YÖKDİL Mart 2022 başvuruları başladı mı? YÖKDİL Mart 2022 son başvurular ne zaman?

YÖKDİL Mart 2022 başvuruları başladı mı? YÖKDİL Mart 2022 son başvurular ne zaman? Alınan bilgilere göre adayların İngilizce okuma, yazma ve anlama kabiliyetlerinin ölçüldüğü Yökdil sınavı başvuruları alınmaya başladı. Başvuruların 31 Ocak'ta son bulacağı öğrenilirken sınav 13 Mart tarihinde yapılacak.

Sevdenur Demir
Sevdenur Demir Tüm Haberleri

YÖKDİL Mart 2022 başvuruları başladı mı? YÖKDİL Mart 2022 son başvurular ne zaman? Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (2022-YÖKDİL/1) başvuruları başladığı ilan edildi. 13 Mart 2022 tarihinde yapılacağı ilan edilen sınavın başvuruları bugün itibari ile başladı.

YÖKDİL Mart 2022 başvuruları başladı mı?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Yökdil sınavı hakkındaki açıklamada, adayların, başvurularını elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil uygulamasından yapabilecekleri duyuruldu.

Adayların başvurun işlemlerini yapmadan önce HES kodlarını tanımlamaları gerekiyor. Çünkü sınava yapılan başvurularda HES kodu bilgisi alınacak. sınava başvuru işlemi yapmadan veya başvuru için başvuru merkezlerine gitmeden önce HES kodu alınmış olması lazım. 

Uygulanmaya başladığı günden beri 41 ilde yapılan sınavın artık 81 ilde uygulanacağı ifade edildi. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün sosyal medya hesabı üzerinden sıav hakkında bir açıklama yaptı: Aygün"YÖKDİL 81 ilde uygulanacak.Adaylarımızın sınavlara erişimini kolaylaştırmak için sınav merkezi sayısını artırıyoruz. Bu yıla kadar 41 ilde 47 sınav merkezinde uyguladığımız YÖKDİL’i bu yıldan itibaren 81 ilde 89 sınav merkezinde gerçekleştireceğiz. Adaylarımıza hayırlı olsun" ifadelerine yer verdi.

Sınavda uyulması gereken kurallar ise şöyle: 

