Spartan Protokol Token nedir? Spartan Protokol Token geleceği 2022

Spartan Protokol Token nedir? Spartan Protokolü, Binance Smart Chain'de varlık değişimi ve sentetik varlık üretimi için bir likidite protokolüdür. Spartan'ın temeli, Uniswap'a benzer likidite havuzlarıdır, ancak sabit oranlı bir ücret modeli yerine THORChain'in slip tabanlı ücretlerine benzer likiditeye duyarlı bir ücret modeli kullanır. Spartan Protokol Token SPARTA ise ekosistemin yerel tokenıdır.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri

Spartan Protokol nedir?

Spartan'ın temeli, Uniswap'a benzer likidite havuzlarıdır, ancak sabit oranlı bir ücret modeli yerine THORChain'in slip tabanlı ücretlerine benzer likiditeye duyarlı bir ücret modeli kullanır. Bu, likidite talebinin her zaman karşılanmasını, havuz fiyatlarının manipülasyona karşı dirençli olmasını ve sentetik varlıkların sürdürülebilir madenciliği için teşviklerin doğru olmasını sağlar.

Sentetik varlıklar, değeri stabilize edilmiş, getiri yaratan ve kaldıraçsız spirallere karşı koruma sağlamak için anında tasfiye edilebilen teminatlı likidite havuz payları ile basılmaktadır. Spartan Protocol Token, katılımcıları ödüllendiren ve sürdürülebilir bir ücret piyasasına yol açan programatik, arza duyarlı bir algoritma aracılığıyla yayılır.

Spartan, likidite ve sentetik varlıklarla ilgili çeşitli sorunları çözmeyi amaçlamaktadır. Mevcut otomatikleştirilmiş piyasa yapıcı (AMM) protokolleri, likidite sağlayıcılarını cezalandıran arbitraj aracılarından fiyat manipülasyonuna ve değer çıkarmaya açıktır. MakerDAO ve Synthetix gibi mevcut sentetik varlık madenciliği protokolleri, teminatı tasfiye etmek için ya likit olmayan teminatlar ya da likit olmayan piyasalar kullanır, bu da sermaye verimliliğini azaltır ve protokolü kaldıraç düşürme spirallerine karşı savunmasız hale getirir.

Büyük bir pozisyonun tasfiyesi, varlık fiyatlarında bir depresyona neden olduğunda ve daha fazla pozisyonun tasfiyesine neden olduğunda, bir kaldıraç azaltma sarmalı meydana gelir. Bu, MakerDAO'da zaten birkaç kez oldu. Spartan, bunu otomatik bir piyasa yapıcı (AMM) protokolü aracılığıyla çözmeye çalışır, ancak tek bir ödeme varlığı ve protokol çapında likiditeyi önyükleyen teşvikler arasındaki temel farkla.

Ek olarak, temel algoritma, THORChain protokolü tarafından uzun uzadıya tartışılan ve araştırılan, likidite sağlayıcılarına değer yakalamayı yönlendirmek için slip tabanlı ücretler kullanır. Spartan ayrıca, likit olmayan teminat yerine teminatlı havuz payları kullanarak sentetik varlıkların likit oluşumunu çözmeye çalışır ve bunları, pozisyonların deterministik olarak fiyatlandırılabileceği ve anında tasfiye edilebileceği şekilde havuzlara bağlar.

Bu fikirler ilk olarak Ethereum üzerinde aynı sonuca ulaşmaya çalışan yeni bir protokol olan Vader Protokol ekibi tarafından araştırılmış ve tartışılmıştır.

Spartan Protokol Token nedir?

SPARTA, tüm havuzlarda, hepsi birbirine bağlanabilecek şekilde ortak takas varlığı olarak ve sistemindeki herhangi bir varlığın satın alma gücünü algılamak için kullanılır. SPARTA başlangıçta, katılımcıların ilk 100.000.000 SPARTA'nın adil bir payı karşılığında önceki varlıklarını yok etmeyi seçtiği, adil bir Yanma Kanıtı süreci aracılığıyla dağıtılır.

Bu, sybil-dayanıklı, adil ve gönüllü bir süreçtir ve aynı zamanda paha biçilemez maliyetli bir varlık yaratır. Diğer likidite madenciliği stratejilerinde olduğu gibi, kullanıcılar tarafından hiçbir zaman “ücretsiz” olarak elde edilmediğinden, değeri korumak için çok daha ikna edici bir yeteneğe sahiptir.

