Ukrayna vize istiyor mu 2022? Ukrayna'ya gitmek için gerekli evraklar 2022?

Ukrayna vize istiyor mu 2022? Ukrayna'ya gitmek için gerekli evraklar 2022? Doğu Avrupa’da bulunan Ukrayna, özellikle yaz tatillerinin vazgeçilmez adreslerinden biridir. Turizm ve ticaret gibi nedenlerle ülkeye seyahat edebilmek içinse bazı durumlarda vize almak gerekmektedir.

haber Merkezi
haber Merkezi Tüm Haberleri

Ukrayna vize istiyor mu 2022? Ukrayna'ya gitmek için gerekli evraklar 2022? Ukrayna’da 90 gün üzerinde kalmak isteyen Türk vatandaşları vize çıkarmaya tabidir. Vize dönemleri kalma süresine, giriş sayısına, seyahat amacına ve vize çıkarma dönemine göre değişmektedir.

Ukrayna Türkiye’den Vize İstiyor mu?

Ukrayna, 90 güne kadar olan seyahatler için T.C. vatandaşlarından vize talep etmemektedir. Fotoğraflı ve çipli yeni kimlik kartıyla Türk vatandaşları Ukrayna’ya pasaportsuz seyahat de edebilmektedir.

Ancak vize prosedürü uzun süreli seyahatlerde değişiklik göstermektedir.

Türkiye ve Ukrayna arasında yapılan ve 1 Ağustos 2012 tarihinde yürürlüğe giren anlaşmaya göre umuma mahsus (bordo) pasaport, hususi (yeşil) pasaport, diplomatik (siyah ve kırmızı) pasaport ve hizmet (gri) pasaportu sahibi T.C. vatandaşları 180 gün içinde 90 günü geçmemek kaydıyla ülkeye seyahat edebilmektedir. Anlaşma yalnızca turistik gezileri kapsadığı için eğitim ve ticaret gibi nedenlerle ülkeye seyahat edeceklerin vize alması gerekmektedir. Geçerli bir pasaport ya da yalnızca çipli kimlik kartları ile ülkeye giriş yapmak mümkündür. Aynı zamanda, ülkeye giriş amacını belirten resmi belge ve kişi başı en az 50 Dolar ya da Euro nakit para da talep edilmektedir.

Ukrayna’nın Vize İstemediği Ülkeler Nelerdir?

Türkiye’nin de içinde bulunduğu 65 ülkenin vatandaşı Ukrayna vizesinden muaf tutulmuştur. Avrupa Birliği üye ülkeleri de aynı serbestlikten yararlanmaktadır. Bu ülkeler arasında bulunan Arjantin 365 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla; Bosna-Hersek, Sırbistan ve Brunei 60 gün içinde 30 günü aşmamak kaydıyla; Hong Kong ise 14 güne kadar vizeden muaftır. Gürcistan, Moldova, Ermenistan, Özbekistan ve Azerbaycan ülkelerinin vatandaşları ise sınırsız süre ile vizesiz seyahat edebilmektedir.

Bazı ülkelerin vatandaşlarına ise 16 Nisan 2017 tarihi itibarı ile davet mektubuna gerek olmadan ülkeye giriş izni verilmiştir. Bu ülkeler arasında Meksika, Yeni Zelanda, Umman, Katar, Suudi Arabistan, Singapur, Birleşik Arap Emirlikleri, Avustralya, Arnavutluk, Bahreyn, Guatemala, Kuveyt ve Malezya bulunmaktadır.

Katar, Küba, Uruguay, Mısır, Kuveyt, Vietnam, Arnavutluk, İran, , Venezuela, Fas, Singapur, Tayland, Çin, Peru, Kamboçya, Dominik Cumhuriyeti, Laos ve Türkmenistan ülkelerinin diplomatik pasaport ve hizmet pasaportu sahipleri vizeden muaftır. Diplomatik pasaport sahibi Meksika ve Hindistan vatandaşları da vizesiz seyahat edebilmektedir.

Ukrayna Vize Türleri

Ukrayna vizeleri seyahat amacı ve süresine göre değişiklik göstermektedir.

