Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon DAO nedir? DAO nasıl çalışır?

DAO'lar potansiyel olarak paradigma değiştiren bir tür “trustless” kurumsal yönetişimin ortaya çıkmasına yardımcı olan platformlardır. Trustless dediğimizde herhangi bir katılımcının gerçekleştirmek istediği işlemler için başka bir katılımcıya güvenmesini gerektirmeyen bir blockchain özelliğini anlamamız gerekir.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri

Blockchain teknolojisi, karmaşık süreçleri şeffaf ve güvenli bir şekilde otomatikleştirirken değer ve bilgi alışverişinde bulunmanın yeni yollarını sağlar. Merkezi olmayan otonom bir organizasyon (DAO), akıllı sözleşmeler aracılığıyla kodlanmış kurallara uygun olarak bir blok zinciri protokolü üzerinde tamamen ve otonom olarak çalışan bir organizasyondur. İnsan müdahalesi veya merkezi koordinasyon ihtiyacını ortadan kaldıran DAO'lara genellikle “trustless” sistemler denir.

Önceden belirlenmiş koşullar tetiklendiğinde otomatik olarak yürütülen kriptografik talimatlarla DAO'lar, daha önce erişilemeyen şeffaflık, maliyet tasarrufu ve merkezi olmayan karar verme seviyelerine olanak tanır.

DAO'lar nasıl çalışır?

Bir DAO'yu güçlendiren belirli temel mekanizmalar farklı blok zinciri projelerinde değişiklik gösterse de, bir DAO'nun sürdürülebilir bir şekilde başlatmak için geçmesi gereken birkaç genel aşama vardır:

1. Akıllı sözleşme kurulumu: Bir DAO dağıtılmadan önce, temel kurallar tanımlanmalı ve bir dizi akıllı sözleşmede kodlanmalıdır. DAO'nun operasyonel iş akışlarında, yönetişim sisteminde ve teşvik yapılarında gelecekteki değişikliklerin yürürlüğe girmesi için oylanması gerekeceği göz önüne alındığında, bu aşama, herhangi bir ilk hata veya gözden kaçan gibi, sürdürülebilir ve özerk bir DAO yaratmanın tartışmasız en önemli adımıdır. 

2. Finansman: Bir DAO'nun yaratıcıları, yöneten akıllı sözleşmelerini kurduktan sonra, DAO'nun çalışması için finansman alması gerekir. DAO'nun akıllı sözleşmeleri, DAO tarafından harcanabilecek, oylama mekanizmalarında kullanılabilecek veya belirli faaliyetleri teşvik etmek için kullanılabilecek yerel bir belirteç gibi bir tür dahili mülkün oluşturulmasını ve dağıtılmasını gerektirmelidir. Oradan, DAO'nun büyümesine katılmakla ilgilenen kişiler veya kuruluşlar, DAO'nun yerel tokenıını satın alabilir veya başka şekilde edinebilir, bu da genellikle oy haklarının elde edilmesiyle sonuçlanır.

3. Dağıtım: Bir DAO konuşlandırılmak için yeterli fonu aldığında, tüm kararları oy birliğiyle alınır. Sonuç olarak, tüm token sahipleri, DAO'nun geleceği ve fonlarının nasıl harcandığı hakkında önerilerde bulunabilecek paydaşlar haline gelir. DAO'nun temel akıllı sözleşme mimarisinde tanımlanan token dağıtım politikası ve fikir birliği mekanizmaları iyi tasarlanmışsa, DAO'nun paydaşları doğal olarak tüm DAO ağı için en faydalı sonuca doğru çalışacaklardır.

Ortaya çıkan DAO organizasyonu, bu nedenle, yaratıcılarından veya diğer herhangi bir merkezi otoriteden bağımsız olarak çalışabilir. DAO'lar açık kaynak olduğundan, tüm kuralları, işlemleri ve etkinlikleri blok zincirine kaydedilir ve herkes tarafından incelenebilir, bu da genellikle tam şeffaflık ve değişmezlik sağlar.

Kısacası, bir DAO'nun paydaşları, DAO'nun temel fikir birliği politikaları tarafından tanımlanan belirli ağ teşviklerinin takibi yoluyla ilerlemek için oy kullanacakları ortak bir hedefle birbirine bağlıdır.

DAO'ları gerçek dünyaya uygulamak

DAO'lar, geleneksel kuruluşların yapısından ve nasıl çalıştıklarından belirgin bir şekilde ayrıldığından, bu kuruluşların üstesinden gelmesi gereken çok sayıda yasal ve operasyonel zorluk vardır. Örneğin, DAO'lar birden fazla ülke ve yargı alanı arasında fiziksel olarak dağıtılabildiğinden, ortaya çıkan herhangi bir yasal sorun muhtemelen birden fazla bölgesel yasa ve ilgili herhangi bir sınır ötesi sözleşme ilişkisinin ele alınmasını gerektirecektir.

Ayrıca, bir DAO'nun kodunu veya akıllı sözleşme yapısını değiştirmek oybirliği gerektirdiğinden, kötü niyetli aktörler, DAO'nun paydaşları sorunu toplu olarak çözmeyi başarmadan önce muhtemelen bir hatadan veya tasarım kusurundan yararlanabilir. Bu tür bir istismar, Ethereum blok zincirindeki en eski kitle fonlaması çabalarından birini sekteye uğrattı: 2016 yılında, DAO, kod tabanındaki güvenlik açıkları nedeniyle saldırıya uğradı ve bu, Ethereum ağının DAO'dan çalınan fonları taşımak için tartışmalı bir hard fork ile sonuçlandı. Olay, blok zincirinde kritik bir andı ve o zamandan beri bu tür başka bir saldırıdan kaçınmak geliştiriciler için bir öncelik oldu.

