MÜSİAD nedir? MÜSİAD başkanı kimdir? MÜSİAD açılımı nedir?

MÜSİAD nedir? Türk ekonomisi hakkında yaptığı açıklamanın ardından ülke gündemine gelen kuruluş, hakkında en fazla araştırma yapılan konulardan biri oldu. 5 Mayıs 1990'da kurulan kurum hakkındaki bilgiler herkes tarafından araştırılmaya başlandı. MÜSİAD başkanı kimdir? MÜSİAD açılımı nedir?

Sevdenur Demir
Sevdenur Demir Tüm Haberleri

MÜSİAD nedir? Zaman zaman özellikle ekonomi konularından gündeme gelen kurum hakkında yapılan araştırmalara sıklaştı. Sizler için araştırdık. MÜSİAD başkanı kimdir? MÜSİAD açılımı nedir?

MÜSİAD nedir?

Kısaltmanın açılımı Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneğidir.  5 Mayıs 1990'da bir grup Türk iş insanı tarafından kuruldu. Bir sivil toplum kuruluşu olarak biliniyor. Kuruluşun amacı, ülkemizde mahalli ve evrensel değerleri koruyan, bölgesinde etkin, dünyada saygın, müreffeh bir ülke haline getirmek; Türkiye'nin ve dünyanın sosyal, kültürel, ekonomik ve teknolojik alanlarda kalkınmasını sağlamaktır.

Diğer yandan MÜSİAD'ın 2009 yılı itibarıyla üye sayısı 2000'i geçerken şube sayısı 26'yı aşmıştır. Dernek ISO 9001:2000 Kalite Belgesi sahibidir.

Derneğin faaliyetleri; 

Yurt dışı ticari gezileri
Ülke raporları
Yurt içi ve yurt dışı fuarlar
MÜSİAD uluslararası Fuarı
Uluslararası İş Forumu (IBF)
Komisyon çalışmaları
Meslek komiteleri çalışmaları
Eğitim çalışmaları
Yayın faaliyetleri
Araştırma raporları ve cep kitapçıkları hazırlanması
Bilgi Bankası Web sitesi, Portal faaliyetleri

Kurumun kendi internet sitesinde kuruluş şu sözlerle açıklanıyor: 

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD); hakkın ve hukukun, adaletin ve eşitliğin, barışın ve güvenin, refahın ve mutluluğun sağlandığı; tarihe ve topluma mal olmuş mahalli ve evrensel değerlerin gözetildiği, kendi içinde bütün, bölgesinde, ekonomik ve siyasi alanda etkin, dünyada saygın bir Türkiye hayaliyle yola çıkan hassasiyet sahibi iş adamlarının, 9 Mayıs 1990 tarihinde İstanbul’da kurdukları bir “İşadamları Derneği”dir.

İş dünyasına olduğu kadar toplumun diğer kesimleri için de örnek bir eğitim, rehberlik, danışmanlık merkezi haline gelen, uygulama ve çalışmalarını profesyonel düşünce zeminine oturtan, entelektüel birikimini paylaşıma açan, “kamu yararına dernek” statüsüne sahip güçlü bir “Sivil Toplum Kuruluşu”dur.

MÜSİAD’ın misyonu; ulusal ve uluslararası düzeyde bağımsız ve bağlantısız hareket eden bir işadamları derneği olarak, önceden belirlenen ilke ve değerleri paylaşan üye sayısını artırmak, üyeleri arasındaki dayanışmayı geliştirmek ve kendi içinde sağladığı bu birlik ve beraberlik ruhuyla ülkemizin maddi ve manevi yönden gelişmesine katkıda bulunmaktır.

MÜSİAD'ın gündeme gelen açıklaması ise şu şekilde: 

“Bilindiği üzere, modern ekonomiler en az maddi sermaye kadar sosyal sermayeye de ihtiyaç duymaktadır. Sosyal sermayenin başlıca kaynağı ise güven faktörüdür. Üzülerek görmekteyiz ki; son dönemde, makroekonomik temellere dayanmayan, suni bir güvensizlik ortamı oluşturulmaya çalışılmaktadır.

MÜSİAD olarak bizler, reel ekonomik göstergelerle değil algılarla yön verilen her türlü ekonomik iklimin karşısındayız.Zira yılın ilk 3 çeyreğinde %11,7 büyüyen, son 12 aylık ihracatı 220 milyar doları aşan, son 3 aydır cari fazla veren Türkiye ekonomisi; yalnızca döviz kuruna indirgenerek değerlendirilemez.Türkiye ekonomisi, gerek iç gerekse dış kaynaklı bütün algı manipülasyonlarına karşı, geçmişte olduğu gibi bugün de dimdik ayaktadır. Son 20 yıldır serbest piyasa koşullarından ödün vermeden yıllık ortalama %5,3 büyümeyi başaran ekonomimizin, bu süreci de atlatacağına olan inancımız tamdır.

Bu bağlamda Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde uygulamaya konulan; üretim, yatırım, ihracat ve istihdam odaklı kazanımlarımızı katbekat artıracağına inandığımız düşük faiz odaklı politikamızın destekçisi olduğumuzu yeniden ifade ediyoruz.”

20 Ara 2021 - 09:31 - Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.