B Tipi (Transit) Vize

En fazla 5 günlük verilen transit vizeler vatandaşların Ukrayna üzerinden diğer bir ülkeye geçişine imkan tanımaktadır. Transit vize tekli ya da çoklu geçişler için kullanılabilmektedir. Gerekli belgeler sunulduğu takdirde en fazla 1 yıl geçerli olan transit vize de alınabilmektedir.

Transit vize alabilmek için bazı kriterlere uymak gerekmektedir. Seyahat edilecek 3. ülkeye giriş hakkı tanıyan vize, ilgili ülke vize istemiyorsa resmi bir belge ya da uluslararası geçerliliği olan taşıma ruhsatı bu kriterler arasında bulunmaktadır.

C Tipi (Kısa Süreli) Vize

Kısa süreli vize 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla ülkede seyahat etmek isteyen vatandaşlara verilmektedir. Yalnızca turistik geziler için değil ticari faaliyetler, aile ziyaretleri, tıbbi tedavi, stajlar ve farklı nedenlerle de alınabilmektedir. Tek, çift ya da çoklu giriş hakkı tanıyan C Tipi vizenin geçerliliği ise en fazla 5 yıldır.

Kısa süreli vizelerde seyahat amacına uygun olarak davet mektubu da talep edilmektedir. İş seyahatlerinde şirketlerden, medikal tedavilerde hastanelerden, resmi görevlerde Ukrayna hükümetinden ve aile ziyaretlerinde belediyeden alınan davet mektupları geçerlidir. Turistik seyahatlerde ise davet mektubu yerine turizm acentelerinden alınacak ödeme makbuzları kabul edilmektedir.

D Tipi (Uzun Süreli) Vize

Geçici oturma izni olarak da bilinen D tipi vize Ukrayna’da en az 90 gün kalma hakkı tanımaktadır. 16 farklı çeşidi bulunan D tipi vizeler genellikle aile birleşimi, çalışma, uzun dönemli eğitim ve yatırım faaliyetleri için alınmaktadır.

Çalışma vizesi almak isteyenlerin onaylı çalışma izni ya da iş anlaşması beyan etmesi gerekmektedir. Yabancı bir şirketten alınacak davet mektubu, resmi kurumlardan alınan ve başvuru sahiplerinin uzun dönem çalışmasına olanak veren belge ya da göçmenlik belgesi de uzun süreli vize başvurularında kullanılabilmektedir.

Ukrayna Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

Vize başvuruları en erken 3 ay önce yapılabilmektedir.
Vize başvuru formu İngilizce ya da Türkçe dillerinde, eksiksiz ve hatasız şekilde doldurulmalıdır.
Konsolosluğun talep ettiği belgelerde bulunan bilgilerin tutarlı olması gerekmektedir.
Vize başvurularında pasaportların yıpranmamış olmasına ve 10 yıldan eski olmamasına dikkat etmek gerekmektedir.

Ukrayna Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Pasaport (Dönüş tarihi itibarıyla 3 ay daha geçerli olması gereken pasaportların en az 2 sayfasının boş olması ve en fazla 10 yıllık olması gerekmektedir.)

Ukrayna vize başvuru formu
1 adet biyometrik fotoğraf (3,5X4,5 cm boyutlarındaki fotoğraflar beyaz fon önünde çektirilmelidir.)
Seyahat sağlık sigortası
Son 2 aya ait banka hesap dökümü (Seyahati karşılayacak finansal durumu desteklemelidir.)
Otel ve gidiş/dönüş uçak bileti rezervasyon dökümleri
Vize harç ücretinin yatırıldığına dair dekont
Seyahat amacı ve süresi ile finansal desteği belirten dilekçe
Davet mektubu
SGK işe giriş belgesi ve maaş bordrosu (Sigortalı çalışanlar için geçerli)
Faaliyet belgesi ve imza sirküleri (İşverenler için geçerli)
Varsa tapu ve kira kontratı ve araç ruhsatı bilgileri

# Ukrayna,

22 Ara 2021 - 20:06 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.