Cross Chain nedir? Cross Chain (Zincirler arası birlikte çalışabilirlik) blok zinciri için ne anlama geliyor?

Blok zincirleri için birlikte çalışabilirlik, verilerin ve değerin farklı ağlar arasında aktarılmasına olanak tanır. Bu özellik Web3'ün giderek daha önemli bir özelliği haline geldi. Peki Cross Chain nedir? Cross Chain (Zincirler arası birlikte çalışabilirlik) blok zinciri için ne anlama geliyor? aşağıda bulabilirsiniz.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri

"Blockchain birlikte çalışabilirliği" kavramı, farklı blok zinciri ağlarının birbirleri arasında veri alışverişi yapma ve bunlardan yararlanma ve ağların ilgili blok zincirleri arasında benzersiz dijital varlık türlerini taşıma yeteneğini ifade eder.

Birlikte çalışabilir bir sistemde, bir zamanlar farklı blok zinciri ağları ve varlıkları kolayca birbirine bağlanabilir ve birleştirilebilir. Bu ağ birlikte çalışabilirliği, aynı anda birden fazla blok zinciri ağının avantajlarından yararlanan güçlü yeni ürün ve hizmetlerin oluşturulmasına izin verebilir.

Blockchain Birlikte Çalışabilirliğinin Faydaları

Ethereum, Polkadot ve Solana gibi bireysel ağlarda bulunan etkileyici ve çeşitli blok zinciri ekosistemleri halihazırda mevcut olsa da, bu tür farklı ağların birbirleriyle anlamlı bir şekilde etkileşime girme yeteneğinin - birlikte çalışabilirlik olarak anılır - çok çeşitli blok zinciri etkinliğe olanak sağlaması bekleniyor. ürünler ve servisler. Daha spesifik olarak:

1. Özelleştirilebilir Web3 hizmetleri

Blok zinciri protokollerinin ve uygulamalarının farklı "lego parçalarını" karıştırıp eşleştirme yeteneği, Web2 döneminin eski endüstrileri ve iş modelleriyle mümkün olmayan tamamen yeni Web3 araçları ve platformları yaratmanın anahtarıdır. Birçok uzman, birlikte çalışabilir akıllı sözleşmelerin, örneğin önemli iş bilgilerinin özel ağlar ve kamu ağları arasında özelleştirilebilir ve kontrol edilebilir bir şekilde gönderilmesine izin vererek sağlık, hukuk veya emlak gibi sektörleri güçlendirebileceğini savunuyor. Blockchain birlikte çalışabilirliği, sonunda kripto kullanıcı deneyimini büyük ölçüde kolaylaştıracak çok tokenli işlemleri ve çok tokenli cüzdan sistemlerini de mümkün kılabilir.

2. Daha merkeziyetsiz bir ekosistem

Bireysel blok zinciri ağları içindeki saf ademi merkeziyetçilik, birçok blok zinciri projesi için en önemli öncelik olsa da, birden fazla blok zinciri arasında ağ birlikte çalışabilirliği kurma yeteneği, blok zinciri teknolojisinin sistemleri ve ekonomileri merkezileştirme vaadinin daha da gelişmiş bir düzenlemesini sunar. Binlerce merkezi olmayan uygulama (dApps) için tüm işlemleri işleyen Ethereum gibi bir blok zincirine sahip olmak yerine, bir gün merkezi olmayan bir ana merkez aracılığıyla birbirleriyle iletişim kuran uygulamaya özel binlerce blok zinciri olabilir.

3. Gelişmiş sektörler arası işbirliği

Blockchain teknolojisinin sektöre özel çok çeşitli kullanım durumları vardır, ancak sonuçta birincil faydalar veri şeffaflığı ve doğrulanabilirliği, akıllı sözleşme yürütme ve merkezi olmayan fikir birliğidir. Farklı organizasyonlar ve endüstriler tarafından kullanılan blok zincirler birbirleriyle etkileşime girebildiğinde, daha önce tamamen ayrı kabul edilen bağımsız pazarlar ve iş uygulamaları veri ve değeri daha kolay aktarabilecektir. Bu, tipik olarak birbirleriyle etkileşime girmeyen organizasyonların ve toplulukların bilgi alışverişinde bulunabilecekleri, birbirlerinin güçlü yönlerinden yararlanabilecekleri ve inovasyonu daha zahmetsiz ve etkili bir şekilde geliştirebilecekleri anlamına geliyor.

Blockchain Birlikte Çalışabilirliği Nasıl Elde Edilir?

Mevcut Katman-1 blok zincirlerinin çoğu, zincirler arası birlikte çalışabilirliği destekleyen yerleşik özelliklerden yoksundur. Bununla birlikte, günümüzde blok zinciri ağları arasındaki birlikte çalışabilirlik seviyesini artıran çeşitli araçlar bulunmaktadır:

Sidechains- Yan Zincirler:

Bir tür Katman-2 platformu olan yan zincirler, tek bir ana zincirle uyumlu ayrı blok zincir ağlarıdır. Her yan zincirin kendi fikir birliği mekanizması, güvenlik parametreleri ve belirteçleri vardır. Bu yan zincirlerin genellikle, genel ekosistemin işleme verimliliğini ve kendi egemenliğini geliştirmek için buna göre dağıtılan kendi özel kullanım durumları vardır. Polkadot ve Cosmos gibi birkaç büyük kripto projesi, baştan sona kapsamlı zincirler arası altyapı çözümleri olacak şekilde tasarlandı ve nihai hedef, birlikte çalışabilir bir “ağ ağı” oluşturmaktı.

Oracles:

Blockchain teknolojisi bağlamında, oracle'lar zincir içi ve zincir dışı ortamlar arasındaki bilgi boşluğunu kapatır. Chainlink ve API3 gibi merkezi olmayan oracle hizmetleri, zincir dışı verileri blok zinciri etkin akıllı sözleşmelere beslemede çok önemli bir rol oynar ve farklı ekosistemlerin ortak bir gerçek kaynağına atıfta bulunmasını sağlayarak blok zinciri birlikte çalışabilirliğine katkıda bulunur.

Bridges and swaps- Köprüler ve takaslar:

Zincirler arası köprüler, bir tarafın sahip olduğu dijital varlığın bir zincirde kilitlenmesini sağlarken, aynı varlık başka bir zincirde "basılarak" asıl sahibine ait bir adrese gönderilir. Buna karşılık, atomik takaslar, kullanıcıların farklı blok zinciri ağlarından merkezi olmayan bir şekilde jeton alışverişi yapmalarını sağlar. Her ikisi de akıllı sözleşmelerin kullanımıyla otomatik olarak etkinleştirilir ve zincirler arası sorunsuz değer aktarımlarını kolaylaştırmada merkezi bir rol oynar.

İlginizi çekebilir: Akıllı sözleşme nedir? Akıllı sözleşmelerin geleceği şekillendirme potansiyeli var mı?

24 Ara 2021 - 13:49 - Kripto Para


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.