Eğlence mekanları hangi saatlerde açık olacak 2022? Eğlence mekanları saat kaçta açılacak, kaçta kapanacak? Canlı müzik hangi saatlerde olacak?

Eğlence mekanları hangi saatlerde açık olacak 2022? Eğlence mekanları saat kaçta açılacak, kaçta kapanacak? Bir süredir eğlence yerleri hakkında yapılacak yeni düzenlemeler konuşuluyordu. Çevresel gürültünün değerlendirilme kriterlerindeki değişiklik ile beraber eğlence yerleri hakkında yeni uygulamalar hayata geçirilecek. Yeni uygulama ile açık ve yarı açık eğlence yerleri bir yıl içerisinde tüm cepheleri ile tavanı kapalı hale getirilecek.

Sevdenur Demir
Sevdenur Demir Tüm Haberleri

Eğlence mekanları hangi saatlerde açık olacak 2022? Eğlence mekanları saat kaçta açılacak, kaçta kapanacak? 
Çevresel gürültünün değerlendirilme kriterlerindeki değişiklik ile eğlence yerleri hakkında yeni uygulamalar hakkında alınan kararlar açıklandı. Konumlarına göre açık ve yarı açık eğlence yerleri bir yıl içerisinde tüm cepheleri ile tavanı kapalı hale getirilecek. Ayrıca, hangi saatler arasında açık olacakları da ifade edildi.Canlı müzik hangi saatlerde olacak?

Eğlence mekanları hangi saatlerde açık olacak 2022?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca hazırlanan Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği'nde değişiklik yapıldı. Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelik değişikliğiyle, eğlence yerlerinin çevresel gürültü kriterlerine ilişkin düzenleme yapıldı. Ayrıca, bu mekanların 24.00-07.00 saatlerinde canlı müzik yayını yapması da yasaklandı.

Canlı müzik hangi saatler arasında olacak?

Buna göre, "çok hassas" kullanım alanlarındaki mevcut açık ve yarı açık eğlence yerlerinin bir yıl içerisinde tüm cepheleri ile tavanının kapalı hale getirilmesi gerekecek. Açık ve yarı açık yeni eğlence yerlerinin kurulmasına izin verilmeyecek.

"Hassas" kullanımların bulunduğu alanlarda faaliyet gösteren açık ve yarı açık eğlence yerlerinde de 24.00-07.00 saatlerinde canlı müzik yayını yapılması yasaklandı. Canlı müzik yayınına izin verilen saatlerde ise yönetmelikle belirlenen sınır değerleri sağlayacak şekilde faaliyetler sürdürülebilecek.

"Hassas" kullanımların bulunduğu yerlerde faaliyet gösteren açık ve yarı açık eğlence yerlerinin, denetimlerde, belirlenen sınır değerleri bir yıl içinde üç defa sağlamadığının tespiti halinde ise tüm cephesi ve tavanı tamamen kapalı hale getirilecek. Kapalı bölümler, açılır-kapanır özellikli olmayacak.

Ayrıca yönetmelikte yapılan bir başka düzenlemeyle "çok hassas" kullanımları etkileyebilecek şekilde yakınında, bitişiğinde, altında veya üstündeki alanlarda konser, gösteri, miting, tören, festival ve benzeri açık hava faaliyetleri gerçekleştirilemeyecek.

"Hassas" ve "az hassas" kullanımların bulunduğu alanlarda konser, gösteri, miting, tören, festival ve benzeri açık hava faaliyetlerinin de 24.00-07.00 saatlerinde yapılması yasaklandı.

Bu alanlarda açık hava faaliyetlerine, çevresel gürültüye maruz kalan kişilerin ve yaşanan şikayetlerin yoğunluğu göz önünde bulundurularak, İl Mahalli Çevre Kurul Kararı ile hem alan sınırlaması getirebilecek hem de 24.00-07.00 saatleriyle sınırlı olan yasağın süresi uzatılabilecek.

Yönetmelikte geçen "çok hassas" kullanımlar, konut, hastane, çocuk ve yaşlı bakımevleri, yatılı eğitim kurumları ve öğrenci yurtlarını, "hassas" kullanımlar, otel, okul ve dini tesisleri,"az hassas" kullanımlar ise idari ve ticaret binaları, çocuk bahçeleri, oyun alanları ve spor tesislerini kapsıyor.

07 Oca 2022 - 16:29 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.