MakerDAO MKR nedir? MakerDAO MKR coin yorum ve geleceği

MakerDAO MKR nedir? MakerDAO, Dai stablecoin'i ihraç eden ve aracı olmadan teminat destekli kredileri kolaylaştıran Ethereum tabanlı bir protokoldür. Yaygın kullanımı ve DeFi entegrasyonu, MakerDAO'yu kripto ekosistemindeki en operasyonel protokollerden biri haline getiriyor. MakerDAO'nun Dai'si merkezi olmayan finansın hızla benimsenmesini sağlamada öncü bir rol oynamaktadır. MakerDAO MKR coin yorum ve geleceği aşağıda...

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri

MakerDAO MKR ekosistemini incelemek için öncelikle Dai'ye bakalım.

Dai: Stablecoin mantığının çok ötesinde bir kripto 

Stablecoin'ler, fiyat oynaklığından kaçınmanın bir yolu olarak, genellikle fiyat para birimleri olan istikrarlı varlıkların değerine sabitlenmiş kripto para birimleridir. Örneğin MakerDAO'nun Dai'si ABD dolarına bir şekilde sabitlenmiştir.

Dai'nin istikrarlı değeri, onu kredi vermek, havale göndermek ve kriptonun bazen değişken piyasalarına eşlik eden risklere karşı korunmak için ideal bir kripto para birimi yapar.

MakerDAO ve Dai, DeFi uygulamaları için likidite ve istikrarlı bir hesap birimi sağlamanın yanı sıra, DeFi geliştiricileri tarafından kolayca oluşturulabilen birleştirilebilir bir platform sağlayarak, merkezi olmayan finansta (DeFi) çok önemli bir rol oynar. 2017 yılında piyasaya sürülen MakerDAO, en eski DeFi protokollerinden biriydi ve kredi veren ilk Ethereum projesiydi.

Dai, kripto ekosisteminde mevcut olan tek stablecoin değil. Gemini, Coinbase ve Bitfinex gibi kripto borsalarının tümü, her biri ABD doları tarafından desteklenen, sırasıyla GUSD, USDC ve USDT (Tether) olmak üzere kendi sabit paralarını piyasaya sürdü. Benzer şekilde, Ampleforth gibi projeler, istikrarlı bir değeri korumak için arzlarını algoritmik olarak ayarlayan stabil paraları (AMPL) piyasaya sürdü.

MakerDAO'nun modeli diğer stablecoin'lerden farklıdır çünkü hem merkezi değildir - hem de Dai'nin ihraç edilmesini kimse kontrol etmez - ve ABD dolarına sabitlenmesini sağlamak için Ethereum tabanlı varlıklar şeklinde teminat kullanır. MakerDAO ayrıca, merkezi olmayan bir özerk kuruluş (DAO) aracılığıyla MKR coinin sahipleri tarafından merkezi olmayan bir şekilde yönetilir.

Peki MakerDAO nasıl çalışır?

Platformun birkaç temel bileşeni vardır: Dai, Maker teminat kasaları, oracles ve MKR coin.

Dai Stablecoins ve Maker Teminat Kasaları

Dai, Gemini, Coinbase ve Binance gibi merkezi borsalardan ve Uniswap, Curve ve 0x gibi merkezi olmayan borsalardan (DEX'ler) satın alınabilen bir ERC-20 tokenıdır.

Ayrıca MakerDAO'nun Oasis Borrow panosu aracılığıyla bir Maker teminat kasası açtığınızda ve teminat yatırdığınızda Dai oluşturabilirsiniz. Daha önce teminatlandırılmış borç pozisyonları (CDP'ler) olarak adlandırılan bu kasalar, Ethereum blok zincirinde çalışan ve ödünç alınan Dai iade edilene kadar teminatı emanette tutan akıllı sözleşmelerdir. Teminatınızın değeri, çıkardığınız Dai'nin değerini aşmalıdır. Bu bir dezavantaj gibi görünse de, teminatı kilitlemenin yararı, daha riskli varlıklar koyabilmeniz ve karşılığında istikrarlı bir varlık alabilmenizdir.

MakerDAO aracılığıyla bir Dai stablecoin kredisi işlemek için, MakerDAO'yu yöneten MKR sahipleri tarafından onaylandığı sürece Ethereum tabanlı herhangi bir varlığı teminat olarak yatırabilirsiniz. Onaylı teminat örnekleri arasında ETH, ZRX ve OMG sayılabilir. Bir kez ödünç alındığında Dai, tüm blok zincirindeki en entegre dijital varlıklardan biridir. Özellikle, merkezi olmayan finans (DeFi) ekosistemi çevresinde ve büyüyen blok zinciri tabanlı oyun ve koleksiyon sektöründe kullanılmaktadır.

