Lüksemburg asgari ücret ne kadar 2022? 2022 Yılı Lüksemburg para birimi ve asgari ücret fiyatları

Lüksemburg asgari ücret ne kadar 2022? 2022 Yılı Lüksemburg para birimi ve asgari ücret fiyatları konusu gündeme geldiği günden bu yana okurlarımız tarafından merak edilmeye devam ediyor. Lüksemburg asgari ücret ne kadar? ile ilgili olarak basına aktarılan en yeni gelişmelere haberimizi inceleyerek öğrenebilirsiniz.

haber Merkezi
haber Merkezi Tüm Haberleri

Lüksemburg asgari ücret ne kadar 2022? 2022 Yılı Lüksemburg para birimi ve asgari ücret fiyatları Lüksemburg, Avrupa Kıtasının batısında yer alan bir ülkedir. Özellikle gelişmiş ekonomisi ile Dünya ülkeleri arasında dikkat çeken Lüksemburg’un nüfusu, 2020 verilerine göre 543.476 kişiden oluşmaktadır. Lüksemburg, Avrupa’nın turizm başkenti olarak anılmakta ve özellikle yurt dışında çalışmak isteyen kişiler için cazip olanaklar sunmaktadır. Başkenti kendi adıyla aynı olan Lüksemburg’un para birimi, Euro’dur. 

Lüksemburg asgari ücret ne kadar 2022?

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) verilerine göre Avrupa’da asgari ücretin en yüksek ülke olan Lüksemburg’u İrlanda ve Hollanda takip ediyor.

Buna göre, asgari ücretin en düşük olduğu ülke Arnavutluk. Türkiye ise yüzde 50’lik zamma rağmen, Bulgaristan ve Karadağ’ın altında yer almaya devam etti.


Danimarka ve İsveç gibi bazı ülkelerde asgari ücret uygulaması bulunmuyor.

Bazı ülkelerin 2022 yılında geçerli olacak asgari ücret verileri şimdiden biliniyor olsa da bazı AB ülkelerinin verileri 2021 yılı başlarına ait.

Avrupa ülkelerinde brüt asgari ücretler avro bazından şöyle:

Örneğin Danimarka ve İsveç gibi Avrupa'nın bazı gelişmiş ülkelerinde asgari ücret uygulaması bulunmuyor.


Avrupa Birliği (AB) üyesi devletler, geçtiğimiz günlerde, birlik çapında işçilere ve ailelerine daha iyi yaşam standartları sunacak adil bir asgari ücret belirlenmesi konusunda Avrupa Komisyonu'na yetki verilen yeni düzenleme üzerinde anlaşmıştı.

AB'nin Sosyal Haklar İlkesi kapsamında çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesini amaçlayan yasa taslağı yeterli düzeyde asgari ücret belirlenmesinin desteklenmesine, ücret belirlemede toplu müzakerenin teşvik edilmesine ve asgari ücret hakkının korunmasına dair genel bir çerçeve sunuyor.

İsveç ve Danimarka, böyle bir girişimin kendi iş piyasalarında yaygın şekilde kullanılan toplu müzakere yöntemini tehdit edeceği gerekçesiyle uzun süredir karşı çıkıyordu.

Lüksemburg Hakkında Bilgiler
Lüksemburg (Lucilinburhuc) adı ilk kez 963’te Kont Siegfried’in Trier’deki Sankt Maximin Manastırı’ndan, Alzette Vadisi üzerinde Bock Kayalığı olarak tanınan sarp kayalığında küçük bir kale aldığı bir takas belgesinde geçiyor. Bu tahkimat yapısı Lüksemburglu kontların 11., 12. ve 13. yüzyıllarda çeşitli bölgeleri üniter ülke toprakları olarak birleştirmelerinin çıkış noktası olmuş. 13. yüzyılın sonunda Lüksemburg Kontluğu, Meuse ve Moselle arasındaki geniş bölgeyi kapsıyordu.

Lüksemburg, Avrupa Birliği’nin kurucu ülkelerinden. Brüksel ile Strazburg’a taşınmadan öncesine kadar da Avrupa Parlamentosu’na ev sahipliği yapıyordu. Şimdilerde ise sadece Avrupa Parlamentosu sekreterliği bulunuyor. Ayrıca Avrupa Birliği’nin mali işleri, genişlemesi, sosyal idare ve göçmenlik gibi hususların yönetildiği merkez konumunda. Ayrıca Euro para birimine de ilk geçen ülkelerden biri.

