Vapurda Çay Simit Sohbet bugünkü konuğu kim? Güncel pazar Vapurda Çay Simit Sohbet bugünkü konuğu!

Vapurda Çay Simit Sohbet bugünkü konuğu kim? Her hafta, oyuncusundan yazarına, akademisyenden sporcuya kadar birbirinden ünlü konukların sanat ve özel yaşantılarını ekranlara getiren Vapurda Çay Simit Sohbet, her pazar 11.15'te TRT Haber'de.

haber Merkezi
haber Merkezi Tüm Haberleri

İstanbul’un bir yakasından diğer yakasına giderken gerçekleşen Vapurda Çay Simit Sohbet programına her hafta iş ve sanat dünyasının ünlü isimleri konuk oluyor. Ömer Öztürk’ün bu haftaki konuğu ünlü kanun virtüözü, bestekar Göksel Baktagir… Dünya çapında önemli müzisyenlerimizden biri olan Baktagir programda yeni projelerini anlatarak Ömer Öztürk’ün sorularını cevaplandırıyor.

Vapurda Çay Simit Sohbet bugünkü konuğu kim?

Göksel Baktagir, (d. 1966, Kırklareli) kanun virtüözü ve bestekârdır.

1966 yılında Kırklarelinde doğdu. Müziğe sekiz yaşında,babası Muzaffer Baktagir'in gözetiminde başladı. Bağlama ile başlayan müzik serüveni 14 yaşından sonra kanun icrasına evrildi; Baktagir'in örnek aldığı isimlerin başında da Ahmet Meter gelmekteydi.[1] 1983 yılında girdiği İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı'ndan 1988'de mezun oldu. Bu okulda bir yıl sonra lisansüstü eğitimine başladı. Aynı yıl, Tanburi Necdet Yaşar'ın genel sanat yönetmenliğindeki Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu'nda kanun sanatçısı olarak çalışmaya başladı. Bu tarihlerde dahil olduğu "Necdet Yaşar Ensemble" ile İngiltere, Fransa, Danimarka, Belçika, Hollanda, Almanya, Kanada ve ABD'nin çeşitli eyaletlerinde konserler verdi. Sanatçı Füsun Baktagir ile evlidir ve Buğra Can ve Cansu adlı iki çocuğu vardır.

Sanat çalışmaları
Beste çalışmalarına konservatuvar öğrenciliği yıllarında başlayan Göksel Baktagir'in, otuzbeşi sözlü ve yüzbeşi enstrümantal olmak üzere 140 civarında beste çalışması bulunmaktadır. Eserlerinin birçoğu TRT repertuvarına alınmış, "Sazım" adlı Zavil saz semaisi, 1990 yılında TRT tarafından düzenlenen bir yarışmada ödül kazanmıştır. "Tek Kelime" adlı muhayyerkürdi şarkısı, Milliyet gazetesi'nin düzenlemiş olduğu 1997 yılının en sevilen 10 şarkısı arasına seçildi. Baktagir, 1984 yılından beri, kanun icrasında diğer tekniklerin yanı sıra özellikle "sol el" için geliştirdiği kendine özgü bir teknik üzerine çalışmalarını sürdürmektedir. Kanun sazı üzerinde, geleneksel icra biçimlerinde günümüzün en önde gelen icracılarından biri olarak kabul edilen sanatçı, temelde bir Türk Musikisi enstrümanı olan sazının bütün imkânlarını ve sınırlarını değerlendirerek, bakış açısını diğer dünya müziklerine doğru genişletmiştir. Bu bağlamda New Age ve Caz gibi türlerde de başarılı örnekler sergilemiş, bazı Batılı caz topluluklarıyla konserler vermiştir. Göksel Baktagir'in klasik normlar çerçevesinde bestelemiş bulunduğu saz eserlerinden yirmi tanesini ihtiva eden "Okyanustaki Sesler", "Kervansaray-3", "Günlük", "Doğu Rüzgarı", "Okyanustaki Sesler-2(Cananım)", "Okyanustaki Sesler-3(Hüzün)" adlarını taşıyan CD ve kaset çalışmaları bulunmaktadır.

Baktagir, CNN Türk yapımı, "İstiklâl Marşı Belgeseli"nin müziklerini bestelemiştir. Bu çalışmalarının yanında "Türk-Japon Dostluk Konseri"[2], "Türkiye ile Şili Arasındaki Diplomatik İlişkilerin 90. Yıldönümü'" [3] gibi buluşmalarda konserler vermiştir. Çeşitli üniversitelerde de konserler veren Baktagir, Türklerin Orta Asya’dan Anadolu’ya uzanan yolculuğunu, Doğu Rüzgârı temalı eserleriyle anlatmaktadır.[4] Ayrıca farklı sanatçıların eserlerine katkıda bulunmuş; Mercan Dede, Beyhan Murphy ile oluşturdukları projede modern müzik ile geleneksel enstrümanları ve müzikleri buluşturmuştur.[5][6] Sadece yurt içinde değil yurt dışında da halka yönelik ve diplomatik cemiyete yönelik konserler vermiş, İngiltere'de de Türk ve Osmanlı mimarisinden izler taşıyan Leighton House'da konser vermiştir.[7]

Sanatçı ayrıca yayınlanmak üzere bir kanun metodu üzerinde çalışmaktadır. Bugüne kadar CD ve kaset olarak yayınlanmış eserlerinin yer aldığı bir nota kitabını da "Okyanustaki Sesler" adıyla yayına hazırlamaktadır. İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu'ndaki asli görevinin yanında müzik çalışmalarını İstanbul Fasıl Topluluğu, İstanbul Tasavvuf Musikisi (Dergah) Topluluğu ve İstanbul Sâzendeleri'nde sürdüren Baktagir, geçen yıllar içinde Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda öğretim görevlisi olarak hizmet vermiştir.

02 Oca 2022 - 12:49 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.