Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ekonomiye dair çok önemli açıklamalar!

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi sona erdi. 2 saat 45 dakika süren toplantının ardından Erdoğan, ekonomiye dair önemli açıklamalar yaptı. Erdoğan "Çalışanlarımızı hayat pahalılığı altında ezdirmeme sözümüzü tutuyoruz" dedi. Ayrıca, "Kamu bankasından krediyi alıp bunu başka yere aktarmak suretiyle paradan para kazanma yoluna, yöntemlerine başvuranların alnını karışlarız" sözlerini kullandı.

Sevdenur Demir
Sevdenur Demir Tüm Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarında önemli konulara değinerek özellikle gelecek dönemde atılacak olan adımları anlattı. Erdoğan "Kamu bankasından krediyi alıp bunu başka yere aktarmak suretiyle paradan para kazanma yoluna, yöntemlerine başvuranların alnını karışlarız. (TÜSİAD'a) Utanmadan, sıkılmadan Bay Kemal'le bir araya gelip erken seçim konuşuyorsunuz. Boşuna sayıklamayın, bunlar rüya. Haziran 2023'ü bekleyeceksiniz. Parası, finansa erişimi olan herkesi yatırıma, üretime davet ediyorum.Artık bu ülke sıcak para hülyasıyla avutulup, ekonomisi asıl ihtiyaç duyduğu atılımlardan uzak tutulan bir ülke olmayacak." sözlerini kullandı.

Afrikalı liderleri ülkemizde bir kez daha misafir ettik. Zirvemiz öncekiler gibi çok başarılı geçti. Mevkidaşlarımla ikili ilişkileri ve bölgesel meseleleri görüştük.

Bakanlarımızın iştirakiyle düzenlenen oturumlarıyla çok sayıda atılabilecek adımları konuştuk. Salgın şartlarına rağmen bu zirve ile Türkiye-Afrika ortaklığında yeni bir döneme girdiğimize inanıyorum. Hedefimiz 50 milyar dolara ardından da 75 milyar dolara ticaret hacmimizi çıkarmak istiyoruz.

Afrika'yı tehditler yumağı olarak görmüyoruz, yükselen bir güç olarak değerlendiriyoruz. Kritik bir dönemde gerçekleştirdiğimiz zirvemizin hayırlı olmasını temenni ediyorum. Katılan herkese ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum.

2022 bütçesi hakkında önemli açıklamalar

TBMM’de gerçekleştirilen 2022 yılı bütçesinin hayırlı olmasını diliyorum. 385 saati aşkın görüşmeler devam etti.
Kalkınma planımızda öncelik verilen sektörlere tahsis edilen ödenekler ortalamanın üzerinde tutulmuştur. Sürece katkı veren milletvekillerimize teşekkür ediyorum. 2022 bütçesinin giderleri bir önceki yıla oranla yüzde 30 arttı.

Çalışanlarımızı hayat pahalılığına ezdirmeyeceğiz

Milletimizin iş ve aş sahibi olmasını sağladık. 3,5 trilyon dolarlık altyapı ve üstyapı yatırımı sayesinde yıldızı parlayan bir Türkiye inşa ettik. Tüm dünyada her alanda ‘evet’ önemiyle gerçekten herkese dudak ısırtacak adımları attık. Hangi engellerle karşılaştığımızı en iyi milletimiz biliyor. Nice engeli aşarak ülkemizi bugünkü seviyesine getirdik. Şimdi de Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 ekonomisi içine sokma mücadelesi veriyoruz. Üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir mesele olmadığına inanan insanlarız.

İnancı, onuru ve değerleri uğruna hayatını ortaya koyan bir millet olarak tüm engelleri aşacak güce sahibiz. Stokçuluk ve fahiş fiyatlar uygulayanlara yönelik çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Çalışanlarımızı hayat pahalılığı altında ezdirmeme sözümüzü tutuyoruz.

Asgari ücretten alınan gelir ve damga vergisini kaldırdık. Yeni asgari ücretin hayırlı olmasını dilerim. Üretimi ve istihdamı desteklemek için çok sayıda paketi hayata geçiriyoruz.

Yeni tedbirler hayata geçecek!

Kurdaki dalgalanmaları durdurmak için yeni tedbirleri hayata geçiriyoruz.
Tasarruflarını değerlendirirken kurdaki yükselişten kaynaklanan kaygılarını gidermek isteyen vatandaşlarımıza yeni bir finansal alternatif sunuyoruz

Döviz kurundaki dalgalanma nedeniyle ihracatçılara ileri vadeli kur rakamı verilecek.
Bundan sonra hiçbir vatandaşımızın 'kur daha yüksek olacak' diye mevduatını Türk lirasından dövize geçirmesine ihtiyaç kalmayacak.