Sınav süresi 180 dakikadır.
Sınavın ilk 50 dakikası ve son 15 dakikası içerisinde, sınavınızı tamamlasanız bile salondan çıkamazsınız. Herhangi bir nedenle salondan ayrılmanız durumunda, tekrar sınava devam etme hakkınız bulunmamaktadır.
Yanlış yanıtlarınız dikkate alınmayacaktır. Bu sebeple, hiçbir soruyu boş bırakmamanız sizin için bir avantaj olacaktır.
Sınava için gereken evrakların hepsini sınavdan önce sıranızın üzerine bırakınız.
Sınav süresince diğer adaylarla ve görevlilerle konuşmak, soru sormak yasaktır. Aynı şekilde görevlilerin de adaylarla herhangi bir şekilde konuşmaları iletişime geçmeleri yasaktır. Görevliler gerekli gördükleri takdirde yerinizi değiştirme hakkına sahiptirler.
Size verilen Yanıt kâğıdın üzerindeki bilgilerinizin kontrolünü yapınız, gereken alanları eksiksiz doldurarak imzalayınız. Size ait olmayan bilgiler var ise, kâğıt üzerinde hiçbir işlem yapmadan görevlileri bilgilendirerek size ait Yanıt kâğıdı isteyiniz. Başkasına ait cevap kâğıdı kullananların sınavları geçersiz kabul edilir.
Cevap kâğıdı üzerine kitapçık grubunu kodlamayan veya birden fazla grubu kodlayan katılımcıların sınavları geçersiz kabul edilir.
Yanıt kâğıdınıza yazacağınız her türlü yazı ve yapacağınız işaretlemeler için siyah kurşun kalem dışında (tükenmez, mürekkepli, renkli vb.) bir kalem kullananların sınavları geçerli kabul edilmeyecektir.
Cevap kâğıdı üzerinde değişiklik yapmak istediğinizde, iz bırakmayan bir silgi kullanınız. Yanıt kâğıdınızı buruşturmayınız, katlamayınız ve üzerine gereksiz hiçbir işaret koymayınız. 10. Cevaplarınızı, cevap kâğıdında test için ayrılmış olan alana, cevap yerinin dışına taşırmadan işaretlemeniz önemlidir. Soru kitapçığı üzerinde yapılan işaretlemeler dikkate alınmaz.
Her sorunun tek bir doğru cevabı vardır, birden çok cevabı işaretlemeniz durumunda, o soruyu yanlış cevaplamış kabul edileceksiniz.
Soru kitapçığınızı aldığınızda sayfalara hızlıca göz atarak hatalı ya da eksik baskı olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Herhangi bir noksanlık olması halinde salon görevlilerine bildiriniz. Sınav görevlileri sınavın başladığını belirtmeden kitapçığınızı tekrar açmayınız.
Yanıt kâğıdınızdaki kitapçık kodu ile soru kitapçığınızın kodunu karşılaştırınız. Aynı değilse, sınav görevlilerine durumu bildirerek doğru kitapçığı isteyiniz.
Soru kitapçığınızda gereken alanları eksiksiz doldurarak imzalayınız. Soru kitapçığınızın sayfalarındaki boş kısımları müsvedde olarak kullanabilirsiniz.
Aşağıdaki durumlarda sınav görevlileri tarafından Salon Sınav Tutanağı düzenlenerek ilgili adayların sınavları geçersiz kabul edilir:
Sınav kurallarına ve sınav görevlilerinin uyarılarını dikkate almamak, sınav düzeninin bozulmasına sebebiyet vermek,
Çanta, cüzdan, kolye, küpe, yüzük (alyans hariç), bilezik, broş, anahtar, metal para gibi metal içerikli eşyalar (basit başörtü iğnesi ve ince metal tokalı kemer hariç); her türlü plastik ve güneş gözlüğü dâhil cam eşya (şeffaf/numaralı gözlük hariç), banka/kredi kartı, ulaşım kartı vb. kartlar, cep telefonu, cep bilgisayarı, sözlük işlevi olan elektronik aygıt, hesap makinesi vb. her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlar, kamera, kulaklık, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth, saat fonksiyonu dışında fonksiyonu bulunan saat, elektronik sözlük vb. iletişim, depolama, kayıt ve veri aktarma cihazları; metal içerikli eşyalar, her türlü kesici ve delici alet, ruhsatlı veya resmi amaçlı olsa bile silah ve silah yerine geçebilecek nesneler, kâğıt, kitap, sözlük, defter, not vb. dokümanları; pergel, açıölçer, cetvel vb. araçlar, içecek (su hariç) ve yiyecek vb. gıda maddeleri, ilaç, alçı, sargı bezi, koltuk değneği vb. sağlık malzemeleri ve araçları (adayların sınav giriş belgesinde özel olarak belirtilenler hariç) yanında bulundurmak,
Sınav esnasında herhangi bir paylaşımda bulunmak (kalem, silgi gibi.),
Cevapları, cevap kâğıdı dışında bir yere yazmak ve sınav salonundan dışarı çıkarmak,
Sınava girebilmek için gerekli belgeleri eksik olduğu halde sınava katılıp, cevap kâğıdında işaretleme yapmak,
Sınav görevlileri tarafından adayın kimliğinden şüphe duyulması,
Yanıt kâğıdı ve/veya soru kitapçığını sınav görevlilerine eksiksiz ve sağlam şekilde teslim etmemek, sınav salonu dışına çıkarmak,
Kopya çekmek, vermek, çekilmesine yardımcı olmak vb. eylemlerde bulunmak,
Kendisi yerine başkasını sınava sokmak,
Sınav bitiminde, yanıt kâğıdınızı ve soru kitapçığınızı salon görevlilerine eksiksiz biçimde teslim etmeniz gerekmektedir. Sınav bittikten sonra ulaştırılan cevap kâğıtları dikkate alınmayacaktır.

21 Oca 2022 - 13:00 - Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.