Koleksiyon Mobilya halka arz ne zaman? Koleksiyon Mobilya eşit mi oransal mı?

Koleksiyon Mobilya halka arz ne zaman? Şirket bir süre önce halka arz izahname onayı için Sermaye Piyasaları Kurulu'na başvuruda bulundu. Yakında halka açıklamayı hedefleyen şirketin temelleri Faruk Malhan tarafından 1972 yılında Ankara Demir sanayi Sitesi’ndeki küçük bir metal atölyesinde atıldı. Konu ile ilgilenenler Koleksiyon Mobilya eşit mi oransal mı, hisseleri kaç lira? gibi soruların cevaplarını merak ediyorlar.

Sevdenur Demir
Sevdenur Demir Tüm Haberleri

Koleksiyon Mobilya halka arz ne zaman? Faruk Malhan tarafından 1972 yılında Ankara Demir sanayi Sitesi’ndeki küçük bir metal atölyesi olarak kurulan ve varlık gösterdiği süre boyunca önemli işlere imza atan şirket halka açıklama kararı aldı. Haberin ardından Koleksiyon Mobilya eşit mi oransal mı, hisseleri kaç lira? sorularının yanıtları merak edilmeye başlandı. Kısa süre önce SPK'ya başvuruda bulunan şirket, tarafından yapılan açıklamada, hisselerinin halka arzında, sermaye artırımı ve ortak satışı yöntemlerinin birlikte kullanılacağı ifade edildi. 

Koleksiyon Mobilya halka arz ne zaman?

İşlemin ne zaman yapılacağına dair herhangi bir tarih bilgisi henüz açıklanmazken OYAK Yatırım konsorsiyum liderliğinde gerçekleşeceği ifade edildi. Öte yandan kuruluşun halka açıklık oranı yüzde 25 olacağı ve yüzde 4’lük kısmına denk gelen paylar ortak satışı yoluyla, sermayenin yüzde 28’lik kısmına denk gelen paylar sermaye artırımı kapsamında işlem göreceği bilgisi alındı.

Kuruluş halka arzdan elde edeceği gelir ile büyüme stratejilerine bağlı olarak yurt içi ve yurt dışı satış kanallarını genişletmek üzere işletme sermayesini artırma gibi amaçlar güderken aynı zamanda üretim tesislerinde kapasite yükseltici makine yatırımı ve teknolojik yatırımlara da kaynak aktaracak. Halka arz şu an hazırlık aşamasında olması nedeni ile başlama tarihi ya da hisse fiyatları hakkında bir bilgi yok. Gerekli açıklamalar yapıldığında sizler paylaşacağız. 

Koleksiyon Mobilya eşit mi oransal mı?

Şirketin halka arzı için başvuru yeri ve aracı kurum olarak Oyak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ilan edildi. Dağıtım yöntemi ise eşit dağıtım şeklinde olacak. Şirketin kendi internet sayfalarında yer alan bilgilerde ise kuruluş tarihi ve kuruluşu hakkında şu bilgilere yer veriliyor: 

Koleksiyon’un temelleri mimar Faruk Malhan tarafından 1972 yılında Ankara Demir sanayi Sitesi’ndeki küçük bir metal atölyesinde atıldı. Metal malzemeden üretilen tasarımlarla birlikte mobilyanın özü olarak kabul edilebilecek ahşap ve döşemeli ürünlere de başlandı. Ankara’da Mastaş Ahşap Üretim ve İstanbul’da Panda Döşemeli Üretim Tesisleri kuruldu.

Ankara Kavaklıdere ve İstanbul Nişantaşı’nda açılan mağazalar ile birlikte Koleksiyon’un kaliteli, estetik ve özgün çizgisindeki özel tasarım ürünleri sunuldu. Böylece birçok kişi ve kuruluş, Koleksiyon’un kurduğu ortamlarda yaşamaya ve Koleksiyon ürünlerini kullanmaya başladı. 80’ler Türkiye’sinde artık, çağdaş düşünce ekseninde tasarım ürünü mobilyalara duyulan ilgi yoğunlaştı. Kullanışlılık, rahatlık, özgür ve özgün kavramlar değer kazanmaya başladı.

Geniş ürün yelpazesi ve artan taleple birlikte Koleksiyon’un tüm üretim tesislerinin tek bir merkezde toplanmasına karar verildi. 2000’li yılların ihtiyaçları düşünülerek Tekirdağ’da 86 bin metrekarelik bir arazi üzerinde 15 bin metrekarelik kapalı tesislerle entegre bir teknolojik yatırım yapıldı. İleri bilgi teknolojisi ışığında planlanan bu yatırım bölge halkına 400 kişilik bir istihdam ve ülke ekonomisine ek bir katkı ile devreye girdi.