Dai faiz oranı, Maker teminat kasası sahiplerinden alınan ücretlerle finanse edilen ve her Dai sahibine ücretsiz olan Dai Tasarruf Oranına (DSR) yatırılarak kazanılabilir. DSR, fonların kontrolünden vazgeçmenizi gerektirmez ve Dai'nizi istediğiniz zaman çekebilirsiniz. Dai Tasarruf Oranı, MKR sahipleri tarafından piyasa koşullarına göre belirlenir, ancak %0 ile %8,75 arasında değişmektedir. Maker teminat kasasında kilitlediğiniz teminatı geri çekmek istiyorsanız, ödünç aldığınız Dai'yi yıllık yüzde getiri ücretine ek olarak geri ödemeniz gerekir.

MakerDAO'nun risk ve teminat mekanizmaları

DAO aracılığıyla, MKR token sahipleri, her bir teminat varlığına, o teminat türü tarafından yaratılabilecek borç miktarını, varlığın yaşaması beklenen oynaklık miktarını ve teminatın tasfiye edilmesi durumunda ne olacağını gösteren risk parametreleri atar. artık kendisine karşı ödünç alınan borç miktarını (Dai) karşılamaması durumunda.

Piyasa oynaklığı olması ve yatırılan teminatın ödenmemiş borcu kapsamaması durumunda, teminat otomatik bir süreçle nakde çevrilecektir. Arbitraj fırsatlarından yararlanan otomatik piyasa aktörleri - Keepers olarak adlandırılır - tasfiye edilmiş bir kasadan teminat için Dai'de teklif verir. Bu Dai daha sonra kasanın borcunu ve tasfiye ceza ücretini ödemek için kullanılır. Teminat müzayedesinden hem borç geri ödemesini hem de ceza ücretini karşılayacak kadar Dai alınırsa, kalan teminat kasa sahibi olarak size iade edilecektir.

Açık artırma, kasanızın borcunu ödemek için yeterli Dai'yi toplayamazsa, borç "protokol borcu" olur ve aşağıdakilerden elde edilen gelirlere ek olarak teminat çekimlerinde ödenen ücretleri (Dai cinsinden) içeren bir havuz olan Maker Buffer tarafından karşılanır. teminat ihalesi. Maker Buffer'da yetersiz miktarda Dai varsa, bir borç açık artırması tetiklenecek ve protokol, Dai'nin sistemi yeniden sermayelendirmesi için MKR'yi basacak ve teklif sahiplerine satacak.

MKR coin ve Yönetişim

MakerDAO protokolündeki değişiklikleri oylamak için MKR yönetişim coine sahip olmanız gerekir. Bununla birlikte, Ethereum adresi olan herkes - MKR coin olsun ya da olmasın - protokolü değiştirmek için bir teklif sunabilir. MKR sahiplerinin oy kullanabilecekleri konulara örnek olarak yeni varlıkların teminat olarak eklenmesi, mevcut teminat kredilerinin risk parametrelerinin değiştirilmesi ve fiyat kehanetleri ile acil durum kehanetlerinin seçilmesi sayılabilir. MKR seçmenleri ayrıca acil durum kapatmalarını da tetikleyebilir.

MakerDAO, DeFi ekosisteminin önemli bir parçası haline gelen, merkezi olmayan ve istikrarlı bir değer deposu sunar. Dai stablecoin, yüzlerce uygulama ve hizmete entegre edilmiştir ve havale göndermekten kripto piyasalarının risklerine karşı korunmaya kadar her şeyi yapmanızı sağlar. MakerDAO ve Dai, DeFi birleştirilebilirliğinin temel unsurlarıdır ve sektörün dikkat çekici büyümesinde merkezi bir rol oynamıştır.,

Güncel MKR fiyatı

Maker bugünkü fiyatı $2.376,25 USD, 24 saatlik işlem hacmi $80.115.621 USD. Anlık CoinMarketCap sıralaması #58, piyasa değeri $2.349.210.874 USD. Dolaşımdaki arz 988.620 MKR coin ve maksimum seviyede. 1.005.577 MKR coin.

13 Ara 2021 - 17:03 - Kripto Para


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.