Lüksemburg tarihi
963’de kurulan Lüksemburg, stratejik önemi nedeniyle sırasıyla İspanya, Fransa, Avusturya, Hollanda ve Prusya egemenliğine girmiş. 1815 Viyana Kongresi sonrası Hollanda Kralı aynı zamanda Lüksemburg Büyük Dükü olmuş. 1839 Londra Antlaşması ile ülke bugünkü sınırlarına kavuşmuş. İsmi Lüksemburg Büyük Dükalığı olarak değişmesine rağmen esasen halen Belçika’nın Luxembourg Bölgesine tekabül eden ve Fransızca konuşan halkın yaşadığı toprakları elinden alınmış ve yüzölçümü yarı yarıya azalmış.

1867’de III. Napolyon’un Hollanda Kralı’ndan Lüksemburg’u satın almak istemesi üzerine, buna karşı çıkan Prusya Şansölyesi Bismarck ile yapılan müzakereler sonucu Lüksemburg 1867 Londra Antlaşması’yla tarafsız ve silahsızlandırılmış statüde bağımsız bir ülke olmuş. Böylece Almanca baskın dil haline gelmiş, Prusya’nın Gümrük Birliği içinde olduğu Lüksemburg’da etkisi giderek artmış. Büyük Düşes Marie-Adélaide, 2 Ağustos 1914’de Lüksemburg’un tarafsızlık statüsünü ihlal ederek ülkeyi işgal eden Almanya ile savaş boyunca yürüttüğü ilişkilerin neden olduğu yoğun eleştiriler nedeniyle savaş sonrası görevinden ayrılmak zorunda kaldı.

Lüksemburg ile Belçika, 1921’de (2002’de yenilenen) Belçika-Lüksemburg Ekonomik Birliği’ni oluşturdu. II. Dünya Savaşı’nda tekrar Alman işgaline uğrayan ülke, ABD birlikleri tarafından kurtarıldı. Lüksemburg 1948’de Benelüks işbirliğini yürürlüğe koydu; 1949’da NATO’ya, 1951’de Avrupa Kömür Çelik Topluluğu’na, 1957’de de Avrupa Ekonomik Topluluğu’na kurucu üye oldu. Schengen Antlaşması 1985’te Lüksemburg’un aynı adı taşıyan sınır kasabasında imzalandı. Lüksemburg 1999’da Euro’ya geçerek bu para birimini kullanan ilk ülkelerden biri oldu.

Lüksemburg yaşam
Lüksemburg şehri, bir Avrupa başkentinin sunabileceği canlı, kozmopolit bir atmosfer sunuyor. Ancak uçsuz bucaksız ormanlar, muazzam manzaralar ve tablo gibi tarihi alanlardan da sadece birkaç dakika uzaklıkta yer alıyor. Avrupa’nın Yeşil Kalbi olarak da bilinen büyük dükalık, doğasının güzelliğiyle biliniyor.

Her biri farklı kırsal alanda bulunan dört turistik mekanı keşfedin ve tadını çıkarın: Ardenler’in ormanlık sırtları veya Moselle Nehri’nin kıvrımlarında hafif dalgalar halinde duran sarmaşıklar veya ülkenin endüstriyel ve mimari mirası ile zıtlıklar oluşturan güneydeki ‘Kırmızı Kayaların Diyarı’ Müllerthal’ın kaya oluşumları. Bu benzersiz, korumalı doğal ortamda dilediğiniz sayısız etkinliğe ulaşabiliyorsunuz. Avcılıktan balıkçılığa, bisikletten yelkenciliğe, koşudan golfe, krostan su kayağına ve daha birçok etkinlik ülke ziyaretçilerini bekliyor.

Kültürel düzeyde Lüksemburg, birinci sınıf tiyatro, müzik ve sinema programları sunuyor. Neumünster Abbey, Philharmonic Hall, Centre for Amplified music (rockhal) ve kirchberg’de bulunan sports and Cultural Centre, kültürel ve sosyal aktiviteler için yeni inşa edilen modern altyapılar arasında. Ulusal Tarih ve sanat müzesi, Lüksemburg Şehir Tarihi müzesi, Ulusal Doğa Tarihi Müzesi, Kent Sanat Galerisi ve Modern Sanat Müzesi ile Lüksemburg çok sayıda yüksek kalitede müzeye sahip.

Lüksemburg kültür
Lüksemburg tarihi ve coğrafi konumu nedeniyle orta çağdan beri iki büyük kültür olan Fransız ve Alman kültürleri tarafından şekillenmiş olmasına rağmen, yerli kültür kendi özelliğini ve kimliğini koruyabilmiş. 160’dan fazla milleti barındıran bir nüfusla, Avrupa’nın kalbinde bulunan Lüksemburg tam bir kültürler kavşağı konumunda. Buna göre saygı, hoşgörü ve açıklık çok kültürlü çevresi ile birçok olanak sunan ve aynı şekilde birçok dilin özelliğine sahip Lüksemburg’daki kültürü tanımlıyor.

