Blockchain işleminin anatomisi nedir?

Halka açık bir blok zinciri ağındaki 'işlemler' hakkında konuştuğumuzda, genellikle iki adres arasındaki etkileşimlerden bahsediyoruz: başka bir deyişle, tokenlar, değiştirilebilir olsun veya olmasın, veya bir adresten diğerine 'gönderilen' diğer kripto varlıkları.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri

Akıllı sözleşmeler arasında gerçekleşen ve çoğunlukla bu makalenin kapsamı dışında kalan etkileşimler olan “dahili işlemler” de vardır.

Ethereum gibi akıllı sözleşme özellikli bir blok zinciri ağının bir dizi farklı bileşeni vardır, ancak sistemin "omurgası" dağıtılmış bir defterdir. Dağıtılmış defteri bir tarafında her bir Ethereum cüzdan adresini içeren bir elektronik tablo gibi hayal edin. Bu adreslerin her birinin sahip olduğu her kripto varlık türü için bir sütunu vardır.

İşlemleri bir örnek ile özetleyelim. A kişisi B kişisine ETH yollayacak olsun. A'nın hesabında 1.36 ETH var ve B'ye 0.5 ETH göndermeyi planlıyor. B için güzel bir gün.

A kişisi, MetaMask cüzdanını açar, B kişisinin adresini girer, ödeyebileceği gaz parametrelerini girer ve "gönder"e basar.

Bu noktada işlem, yerel bellek havuzu olarak bilinen yerel bir geçici tutma durumuna girer. İşlem daha sonra ağdaki en yakın düğüm tarafından 'alınacaktır'. A'nın gaz ayarlarına bağlı olarak, işlemine öncelik verilecek (A kişisi gaz birimi başına ne kadar fazla ödeme yapmaya istekli olursa, işlemi o kadar hızlı işlenecektir) ve ağdaki diğer düğümlere yayılacaktır. Düğümler, A'nın harcayacağı ETH'ye sahip olduğunu doğrulama işini yapacak ve ardından gerçekten 'işlemi' gerçekleştirecek: defter değiştirilecek; 0,5 ETH A kişisinin bakiyesinden borçlandırılacak ve 0,5, B kişisine yatırılacaktır.

ETH kendi başına bir ağ üzerinden hareket etmedi; A kişisinin bilgisayarından B kişisinin MetaMask cüzdanıına ya da gelen kutusuna gönderilen bir e-posta değildi. A kişisi, hesabını borçlandırmak ve B kişisine kredi vermek için ağa MetaMask aracılığıyla özel anahtarları tarafından doğrulanmış bir istek gönderdi ve doğrulama işlemi ağın protokollerine programlandıktan sonra bu yapıldı. Bir işlem için gereken tek şey bu: bir şeyi bir adresten diğerine yeniden tahsis etmek için deftere yapılan bir talep.

İşler ters gidebilir...

İşler birkaç nedenden dolayı ters gidebilir. Genellikle "doğası gereği yazılımdır": MetaMask'te bir hata var veya kullanmaya çalıştığınız ağla ilgili olarak yanlış yapılandırılmış bir şey var; bir bağlantı hatası vardı.

Yaygın bir sorun, kullanıcının işlemi için daha az ödeme yapmak amacıyla çok düşük bir gaz sınırı belirlemesi ve ağ koşullarının o kadar sıkışık olmasıdır ki, bazen çok uzun bir süre boyunca böyle bir "ucuz" işlem için herhangi bir blokta yer yoktur: sonunda, bu işlem "eskimiş" hale gelecek ve kullanıcı tarafından iptal edilmesi gerekecektir.

Bir işlem gönderdiyseniz ve henüz sonuçlanmadıysa, durumu MetaMask'ta “beklemede” olarak gösterilecektir. Bir işlem gönderdiyseniz ve işlem başarısız olduysa, bunun en olası nedeni gaz ücretindeki eksiktir: "gazınız bitti", başka bir deyişle işlemin gaz maliyeti vardır. Yoğun ağ trafiği olduğunda bir NFT'yi basmak zor olabilir. Bu yüzden yeni veya deneysel bir işlem yapıyorsanız, gerçek canlı ağ ücretleri ödemeden önce bir test ağında denemeye değer olabilir.

Diğer bir yaygın sorun, kullanıcıların gazdan mümkün olduğunca fazla tasarruf etmek amacıyla, işlemin hiçbir zaman alınmayacağı ve bir bloğa dahil edilmeyeceği kadar düşük özel bir gaz miktarı yapılandırmalarıdır. "Eski" olarak kabul edilene ve "geri alınana" kadar, bu durumda birkaç gün boyunca işlem beklemede kalacaktır; bu, ağ bunun asla gerçekleşmediğini kabul ettiği anlamına gelir: yani işlem başarısız oldu...

Kaynak: consensys

17 Ara 2021 - 12:05 - Kripto Para


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.