Yılbaşı kutlamak günah mı? Yılbaşı kutlamak neden günah? Noel ne demek?

Yeni yıla girmemize çok az bir zaman kaldı. Ülkemizde her sene mutlaka açılan konulardan biri olan Yılbaşı kutlamak günah mı? Yılbaşı kutlamak neden günah? Noel ne demek? gibi sorularda her sene olduğu gibi yeniden gündeme geldi. 2022 yılına kutlama yaparak girmek isteyenler ancak günaha girmek istemeyenler konu hakkında araştırma yaparak akıllarındaki sorulara yanıt arıyorlar. Bazı İslam alimlerine göre, yeni yıla girerken bazı etkinlikler yapmak ve o güne özel hazırlıklar yapmak doğru değil.

Sevdenur Demir
Sevdenur Demir Tüm Haberleri

Yılbaşı kutlamak günah mı? 2022 yılına girmemize çok az bir zaman kaldı. Bu nedenle yeni yıl hakkında yapılan araştırmalarda sıklaştı. En çok merak edilen konularan biri de Yılbaşı kutlamak neden günah? Noel ne demek? soruları oldu. Yeni yıl gecesi özel yemekler ve hazırlıklar yapmak günah mı? sorusu arama motorlarında aratılmaya başlandı. Bir kesim Noel ile Yılbaşı kutlamalarının benzer şeyler olmadığını Noel'in Hristiyanlar tarafından kutlanan Hz. İsa (AS)'ın doğum yıldönümü olduğunu, buna karlın yeni yılın farklı bir anlamı olduğunu savunuyor. 

Yılbaşı kutlamak günah mı?

Yılbaşı hakkında Diyabet Dergi'de Doç. Dr. İlhami Ayrancı bir yazı kaleme alarak şunları yazdı: Yılbaşı, Hristiyanlarca Hz. İsa’nın doğumu olarak kabul edilen gündür. "Noel" denilen bu yortu’ yu (bayramı) Katolik ve Protestanlar 25 Aralık’ta, Ortodokslar ise, 6 Ocak’ ta kutlamaktadırlar. Daha sonraları Aziz Joannes Khrysostomas ve Nazianzoslu Aziz Gregorios’un çalışmalarıyla aradaki fark kaldırılarak yılın ilk gününde kutlanmaya başlanmıştır. 

Görüldüğü gibi Hz. İsa’nın doğumunun 31 Aralık veya 1 Ocak olduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte, Hristiyan âlemi yılbaşı gecesini Hz. İsa’nın doğum yıldönümü mülâhaza ve inancıyla, o gece için özel yemekler yaparak, eğlenceler düzenleyerek, ayinlere katılarak kutlarlar. Batıda 24 Aralık’ta başlayıp, 1 Ocak’ta sona eren tatile de "Christmas" denilmektedir. Hristiyan inanışına göre Hz. İsa’nın adı da 1 Ocak’ta verilmiştir.

Makalenin sonuç kısmında "Bilindiği gibi İslâm’da "gayri müslim toplumlara benzeme ve onları tak-lid etme özentisi" hoş görülmemiştir. Nitekim Buharî ve Müslim’in rivayet ettikleri hadis-i şerifte: "Yahudi ve Hristiyanlar (ağaran saç ve sakallarını) boyamazlar, siz onlara muhalefet ediniz" (6) buyurulmuştur. Bir başka hadis-i şerifte ümmetinin gayr-ı müslim toplumları taklit etme konusundaki endişesini Rasul-i Ekrem (S.A.S.) Efendimiz: "Siz kendinizden öncekilerin yoluna karış karış, kulaç-kulaç aynen uyacaksınız. Hatta onlar bir keler deliğine girseler, siz de onları takibe çalışacaksınız" (7) sözleriyle ifade buyurmuştur.

Ebû Davûd ve Ahmet b. Hanbel’in rivayet ettikleri; "Bir topluma benzemeye özenen kişi, onlardan sayılır" (8) anlamındaki ha-dis-i şerifte ise, yabancı toplumların örf, âdet ve kültürlerini benimseyen kişi ve toplumların, zamanla öz benliklerini kaybedeceklerine işaret olunmuş; Müslümanların kendi benliklerini korumaları, gayr-ı müslimleri taklide özenmemeleri istenmiştir" şeklinde bir açıklama yapılıyor. 

27 Ara 2021 - 10:06 - Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.