Daha zengin ürün sunumu yapmaya ve hizmet kalitesini arttırmaya olanak sağlayacak bir satış merkezi olması amacıyla İstanbul Büyükdere’de 40 bin metrekare alana yayılmış bir bölgeye geçildi. Eskiden vinç fabrikası olan harap haldeki bu bölgenin iç ve dıştaki çevresinin en doğal haliyle tasarlanması düşüncesinden yola çıkılarak çevresinde çam, ladin, köknar, ceviz, meşe ağaçlarından oluşan küçük bir orman oluşturuldu. Eski yapının ana referanslarını koruyan mimari çözümlerin oluşturduğu bu merkezde yerli ve yabancı tasarımlar sergilenmeye başlandı. Böylece yurt içinde dekorasyona bütünsel bir yaklaşım getiren ilk büyük mağazacılık anlayışı ortaya çıktı. Koleksiyon aynı yıl global pazarda en büyük ofis mobilya fuarlarından Almanya’daki Orgatec Fuarı’na katıldı.

Evi bir bütün olarak sunmayı amaçlayan Koleksiyon taşınabilir mobilyalar yanında estetik kültürün yansıtıldığı ‘mutfaklar’, emeğin ve teknolojinin birleştirildiği ‘kapılar’ üretmeye ve sunmaya başladı. Koleksiyon Çevre Bakanlığı tarafından “Çevre Beratı” ile ödüllendirildi.

Koleksiyon yeni düşünce, yeni standart ve yeni tasarım kavramlarını sentezleyen “yüksek kalitede mobilya tasarımı” anlayışıyla, endüstri ürünlerinden çok, düş ve düşüncelerin ürünlerini yaratmaya çalışan bir tasarım firması olarak büyük mağazacılık anlayışını ilk defa sergiye açtı. Tekirdağ’daki 86 bin metrekarelik alanda kurulu Koleksiyon Üretim Tesisleri’nin 13 bin m2’lik kapalı alanı 34.000 m2’ye çıkarıldı.

Koleksiyon gittikçe büyüyen ürün seçkisi Koleksiyon Holding bünyesinde ayrı ayrı markalarla hizmet vermeye başladı. Koleksiyon Contract&Office markası ofiste insan ve yeni çalışma kültürü üzerine odaklanırken, Koleksiyon Home markası evde yeni bir yaşam alanı kurgusu oluşturdu.

Tekirdağ’daki fabrikada gerçekleştirilen 6 milyon Euro’luk yatırımla mobilya sektörüne yeni bir ivme kazandıran CNC kontrollü tam otomatik hat faaliyete geçirildi. İstasyonları ve kurgusu son teknolojiye göre tasarlanan bu hat dakikada üretilen panel mobilya adedini 12 katına çıkarttı. Ayrıca aynı sene Londra’nın yaratıcı kalbi sayılan ve birçok uluslararası önemli markanın yer aldığı Clerkenwell bölgesinde 800 m2’lik büyük bir mağaza açıldı.

Koleksiyon ile Serbest Mimarlar Derneği’nin uzun soluklu projesi “Koleksiyon / SMD Mimarları Ağırlıyor” projesi başladı. Başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere Türkiye’nin birçok ilinde mimari sergiler gerçekleştirildi. Koleksiyon çalışma kültürüne yenilikçi bir bakış açısı getiren ‘Ortak Yaratım’ (Co-creation) teması Almanya/Köln’de gerçekleştirilen ve global pazarın en büyük ofis mobilya fuarlarından sayılan Orgatec’te ilk kez tanıttı.

Koleksiyon, yeni tema ve tasarımları Kolombiya’da açılan yeni noktayla Güney Amerika’ya taşındı. Bogota’daki mağazayla bu coğrafyadaki ilk Türk ofis mobilya markası oldu. Ayrıca Londra’da Super Brands ve Canada’da IIdex Fuarları’na tek Türk markası olarak katıldı. Aynı yıl ‘Bizim Evimiz’ teması altında Mezopotamya coğrafyasından esin alan ev mobilyaları tanıtıldı.

Koleksiyon 1994 yılından bugüne aralıksız katıldığı, global ofis pazarının en büyük fuarlarından Orgatec’te bir kez daha yer aldı. ‘REwork’ başlığı altında çalışma alışkanlıklarını değişime davet eden tasarımlar ilk kez kamuya sunuldu.

‘REwork’ başlığı altındaki yenilikçi tasarımlar ilk kez yurt içinde tanıtıldı. Ofis pazarının öncü fuarlarından olan ve Amerika’da düzenlenen NeoCon’a ilk defa yer alındı. Ayrıca markanın aynı coğrafyadaki ilk ofisi New York’ta açıldı. Markanın doğum yeri olan Ankara’daki merkez mağazası Kavaklıdere’den Çayyolu’na taşındı.

30 Ara 2021 - 12:49 - Halka Arzlar

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.