TÜBA nedir? TÜBA açılımı nedir?

TÜBA nedir? TÜBA açılımı nedir? Ülkemizde bilim adına yapılan tüm çalışmaları desteklemek ve tüm bilim alanlarından emeği geçenleri onurlandırmak adına kurulan bir kuruluştur. Diğer adıyla Türkiye Bilimler Akademisi ismi ile anılır.

Sevdenur Demir
Sevdenur Demir Tüm Haberleri

TÜBA nedir? TÜBA açılımı nedir? Bilimle uğraşmayı ve bilimi alanında yapılan çalışmaları hızlandırmak adına 1993'de kurulan tüzel kişiliktir. Bilimsel, idari ve mali özerkliğe sahip yüksek bilim kuruluşudur.

TÜBA nedir, açılımı nedir? 

Açılımı Türkiye Bilimler Akademisi'dir. 1993'de kurulan, tüzel kişiliğe, bilimsel, idari ve mali özerkliğe sahip yüksek bilim kuruluşu, Türkiye'nin ulusal bilimler akademisidir. Amaçları ise; 

- Bilim insanlığını ve araştırıcılığı özendirmek

- Bu alanlarda emeği geçenleri onurlandırmak

- Gençleri bilim ve araştırma alanına yöneltmek

- Türkiye’deki bilim insanları ve araştırıcıların toplumsal statülerinin yükseltilmek ve korunmasına çalışmak

- Bilim ve araştırma standartlarının yükseltilmek şeklindedir.

Türkiye Bilimler Akademisinin görevleri şunlardır:

1- Bilimsel konularda ve bilimsel önceliklerin saptanması amacıyla incelemeler ve danışmanlık yapmak.
2- Toplumda bilimsel yaklaşım ve düşüncenin yayılmasını sağlamak.
3- Hükümete, Türk bilimcileri ve araştırıcılarının toplumsal statüleri, yaşam düzeyleri, gelirleri ve bu tür faaliyetlerin gereği olan özel kolaylık ve ayrıcalıklara ilişkin mevzuat değişiklikleri önermek.
4- Bilimin öneminin ülke kamuoyunca takdir ve kabulünü sağlamak ve bilim adamlığını özendirmek için ödüller vermek.
5- Yukarıda belirtilen amaçların gerçekleştirilmesi ve görevlerin yerine getirilebilmesi ile ilgili her türlü faaliyette bulunmak.

Kuruluş;  Bilim Eğitimi, Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanları Ödül programı (TÜBA-GEBİP), Bilimsel Telif Eser(TESEP) ödülleri, TÜBA-Uluslararası Akademi Ödülleri, Türk İslam Bilim Kültür Mirası, A.Tietze-Tarihi ve Etimolojik Türkiye Türkçesi Lugati, Türkçe Bilim Terimleri Sözlükleri,Açık ders Malzemeleri, Kültür Envanteri çalışmaları; Akademi ve Üniversite Konferansları gibi program ve projeleri yürüttü. 

Öte yandan Bilim Eğitimi, Bilim ve Eğitim Politikaları, Kanser, Kök Hücre, Gıda ve Beslenme, Enerji gibi Çalışma grupları ile Akademi üyeleri ve diğer bilim insanlarının gönüllü katkılarıyla çalışmalarına devam ediyor. Kurumun, 30'dan fazla ulusal akademi ile ikili işbirliği anlaşması vardır. 10'un üzerinde (IAP, ISC, S-20, ALLEA, AASSA, Türk Dünyası Akademiler Birliği gibi küresel, kıtasal ve bölgesel) Akademik Çatı Kuruluş üyelikleri çerçevesinde Uluslararası ilişkiler/Bilim diplomasisi çalışmalarını yürütmektedir. 

Toplam 205 üyesi bulunan akademide ek olarak Kasım 2019'da Akademi Konsey karari ile TÜBA-GEBİP üyesi akademisyenlerin doğal üye olduğu TÜBA-Genç Akademi' projesi hayata geçirildi. 

29 Ara 2021 - 09:34 - Bilim

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.