31 Aralık yarım gün mü? 31 Aralık resmi tatil mi? 31 Aralık okullar tatil mi?

31 Aralık yarım gün mü? Yeni yıla girmemize artık çok az bir zaman kaldı. Yeni yıldan bir önceki gün olan 31 Aralık Cuma gününün tatil olup olmayacağı merak ediliyor. 31 Aralık Cuma gününü 1 Ocak Cumartesi gününe bağlayan gece, yeni yıla girdiğimiz gece olacak. 2022 yılı heyecanla beklenirken yeni yılda hangi günlerin resmi tatil olacağı araştırılıyor. 31 Aralık resmi tatil mi? 31 Aralık okullar tatil mi?

Sevdenur Demir
Sevdenur Demir Tüm Haberleri

31 Aralık yarım gün mü? 31 Aralık resmi tatil mi? 31 Aralık okullar tatil mi? Her sene yeni yıla girilecek olan günün bir önceki gününün tatil olup olmayacağı aratılıyor. 2022 yılına girmeden bir gün önce okullar tatil olacak mı? 1 Ocak Cumartesi resmi tatil mi? 

31 Aralık yarım gün mü?

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda 1 Ocak'tan önceki gün resmi tatil olarak kabul edilmeyecek. 31 Aralık tatil olarak kabul edilmediği için okullar ve kamu kurum kuruluşları açık olacak. Normal mesai saatlerinde işlemler sürecek ve okullar açık olacak. Yılın ilk günü 1 Ocak 2022 günü resmi tatil olarak kabul ediliyor. 

2022 yılı resmi tatil günler şu şekilde:

Yılbaşı: 1 Ocak Cumartesi

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı: 23 Nisan Cumartesi

Emek ve Dayanışma Günü: 1 Mayıs Pazar

Ramazan Bayramı: 2-4 Mayıs Pazartesi - Çarşamba

Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı: 19 Mayıs Perşembe

Kurban Bayramı: 9 - 12 Temmuz Cumartesi - Salı

Demokrasi Bayramı: 15 Temmuz Cuma

Zafer Bayramı: 30 Ağustos Salı

Yılbaşı kutlamak günah mı?

Diyanet Dergi'de Doç. Dr. İlhami Ayrancı bir yazı kaleme alarak şunları yazıyor: Yılbaşı, Hristiyanlarca Hz. İsa’nın doğumu olarak kabul edilen gündür. "Noel" denilen bu yortu’ yu (bayramı) Katolik ve Protestanlar 25 Aralık’ta, Ortodokslar ise, 6 Ocak’ ta kutlamaktadırlar. Daha sonraları Aziz Joannes Khrysostomas ve Nazianzoslu Aziz Gregorios’un çalışmalarıyla aradaki fark kaldırılarak yılın ilk gününde kutlanmaya başlanmıştır. 

Yazıya şu şekilde devam ediliyor: Görüldüğü gibi Hz. İsa’nın doğumunun 31 Aralık veya 1 Ocak olduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte, Hristiyan âlemi yılbaşı gecesini Hz. İsa’nın doğum yıldönümü mülâhaza ve inancıyla, o gece için özel yemekler yaparak, eğlenceler düzenleyerek, ayinlere katılarak kutlarlar. Batıda 24 Aralık’ta başlayıp, 1 Ocak’ta sona eren tatile de "Christmas" denilmektedir. Hristiyan inanışına göre Hz. İsa’nın adı da 1 Ocak’ta verilmiştir.

Makalenin sonuç kısmında "Bilindiği gibi İslâm’da "gayri müslim toplumlara benzeme ve onları tak-lid etme özentisi" hoş görülmemiştir. Nitekim Buharî ve Müslim’in rivayet ettikleri hadis-i şerifte: "Yahudi ve Hristiyanlar (ağaran saç ve sakallarını) boyamazlar, siz onlara muhalefet ediniz" (6) buyurulmuştur. Bir başka hadis-i şerifte ümmetinin gayr-ı müslim toplumları taklit etme konusundaki endişesini Rasul-i Ekrem (S.A.S.) Efendimiz: "Siz kendinizden öncekilerin yoluna karış karış, kulaç-kulaç aynen uyacaksınız. Hatta onlar bir keler deliğine girseler, siz de onları takibe çalışacaksınız" (7) sözleriyle ifade buyurmuştur.

Ebû Davûd ve Ahmet b. Hanbel’in rivayet ettikleri; "Bir topluma benzemeye özenen kişi, onlardan sayılır" (8) anlamındaki ha-dis-i şerifte ise, yabancı toplumların örf, âdet ve kültürlerini benimseyen kişi ve toplumların, zamanla öz benliklerini kaybedeceklerine işaret olunmuş; Müslümanların kendi benliklerini korumaları, gayr-ı müslimleri taklide özenmemeleri istenmiştir" şeklinde bir açıklama yapılıyor. 

30 Ara 2021 - 10:03 - Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.