Zengin ve yüksek kaliteli sunumu, çok kültürlülüğü ve çok dilliliği ile dışarıdan gelen herkesi şaşırtmak Lüksemburg kültürünün özelliği. Günlük yaşama damgasını vuran ve Lüksemburg kültür yaşamının hızlı ve sürekli gelişimini belirleyen bu kıpır kıpır kültürel hareketlilik ziyaretçiyi beraberinde sürüklüyor.

Lüksemburg dili
Lüksemburg’da dil durumu üç dil olan Lüksemburgca, Fransızca ve Almanca’nın kullanılması ve yasal tanınması ile belirlenmiş durumda.

Lüksemburg’da çok dillilik tarihsel olarak bir arada yaşayan biri Roman diğeri Cermen iki dil ve kültür topluluğundan meydana geldi. 14. yüzyılda bölge iki büyük kesimden oluşuyordu: Almanca konuşulan kesim Lüksemburgca lehçesi kullanılırken; Fransızca konuşulan kısımda Valonca konuşuluyordu. Yazı ve idare dilleri o zamanki Fransızca ve Almanca idi. Lüksemburg şehri bir istisna teşkil ediyordu, çünkü şehir Almanca konuşulan kısımda olmasına rağmen, orada kullanılan dil Fransızcaydı.

Almanca 17. yüzyılda Fransız işgali altında önemini yitirdikten sonra, 18. yüzyıl sonlarında Fransız birliklerinin geri dönüşü Fransızcanın yaygınlaşmasını kolaylaştırmış ve sonunda Almanca konuşulan kısmın yerel yönetimlerinde de Fransızca kullanılmaya başlanmıştı. 1804’de bugün de geçerli olan ‘Code Napoléon’ (Fransız Medeni Kanunu) getirildi. Fransızca hala tek yasama dili.

Lüksemburg nüfus
1870’lerde başlayan sanayileşmeden sonra Lüksemburg’da hızlı bir nüfus artışı yaşandı. Bunun temel nedeni 19. yüzyılın sonundan beri devam eden göç oldu. 1910’da Lüksemburg’un nüfusu 260 bin kadardı; 2018’de 602 bin kişi ile bu sayı bir yüzyıl içinde iki katını aştı.

Günümüzde ülke nüfusunun hemen hemen yarısı Lüksemburglu olmayanlardan oluşuyor: 248 bin 900 kişi yabancı. Bu da toplam nüfusun yüzde 45.3’üne denk düşüyor. Lüksemburg’da yaşayan yabancıların yüzde 86’sı 28 Avrupa Birliği üye ülkelerinden. En büyük yabancı toplum Portekizliler (%36) ve Fransızlar (%15), onları İtalyanlar (%8) ve Belçikalılar (%7) izliyor. Lüksemburg’da toplamda 160’tan fazla ulusa ait insan yaşıyor.

Ülkede 19. yüzyılın ikinci yarısında sürekli bir istihdam artışı kaydedildi. Son 10 yılda Fransa, Belçika ve Almanya’dan sınırlar arası gidip gelenlerin sayısı ikiye katlandı ve 2013’te 160 binin üzerine çıktı. Lüksemburg’da serbest olmayan işlerde çalışan sınırlar arası gidip gelenler (%45) ile Lüksemburg’da yaşayan yabancılar (%26) nüfusun %71’ini oluşturuyor.

Lüksemburg din
Ülkede nüfusun din ve mezhep yapısına ilişkin olarak resmi veri bulunmuyor. Diğer yandan nüfusun %87’sinin Katolik, %13’ünün ise Protestan, Müslüman ve Yahudiler’den oluştuğu tahmin ediliyor. Etnik Lüksemburgluların neredeyse tamamı Katolik Kilisesi’ne mensup.

Müslümanlar, Almanya ve Belçika’da olduğu gibi 1960’lı yıllarda Lüksemburg’a göç etmeye başlamış. 1960’lı yıllardan sonra Lüksemburg’daki Müslüman nüfusu artış göstermiş, 90’lı yıllarda Balkanlar’daki savaşlarla birlikte eski Yugoslavya coğrafyasından çok sayıda Müslüman ülkeye mülteci olarak gelmiş.

Lüksemburg’da hali hazırda, vatandaş olan ya da olmayan, çoğunluğu Balkan ülkeleri kökenli 6 bin ile 12 bin arasında Müslüman’ın yaşadığı tahmin ediliyor. Mamer, Bonnevoie, Esch-sur-Alzette, Niederkon ve Wiltz kentlerinde beş cami bulunuyor. 1999’dan bu yana Mamer’de bir İslam Kültür Merkezi faaliyet gösteriyor.

18 Ara 2021 - 16:34 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.