Kıst maaş nedir, nasıl hesaplanır? Kıst maaş ne zaman ödenir 2022? Kıst maaş hesaplama

Kıst maaş nedir, nasıl hesaplanır? Kıst maaş ne zaman ödenir 2022? Kıst maaş hesaplama merak edilen konular arasında. Gelir İdaresi Başkanlığı hem memurlar hem de sözleşmeli personel için, ayın 15'inden sonra göreve başlama hallerinde ödenen kıst maaş uygulamasında, asgari geçim indiriminin (AGİ) uygulanması gerektiği yönünde görüş verdi.

haber Merkezi
haber Merkezi Tüm Haberleri

657 sayılı Kanunun 4/A maddesi kapsamında Memur ve 4/B maddesi kapsamında da sözleşmeli personel olarak çalışanların; askerlik, doğum sonrası veya yeni göreve başlama hallerinde, kişiler ayın 15'inden sonra göreve başlamış ise, bu personele kıst maaş verilmekte ancak Asgari Geçim İndirimi (AGİ) uygulanmamaktaydı.

Gelir İdaresi Başkanlığı, Milli Eğitim Bakanlığına verdiği görüş yazısında, kıst dönemlerde de AGİ'nin uygulanması gerektiğini belirtmiştir.

MEB'e verilen görüş yazısında "söz konusu ödemelerin farklı dönemlere ait olması nedeniyle asgari geçim indiriminin her iki ücret için ayrı ayrı uygulanması gerekmektedir" denildi.

Kıst maaş nedir, nasıl hesaplanır?

Kıst Maaş (Görevden Ayrılan İçin) Ay başlarından sonra ücretsiz izne ayrılma, askere gitme vb. nedenlerle görevden ayrılacaklar için kıst maaş ödemesi yapılabilmesi için kullanılmaktadır. Bu seçenekte emeklilik keseneği tam kesilmektedir.

Kıst maaş hesabına dahil edilmeyen ödeme ve kesintiler

Memurlara yapılacak kıst maaş ödemesinde;

*Aile yardımı (eş ve çocuk için)

*Asgari geçim indirimi

*Toplu sözleşme ikramiyesi (sendika ikramiyesi)

*Sendika aidatı

*Emekli keseneği (1 Ekim 2008 tarihinden önce memuriyete girmiş olanlar için)

hesaplamaya dahil edilmez.

Kıst maaşın hesaplanması

**Brüt kıst maaş:

Gösterge aylığı, ek gösterge aylığı, taban aylık, kıdem aylığı, tazminat (aylıkla birlikte ödenen ek, ilave ve diğer tazminatlar dahil), yan ödeme ve ek ödeme tutarları toplanır. Bulunan tutarın, ilgili ay veya ayların gün sayılarına bölünmesiyle elde edilecek miktar/miktarlar memurun ilgili ayda çalıştığı gün (izin ve tatiller dahil) sayıları ile çarpılır.

Örnek: Aylıksız izinden 20 Ocak 2017 tarihinde dönen memurun 20 Ocak-14 Şubat dönemine ait brüt kıst maaşı: [(Kıst maaş ödeme unsurları toplamı/31 X 12)+ (Kıst maaş ödeme unsurları toplamı/28 X 14)] şeklinde hesaplanacaktır.

**Kesintiler:

a) SGK Primi (Emekli Sandığına tabi bir göreve 1 Ekim2008 tarihinden önce girmemiş olan memurlar için hesaplanır): Gösterge aylığı, ek gösterge aylığı, taban aylık, kıdem aylığı, özel hizmet tazminatı veya bu tazminat yerine ödenen tazminatlar (ek ve ilave tazminatlar hariç) ile varsa makam ve temsil/görev tazminatı) tutarları toplanır. Bulunan tutarın, 30’a bölünmesiyle elde edilecek miktar, memurun izleyen aybaşına kadar çalışacağı gün sayısı ile çarpılır ve bulunacak tutarın %14’ü SGK prim kesintisi olarak hesaplanır.

b)Gelir vergisi: Gösterge aylığı, ek gösterge aylığı, taban aylık, kıdem aylığı, yan ödeme tutarları toplanır. Bulunan tutarın (memur için SGK primi kesintisi hesaplanmış ise bu kesinti miktarı indirilmek suretiyle bulunacak tutarın) %15’i gelir vergisi kesintisi (vergi dilimi farklı ise ilgili oranda) olarak hesaplanır.

c)Damga vergisi: Brüt kıst maaş tutarının, binde 759’u damga vergisi kesintisi olarak hesaplanır.

**Net kıst maaş:

Brüt kıst maaş tutarından, gelir vergisi ve damga vergisi kesinti tutarları (memur için SGK primi kesintisi hesaplanmış ise bu kesinti miktarı) düşülmek suretiyle memura o ay için ödenecek kıst maaşın net miktarı belirlenmiş olur.

24 Ara 2021 - 12:37 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.