Ülkemizde yastık altında 280 milyar dolar değerinde 5 bin ton altın bulunduğu biliniyor. Bu altının piyasaya kazandırılması için yeni araçlar geliştirilecek.

Uzun vadeli istihdamı korumak için krediler verilecek.
Bireysel emeklilik sistemimizin cazibesini artırmak için devlet katkısı oranını yüzde 5 daha artırarak yüzde 30'a çıkartıyoruz

Hedeflerimiz doğrultusunda azimle ve kararlılıkla yolumuza devam ediyoruz.
Memura müjde

Aldığı ücret ne olursa olsun tüm çalışanlar brüt asgari ücret kadar gelir ve damga vergisinden muaf olacak. Memurlarımızın da bu sayede ücretlerinin armasına imkan sağlıyoruz.

Ülkedeki ekonomi nedir anlamayanların ağzına bakacak halimiz yok

Biz dün bu ülkede yönetime gelmedik. 19 yıl önce göreve geldiğimizde faiz neredeydi, enflasyon neredeydi geçmişe bir baksınlar. Bunu hangi yönetim yaptı baksınlar, biz yaptık. Aynısını yine biz yapacağız. Ülkedeki ekonomi nedir anlamayanların ağzına bakacak halimiz yok. Faizi de enflasyonu da nereden nereye çektiğimiz ortada...

Tüm büyük ekonomilerin tek amacı istihdamı korumaktır. Avrupa, ABD, Japonya, Çin Merkez bankalarının da para politikaları istihdamı korumak amacındadır. Özellikle hükümetlerimiz döneminde verdiğimiz emekler sayesinde, sanayimizi ayakta tutmayı ve ihracatımızı yüksekltmeyi başardık. Dünya borç batağında yüzerken, faizlerin yükseltilmesini dayatmak insanların aklıyla dalga geçmekten başka bir şey değildir.

Salgın döneminde yaşanan sağlık krizinde yetersiz kalan bir sisteme umut bağlayanları tüm bu hakikatlari görmeye davet ediyoruz. Kambiyo rejimi türü tartışmalar açarak ülkesini ve milletini sırtından hançerlemeye çalışanların hangi sinsilikler peşinde koştuklarının farkındayız. Türkiye'nin serbest piyasa ekonomisinden ve kambiyo rejiminden en küçük geri adım atmaya ne niyeti ne de ihtiyacı vardır.

Döviz kurunda istikrara kavuşacağız

Döviz kurunu istikrara kavuşturacağız. Sevgili milletim biz sizi seviyoruz, size inanıyoruz. 19 yıl Türkiye'nin nereden nereye geldiğini iyi biliyorsunuz, biliyoruz. Dünyadaki para bolluğu maliyetleri ve ardından fiyatları artırdı. Bizim ekonomidede dünya 5'ten büyüktür dememizin sebebi de kendilerini büyük olarak tarif eden ülkelerin yer almasıdır. Biz bu oyuna gelmeyeceğimizi söylüyoruz. Bunu için yatırım, istihdam, ihracat diyoruz. Artık bu ülke ithalat cenneti olmayacak, bu ülke kendi alın teriyle başkalarının refahını finanse eden ülke olmayacak.

Göreve geldiğimizde 23,5 milyar dolar IMF borcumuz vardı. Şu an IMF'ye borcumuz yok. Bay Kemal nereden aldık biz bu borç yükünü? Sizlerden aldık.

Buradan sesleniyorum, kamu bankaları yatırımcılarımızın hizmetindedir. Ama kamu bankasından parayı alıp, paradan para kazanma yöntemine gidenlerin alnını karışlarız. Proje bazlı tüm yatırımları destekliyoruz.
Bu topyekün bir fedakarlığı gerektiriyor. Ülkemizde bir kesimin döviz kurundan kazanç elde etme niyetinde olanları üzüntüyle karşılıyoruz. Hazine ve Maliye Bakanlığımız bu konuyu inceliyoruz. Taviz vermeyeceğiz. Yatırımcı karşımıza spekülatif adımlar atarak gelmesin.

Bunların dışında "Türkiye ekonomide sınıf atlayacaksa harekete geçmenin tam vaktidir. Her kim kur spekülasyonu, fahiş fiyat ve faiz baskısıyla ülkemizi geçerliliği kalmamış ekonomi modelleriyle yolundan döndürebileceğini sanıyorsa yanılıyor." sözlerini de kullandı.

Öğrencilere müjde!

Erdoğan açıklamalarında öğrencilerin gelecek yıl alacağı burslardan da bahsetti. Erdoğan, burs ve krediler; lisans öğrencileri için 850, yüksek lisans öğrencileri için 1700, doktora öğrencileri için ise 2550 liraya çıkarıldığını duyurdu. 

20 Ara 2021 - 20:26 - Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.