Bununla birlikte, DAO'lar pazarda güçlenmeye devam etti. Şu anda, özellikle merkezi olmayan finans (DeFi) ortamında, merkezi olmayan yönetişim mekanizmalarını tamamen birleştiren bir dizi umut verici blok zinciri projesi var. Aşağıda, bir DAO'nun temel ilkelerini içeren mevcut blok zinciri projelerinin bir listesi bulunmaktadır:

Bitcoin: Bitcoin ağı, birbirlerini tanımadıkları geniş bir katılımcı ağının davranışını koordine eden açık katılımlı bir konsensüs protokolüne tam olarak uygun olarak çalıştığından, ilk ilkel DAO olarak kabul edilebilir. Bununla birlikte, Bitcoin ağı, tipik olarak bir DAO ile ilişkilendirilen karmaşık yönetişim mekanizmalarından yoksundur.

Dash: Dash, anında ödeme ve özel işlemler sunan açık kaynaklı, eşler arası (P2P) bir kripto para birimidir. Proje, tüm kararların bir masternod alt kümesi aracılığıyla toplu olarak alındığı ölçüde bir DAO olsa da, ağın yönetim belirteçlerinin küçük bir paydaş grubuna zenginliği yoğunlaştıracak şekilde dağıtıldığı ve onlara proje üzerinde orantısız oy gücü verdiği göz önüne alındığında Dash ağının merkezi olmayan derecesi tartışılır olmaya devam etmektedir.

MakerDAO: MakerDAO, Ethereum blok zinciri üzerine kurulu merkezi olmayan bir borç verme ağıdır ve stablecoin DAI'nin arkasındaki protokoldür. Projenin geliştirilmesine kuruluşundan bu yana yön veren MakerDAO Vakfı, nisan 2020'de tam merkeziyetsizlik elde etmek için çeşitli hamleler başlattı, yani projenin yönetim tokenının (MKR) dağıtılmamış tedarikinin kontrolünü geniş ölçüde MKR sahiplerine verdi, ücretli katkıda bulunanları seçme sürecini kurdu ve daha küçük paydaşlara fayda sağlamak için seçmen katılım sürecini geliştirdi. Bu şekilde MakerDAO Vakfı, kendisini demode etmeyi ve projenin tüm sahipliğini dağıtılmış proje paydaşları ağına aktarmayı umuyor.

Uniswap: Eylül 2020'de Uniswap, Uniswap'ı merkezi olmayan, topluluğa ait bir protokole dönüştürmek için yerel bir yönetişim simgesi olan UNI'yi yayınladı. Bununla birlikte, Uniswap topluluğu, uniswap'ın yönetim modeli tarafından verilen ademi merkeziyet derecesi hakkında endişelerini dile getirdi, özellikle de yönetişim tekliflerini sunmak için toplam UNI arzının minimum% 1 eşiğinin gerekli olduğu gerçeği göz önüne alındığında - UNI sahiplerinin% 99'unu (her biri% 1'den az tutan) Uniswap'ın protokolüne önerilen bir değişiklik getirmekten etkili bir şekilde engelleyen bir meblağ.

DAO felsefesi: Tam merkeziyetsizlik idealine ulaşmak

Yukarıdaki örneklerden, merkezi olmayan felsefelerle inşa edilen birçok blok zinciri projesinin, tam merkeziyetsizlik idealine ulaşma yolunda olduğu açıktır. Bu noktada, bir DAO'nun sahip olduğu daha fazla paydaşın, daha merkezi olmayan hale geldiğini belirtmek önemlidir.

Bu, mevcut birçok blok zinciri projesinin, tam teşekküllü bir DAO'ya geçiş için gereken ölçeğe ulaşmadan önce, projenin ilk aşamalarında belirli bir düzeyde merkezi karar vermeye izin vermesinin önemli bir nedenidir.

Ve çoğu DeFi projesinin sadece birkaç yaşında olduğu göz önüne alındığında, bu projelerin çoğu henüz tam teşekküllü bir merkeziyetsizliğe geçmedi, ancak DAO statüsüne ulaşmak çoğu zaman bu projelerin ana hedefidir.

Son derece sürdürülebilir, değer üreten DAO'ları tasarlamanın ve devreye almanın zorlukları önemli olsa da, DAO'lar yine de potansiyel olarak dünyayı değiştiren yeni bir kurumsal yönetim biçimini temsil eder. DAO'ları çevreleyen yasal gri alanlar netleştikçe, artan sayıda kuruluş, temel iş faaliyetlerinin belirli yönlerini otomatikleştirmek için DAO platformlarını benimsemeye çalışabilir. Modern iş modellerinin giderek artan karmaşıklığı, DAO paydaşlarının sistemlerini buna göre uyarlamaları gerekeceği anlamına gelse de, şeffaf ve kendi kendini yöneten kuruluşlar oluşturma hedefi giderek daha fazla gerçeğe dönüşüyor.

18 Ara 2021 - 14:42 - Kripto Para


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.