Çeyiz parası 2022 nasıl alınır? Çeyiz parası nedir? Çeyiz parası nasıl alabilirim? Ölüm aylığı alan çeyiz parası alabilir mi?

Çeyiz parası 2022 nasıl alınır? Çeyiz parası nedir? Çeyiz parası nasıl alabilirim? Ölüm aylığı alan çeyiz parası alabilir mi? Yeni evlenecek olan ve devletin bu imkanından yararlanmak isteyen kişiler bu soruların yanıtlarını araştırarak konu hakkında bilgi sahibi olmaya çalışıyorlar. Evlenme ödeneği olarak bilinen yardım parası ölüm aylığı alan kadınlara bir kereye mahsus olmak üzere verilen yardımdır. Tüm ayrıntıları sizler için araştırdık.

Sevdenur Demir
Sevdenur Demir Tüm Haberleri

Çeyiz parası 2022 nasıl alınır? Çeyiz parası nedir? Çeyiz parası nasıl alabilirim? Ölüm aylığı alan çeyiz parası alabilir mi? Çeyiz parası yani evlenme ödeneği almak isteyen kişilerin en fazla arattıkları sorular arasından yer alan bu konuların cevaplarını sizler için derledik.

Çeyiz parası nedir?

Sosyal  Güvenlik Kurumu’nun (SGK) internet sitesinde yer alan bilgilere göre; Evlenme ödeneği yani çeyiz parası ilk defa 01.10.2008 tarihinden sonra çalışmaya başlayan sigortalıların hak sahipleri için; Ölüm geliri veya aylığı almakta iken evlenen ve bu nedenle aylığı kesilen kız çocuklarına bir defaya özgü olmak üzere, evlenme tarihindeki gelir veya aylığının iki yıllık tutarı olarak ödenen ölüm yardımı şeklinde tanımlanıyor.

Çeyiz parası 2022 nasıl alınır?

Evlenme ödeneğinin alınabilmesi için hak sahibi kız çocuğunun bir dilekçe ile Kuruma başvurması gerekiyor. Eğer evlenme tarihi nüfus kütüğüne işlenmemişse, dilekçeyle beraber evlenme cüzdanının bir örneğinin de Kuruma verilmesi zorunluluğu bulunuyor.

Evlenme ödeneği verilen kız çocuklarının gelir veya aylıkları, evlenme tarihini izleyen ödeme dönemi başından itibaren durdurulurken gelir veya aylıklar, durdurulduğu tarihten iki yıl sonra da kesilir. Eğer varsa diğer hak sahiplerinin gelir veya aylıkları, gelir veya aylığın kesildiği tarihten itibaren yükseltilir.

Diğer yandan evlenme ödeneği alan kız çocukları boşanırlarsa, bu kişilere hak sahipliğinden doğan gelir ve aylığı tekrar bağlanır. Ancak bu kişiler evlenme ödeneğini aldıkları tarihten itibaren iki yıl içinde boşanırlarsa, bu iki yıllık sürede gelir ya da aylık bağlanmaz, iki yıllık süre dolduktan sonra aylığa tekrar hak kazanırlar.

01.10.2008 tarihinden önce 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanununa tabi olarak çalışan kamu görevlisi sigortalıların hak sahipleri için ise;

Evlenmeleri sebebiyle dul ve yetim aylığı kesilen eş (karı veya koca) ve kız çocuklarla anaya bir defaya mahsus olmak üzere almakta oldukları dul veya yetim aylıklarının on iki aylık tutarı evlenme ikramiyesi olarak ödenir.

Bunlardan evlenme tarihinden itibaren on iki aydan önce boşananlarla evliliğin butlanına veya feshine karar verilenlere yeniden aylık bağlanması halinde, ödenmiş bulunan evlilik ikramiyesinin on iki aydan eksik süreye ait kısmı tahsil edilinceye kadar aylıkları ödenmez.

Evlenme ödeneği almak için nereye başvuru yapılır?

Hizmet akdiyle (4/a’lı) çalışan sigortalıların ve kendi adına ve hesabına bağımsız (4/b’li) çalışan sigortalıların hak sahipleri için,  Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sigortalı Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığına veya bulunulan yerdeki il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine, Kurumca belirlenen Tahsis Talep Beyan Taahhüt Belgesi ile başvuru yapılır. 

Diğer yandan 5510 Sayılı Kanuna tabi kamu görevlisi olan (4/c’li) sigortalıların hak sahipleri ile 5434 Sayılı Emekli Sandığı Kanununa tabi sigortalıların hak sahipleri ise dilekçe ile Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı Mithatpaşa Cad. No:7 Sıhhiye/ANKARA adresine,başvurmaları gerekmektedir.

Evlenme ödeneği almak için olması gereken koşullar ise şöyle sıralanabilir: 

Kadın olması, (Erkekler bu ödenekten yararlanamıyor)
Yetim aylığı alıyor olması,
İlk evliliğini yapıyor olması (Bu ödenek sadece bir sefere mahsus ödenir, kişi ikinci veya üçüncü evliliği için çeyiz parası alamaz.)
Çalıştığı için yetim aylığı almayan kadınlar da çeyiz parası alamıyor

Çeyiz parası kaç lira?

Anne babası işçi, SGK’lı ve Bağkurlu olan kişilerin ölümleri halinde kız çocuklarına verilen ölüm aylığı evlilik durumu olduğunda kesiliyor. Verilen ölüm aylığının 24 aylık tutarının toplamı kız çocuğuna çeyiz parası olarak ödeniyor. Örnek vermek gerekirse aylık bin lira ölüm aylığı alan kız, evlendiğinde 24 bin liralık bir yardım alabilir.

03 Oca 2022 - 13:42 - Ekonomi

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.