgütü lideri Sedat Peker, son paylaştığı videosuyla yeniden gündeme oturdu. Peker'in jet skiye bindiği görülürken, paylaşımında Azem Kardeş isminden bahsetti. Peki, Azem kardeş kimdir? Azem Galica kimdir?

AZEM KARDEŞ KİMDİR?

Paylaştığı videoda Jet Ski'ye binen Peker, 'Azem kardeş' dediği bir kişiye seslendi.

Peker, 'Bazen film bitti denilen yerde yeniden başlar. Bir gün Montenegro olur, bir gün başka yer olur Azem kardeş. Bunu sakın unutma. Sana daha önce de söylemiştim. Daha önce de öğretmiştim. Geceleri yavru kurtlar değil, avcı kurtlar gezermiş.' dedi.

Suç çetebaşısı Sedat Peker'in yayınladığı videolarında sık sık Azem Kardeş ifadesini kullandığı dikkat çekiyor. Ancak bu ifade Sedat Peker'e has yani onun kullanarak ortaya çıkardığı bir ifade değildir. 

Azem Arapça kökenli bir isimdir. "Hırslı, azimli, büyük, önemli" gibi anlamlara geldiği söylenmektedir.

"Azem Kardeş" ise bir film repliğidir. Şöyle ki; 

Azem, 2014 yılında vizyona giren yerli bir korku filmi serisinin ilk adıdır. Daha doğrsu ön adıdır.

Azem korku filminde ilginç olaylar anlatılır; ancak burada Azem film senaryonua göre hayalet veya cinleri temsilen kullanılan bir isimdir. 

Harabe bir köyü saran insan dışı varlıklar için burada "Azem" adı kullanılıyor. Daha doğrusu ne olduğu bilinmiyen, canavar mı, cin mi, hayalet mi ne olduğu bilinmeyen ancak adına "Azem" denilen bir yaratıktan söz edilir. 

Bu filmdeki "Azem" adı daha önce de birçok filmde aniden korkan, ya da hayalet olduğu varsayılan ortamlarda oyunculara "Azem Kardeş" ifadesini kullandırılırdı.


Oyuncular ya da karakterler kortukları ortamda "Azem"in geldiğini varsayarak, "Azem kardeş" hitabıyla ortamı yumuşatmaya çalışırlar.

Bunun bir örneği de Kutsal Damacana filminde görülmüştü. Şafak Sezer bu filmde korktuğu bir sahne "Azem Kardeş" diye hitap ederek ortamı yumuşatmaya çalışırdı.

Bunun dışında bir tarihi bir karakter olarak Azem Galica isminde bir Balkan savaşçı, direniş lideri var. 

Arnavut kökenli Azem Galica Kosova'nın bağımsızlığı savaşlarında kahramanlıklar göstermiş bir kişiliktir; ancak bunun "Azem Kardeş" repliğiyle bir ilgisi yoktur.

AZEM GALİCA KİMDİR?

Azem Bejta (1889–1924), bilinen adıyla Azem Galica, Kosova'nın Arnavutluk ile birleşmesi için mücadele etmiş Arnavut milliyeçi, çete lideri.

Azem Bejta, Osmanlı İmparatorluğu'nda, Kosova Vilayeti'ne bağlı Skenderay kasabasına bağlı Galica köyünde dünyaya geldi. Babası Bejta Galica da, Arnavutluk'un bağımsızlığı ve Sırbıstan'dan ayrı müstakil bir devlet olması için Osmanlı İmparatorluğu ve Sırplara karşı mücadele ederken yaşamını yitirmiş bir milliyetçi idi. Azem, babasının izinden giderek 1912 yılında Sırbistan Krallığı ile mücadeleye başladı.

Kosova'da 1912-1914 arasında Sırp yönetimine karşı girişilen silahlı mücadelenin en önde gelen liderlerinden birisiydi. Balkan Savaşları'nda ve I. Dünya Savaşı'nın başlarında Kosova'yı işgal eden Sırp kuvvetlerine karşı, emrindeki kachak savaşçılarla birlikte mücadele etti.1915–16 yılının kış aylarında Bulgaristan ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğu birlikleri Kosova'yı işgal edince Sırplar geri çekilmek zorunda kaldı. Azem Galica, bu sefer de yeni işgalcilere karşı silahlı mücadele vermeye başladı. Yeni işgalciler, Arnavutluk bayrağının özgürce ülkede dalgalanabileceğini garanti ediyor, 300 yeni Arnavut okulunun açılacağını belirtiyor, bunun sıra Hristiyan ve Müslüman Arnavutlara tam bir ibadet serbestisi tanıyacaklarını vadediyorlardı. Luigj Gurakuqi, Prenk Bib Doda ve Feyzi Bey Alizoti gibi önde gelen Arnavut politikacı ve toplum önderinin teşvikiyle, Galica işgal kuvvetlerine karşı silahli mücadeleyi bıraktı.

1918'de Sırp Ordusu yeniden Kosova'yı ele geçirdi.I. Dünya Savaşı sona erince, 1 Aralık 1918 tarihinde, Kosova Yugoslavya Krallığı'nın bir parçası haline geldi. Galica bir kez daha kaçak (kachak) duruma düştü ve silahlı mücadelesine devam etti.

Durumdan rahatsız olan Kosova Arnavutları İşkodra'da 1918 yılında Priştineli Hasan Bey önderliğinde kurulan Kosova Milli Savunma Komitesi ADIYLA örgütlenmeye başladılar. Temel gayeleri ise Kosova ve Arnavutluk'un birleşmesiydi.Bayram Curri ve Priştineli Hasan Bey gibi diğer önde gelen kaçak liderler, Galica önderliğinde Kosova'nın, Yugoslavya tarafından ilhak edilmesine karşı gerilla mücadelesini başlattılar. İsyan Galica'nın memleketi Drenica'da patlak verdi.. On bin kadar isyancının aktif olarak isyanda yer aldığı zannedilmektedir

Karısı Kerime Radişeva'da (Shota Galica olarak nam salmıştı) onunla birlikte savaşıyordu. Yaptıkları silahlı mücadele ile Küçük Arberia adı verilen bölgede 3 köyü kapsayan bölgeyi hakimiyetleri altına aldılar. Fakat Yugoslavya Krallığı, bölgeyi tekrar ele geçirmek üzere, askeri birliklerini Drenica'ya sevk etti. Çıkan çatışmalarda Azem Galica yaralandı ve kısa bir süre sonra, 15 Temmuz 1924 tqrihinde hayatını kaybetti. Cesedinin Sırpların eline geçmemesini vasiyet ettiği için, Drenica yakınlarında bir mağaraya gömüldü.

18 Şub 2022 - 19:57 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.