Ek olarak, SPARTA, teminat varlığı kadar temel varlık olarak da gereklidir, bu nedenle, katılımcıların elde tutmaya teşvik edildiği teminat için getiri varlığının dampinge tabi tutulduğu diğer verim-çiftçilik stratejilerinde olduğu gibi, SPARTA'yı elden çıkarmak için herhangi bir teşvik yoktur.

SPARTA, arza duyarlı bir asimptot algoritması aracılığıyla asla ulaşamayacağı maksimum 300.000.000 birime sahiptir. Ek olarak, protokol düzeyinde bir ücret yakma (swap ve tasfiyelerden kaynaklanan), likidite sağlayıcılarına ve varlık madencilerine sürekli bir emisyon ödenecek şekilde emisyonu düşürür.

Bir bakıma bu, likidite talep edenlerden likidite sağlayanlara değer kazandırıyor. Kalan 200.000.000 SPARTA, SPARTA'nın ne kadar kilitli olduğuna bağlı olarak SPARTAN Likidite Havuz Hissesi sahiplerine verilir. Arz eğrisi, yıllık %30 emisyonla başlar ve 10 yıl sonra %3'e düşer.

Spartan Protokol Token geleceği 

Özünde, Spartan Protokolü, likiditeye duyarlı ücretlere sahip otomatik bir piyasa yapıcı (AMM) algoritması tarafından kolaylaştırılan teşvik edilmiş likidite havuzları sağlar. AMM algoritması, insan müdahalesi/manipülasyonunun neden olduğu kaymayı ve gecikmeyi azaltırken şeffaflık sağlar. Likiditeye duyarlı ücretlerle, sistemin her zaman doğru token alımını tespit edebilmesi sağlanır, böylece ölçeklenebilir ve riske toleranslı bir büyüme sağlanır. Synths ve Lending gibi çeşitli diğer özelliklerle birleştiğinde, temel havuzların kullanım durumları artar, bu da daha yüksek APY'lerle daha yüksek gelir elde edilmesini sağlar.

Sentetik varlıklar, Spartan Protokolü'nün oldukça benzersiz bir parçasıdır, sentetik varlıkların üretilmesi yoluyla kullanıcılar, belirli bir varlığa sahip olma ihtiyacı duymadan kullanıcıların çeşitli pazarlarda uzun veya kısa vadeli hareket etmelerine olanak tanıyan türev belirteçler oluşturabilir. Sentetik varlıklar, Spartan Protokolü'ndeki likidite havuzları tarafından sunulan ve likidite havuzu hisseleri ile teminatlandırılan fiyat çapaları kullanılarak üretilir. Likidite havuzu payları piyasada bulunur, değer sabitlenir ve anında likidite edilebilir. Likiditeye duyarlı ücretler, alınan pozisyonların mevcut likiditenin derinliği ile ölçeklenmesini sağlar ve birçok benzer sistemde yaygın olan kaldıraç azaltma spirallerini önler.

Spartan DAO, tüm ekosistemi yönetmek ve protokol teşviklerini dağıtmak için kullanılan bir mekanizmadır.

Spartan Protokolü, sentetik varlıkların, borç verme piyasalarının ve tüm varlıkların likit ve üretken olmasını sağlayan güvenli bir şekilde büyümesini sağlayan sağlıklı ve eksiksiz bir protokoldür. Sözleşmelerin yükseltilmesini ve protokolün bazı parametrelerinin ayarlanmasını yönetmek için az miktarda yönetişim gereklidir.

Yönetişim süreci, sağlıklı ve etkili yönetişim ile maruz kalan teminatın değeri arasında doğrudan bir bağlantı olacak şekilde risk altındadır. Spartan Protokolü, Uniswap, THORChain, Synthetix, MakerDAO ve Vader/Vether Protokolünden fikirler alır, ancak Binance Smart Chain'de kendi ayrı protokolü olarak başlatılacaktır.

Spartan Protokol Ağı güvenli mi?

Spartan Protokolü, hızlı blok sürelerine ve ademi merkeziyetçiliğe odaklanan VM uyumlu, temsil edilen bir hisse kanıtı (DPoS) blok zinciri olan Binance Smart Chain'e dayanmaktadır.

Güncel fiyatı

Spartan Protokol bugünkü fiyatı yüzde 135 artarak 0,462595 dolar seviyelerinden işlem görmekte. 24 saatlik işlem hacmi 38.414.413 dolar. 

22 Ara 2021 - 20:05 - Kripto Para


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.