Ekonomik OHAL yasası nedir? Son dakika ekonomik OHAL nasıl uygulanır, ilan edilirse ne olur?

Ekonomik OHAL yasası nedir? Son dakika ekonomik OHAL nasıl uygulanır, ilan edilirse ne olur? Türkiye Bilimler Akademisi Asli Üyesi Prof. Dr. İzzet Özgenç, 'toplumun ağır ekonomik bunalım sebebiyle OHAL ilanına hazırlıklı olması gerektiği' şeklinde paylaşımda bulundu. Peki, Olağanüstü Hal (OHAL) neden ilan edilir ve nasıl uygulanır?

haber Merkezi
haber Merkezi Tüm Haberleri

Ekonomik OHAL yasası nedir? Son dakika ekonomik OHAL nasıl uygulanır, ilan edilirse ne olur?Türk Lirası'ndaki büyük değer kaybı Merkez Bankası ve FED kararları öncesi tedirginliği artırırken, ekonomik krizin daha da derinleşmesi halinde olağanüstü hal ilan edebileceği öne sürüldü. Japon bankası Nomura, hazırladığı raporda Erdoğan hükümetinin beş aşamalı bir planı yürüttüğünü; ilk üç adımın hayata geçirildiğini ileri sürmüş, son iki adımın ise 'dış politika vakası' ve OHAL' olarak sıralamıştı. 

EKONOMİK OHAL NEDİR?

AK Parti'ye ceza kanunlarının hazırlanmasında öncülük eden ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da sık sık görüşlerine başvurduğu bilinen Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Asli Üyesi Prof. Dr. İzzet Özgenç'ten geldi.

Özgenç sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda toplumun olağanüstü hal ilanına (OHAL) hazırlıklı olması gerektiğini savundu.

Twitter hesabından paylaşım yapan İzzet Özgenç şunları yazdı: "Türk Lirasının yabancı paralar karşısındaki süregelen değer kaybı, “AĞIR EKONOMİK BUNALIM” sonucunun ortaya çıkacağı süreci başlatmıştır. Bu nedenle kaçınılmaz görünen ağır ekonomik bunalım sebebiyle OLAĞANÜSTÜ HÂL ilânına (Any., m. 119), toplum olarak hazırlıklı olmamız gerekir" ifadelerini kullandı. 

Anayasa'nın 119. maddesi şöyle: "Tabiî afet, tehlikeli salgın hastalıklar veya ağır ekonomik bunalım hallerinde, Cumhurbaşkanı başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, yurdun bir veya birden fazla bölgesinde veya bütününde süresi altı ayı geçmemek üzere olağanüstü hal ilân edebilir."

TIKLAYINIZ - Ekonomik OHAL ilan edilirse ne olur?


SRİ LANKA ÖRNEĞİ

Sri Lanka Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa, ülke para biriminin değerindeki sert düşüşün gıda fiyatlarında artışa neden olmasının ardından yükselen enflasyonu kontrol altına almak için ekonomik acil durum ilan etti.

Cumhurbaşkanı Rajapaksa Salı günü, pirinç ve şeker de dahil olmak üzere temel maddelerin istiflenmesini önlemek için kamu güvenliği yönetmeliği uyarınca olağanüstü hal ilan etti. 

Başkanlık sözcüsü Kingsley Ratnayake gazetecilere verdiği demeçte, "Cumhurbaşkanı, temel malların tedarikine ilişkin Kamu Güvenliği Yönetmeliği kapsamında acil durum düzenlemeleri yayınladı" dedi.

Hükümet, tüccarlar ve perakendeciler tarafından tutulan gıda stoklarına el koyma ve fiyatlarını düzenleme yetkisine sahip olacak eski bir ordu generalini temel hizmetler komiseri olarak atadı.

Bay Ratnayake, ordunun yetkililere pirinç ve şeker de dahil olmak üzere temel maddelerin devlet garantili fiyatlarla veya gümrüklerdeki ithalat maliyetlerine dayalı fiyatlarla satılmasını sağlama ve stokların gizlenmesini önleme yetkisi veren eylemi denetleyeceğini söyledi.

Acil durum hamlesi, şeker, pirinç, soğan ve patates fiyatlarındaki keskin artışın ardından gelirken, süt tozu, gazyağı ve pişirme gazı kıtlığı nedeniyle mağazaların önünde uzun kuyruklar oluştu.

Geniş kapsamlı önlem, ithalatçıların Devlet bankalarına borçlu oldukları kredileri geri almayı da hedefliyor.

Son haftalarda, COVID-19 pandemisi nedeniyle düşen yerel para birimi ve yüksek küresel piyasa fiyatları nedeniyle en temel malların fiyatları hızla yükseliyor. Hükümet, tüccarları istiflemekle suçluyor.

Sri Lanka rupisi bu yıl ABD doları karşısında %7,5 düştü.

Sri Lanka Merkez Bankası yakın zamanda yerel para birimini desteklemek amacıyla faiz oranlarını artırdı.

Banka verilerine göre, Sri Lanka'nın döviz rezervleri, hükümetin göreve geldiği Kasım 2019'da 7,5 milyar dolardan Temmuz sonunda 2,8 milyar dolara düştü ve rupi o dönemde ABD doları karşısında değerinin %20'sinden fazlasını kaybetti.

OHAL NEDİR?

Olağanüstü hâl (OHAL) , olağanüstü yönetim usullerinin uygulanmasını gerektiren doğal afet, tehlikeli salgın hastalık, ağır ekonomik bunalım, kamu düzenini ciddi biçimde bozan yaygın şiddet olayları gibi durumlar. Olağanüstü hâl rejimi yönetim makamlarının yetkisinin genişlemesi sonucunu yaratır. Belirli yaş aralıklarındaki vatandaşlar için çalışma yükümlülüğü, gerektiğinde para ve mal yükümlülüğü konulabilir. Olağanüstü hâl önlemlerinin ortak ve en tartışmalı yönleri ise yaygınlaştırılması ve genellikle bunlara karşı yargı yolunun kapalı olmasıdır.

Olağanüstü hâl, 27 Ekim 1983 tarihinde yürürlüğe giren 2935 sayılı Olağanüstü Hâl Kanunu kapsamında tabii afet, tehlikeli salgın hastalıklar, ağır ekonomik bunalım ve “anayasa ile kurulan hür demokrasi düzenini veya temel hak ve hürriyetleri ortadan kaldırmaya yönelik yaygın şiddet hareketlerine ait ciddi belirtilerin ortaya çıkması veya şiddet olayları sebebiyle kamu düzeninin ciddi şekilde bozulması” olarak nitelendirilen durumlardır. Bu hâllerin bir veya birden fazlasının görülmesi durumunda cumhurbaşkanının başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, Millî Güvenlik Kurulu'nun görüşünü de aldıktan sonra, yurdun bir veya birden fazla bölgesinde veya bütününde altı ayı geçmemek üzere olağanüstü hâl ilan edebilir.

# Ohal

14 Ara 2021 - 04:40 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.