Remziye Hisar hangi alanda çalıştı? Remziye Hisar kimdir, kaç yaşında öldü?

Remziye Hisar hangi alanda çalıştı? Çağdaş bilimin öncülerinden olan Hisar, o tarihlerde bir kadın olarak aldığı başarılar ve yaptığı çalışmalar övgülere mazhar olmuş bir bilim insanıdır. Türkiye’de gurur duyulacak kadınlardan olan Hisar bugün Google’in Doodle’i olarak ülkemizi vefatından yıllar sonra bile onurlandırdı. Remziye Hisar kimdir, kaç yaşında öldü?

Sevdenur Demir
Sevdenur Demir Tüm Haberleri
Remziye Hisar hangi alanda çalıştı? Remziye Hisar kimdir, kaç yaşında öldü?
Remziye Hisar hangi alanda çalıştı? Remziye Hisar kimdir, kaç yaşında öldü?
Haber albümü için resme tıklayın

Üsküp’de 1902 yılında dünyaya gelen ünlü bilim insanı 13 Haziran 1992 yılında yaşama gözlerini yumdu. Cumhuriyet Türkiye’sinde çağdaş bilimin öncülerinden kabul edilen bilim insanı İstanbul Üniversitesi o tarihlerdeki adı ile Darülfünun’da fen bilimleri alanında eğitim alan ilk kadınlardandır. Ayrıca, Sorbonne Üniversitesi’nde eğitim alarak çalışmalarını taçlandırdı.Remziye Hisar kimdir, kaç yaşında öldü? 

Remziye Hisar hangi alanda çalıştı?

İstihkam yarbayı Salih Hulusi Bey Ayşe Refia Hanım’ın kızları olarak 1902 yılında Üsküp’te dünyaya gözlerini dünyaya açtı. Meşrutiyetin ilanından kısa bir süre İstanbul’a taşındılar. Zekası ile hayranlık uyandıra Remziye Davutpaşa'daki üç yıllık mekteb-i iptida-i'yi, bir yılda henüz dokuz yaşında iken bitirdi. İttihat ve Terakki Mektebi ve Emirgan İnas Rüştiyesine devam eden Remziye Hanım, daha sonra Kız Öğretmen Okulu’nda eğitimini sürdürdü. 

O yaşlarda daha küçük sınıftaki öğrencilere geometri ve matematik dersleri verdi. 15 Temmuz 1919 tarihinde okulu birincilikle bitirdi. Darülmuallimat'tan mezun olmasının ardından Darülfünun'un kimya bölümüne kayıt yaptırarak yaşamı boyunca üzerinde çalışacağı alanı belirlemiş oldu. 

Remziye Hanım’ın bu okula girdiği tarihlerde erkek ve kız öğrenciler ayrı ayrı sınıflara alınıyordu. Sınıfta bulunan 3 kız öğrenciden biri de Remziye Hisar’dı. Bir açıklamasında Kimyayı seçme nedenini "Fen derslerinde kanunlarda olsun, buluşlarda olsun hep yabancı isimler görmek beni kahrediyordu. Fen alanında bir tek Türk ismi görememenin ezikliğini, bu dalda başarılı olursam giderebilirim sanıyordum"  sözleri ile açıklamıştı. 

Bakü'de öğretmenlik yaptı

Bakü’de bir okulun açılacağı ve okulda öğretmen ihtiyacının olacağını öğrenmesi üzerine  hocalarından Sarıklı Vehbi Bey himayesinde beş okul arkadaşıyla birlikte 15 Aralık 1919'da İstanbul'dan ayrılıp Azerbaycan'a öğretmenlik yapmak üzere gitti. 

Bölgede bir erkek lisesinde ders verdi ancak Sovyetlerin Azerbaycan'ın bağımsızlığına son vermesi üzerinde görevinde ayrıldı. Azerbaycan'da Yüzbaşı Doktor Reşit Süreyya Bey ile tanışarak  20 Nisan 1920'de onunla evlendi. 1920'de eşi ile beraber İstanbul’a geldi ve oğlu Feza Gürsey’i kucağına aldı. 

O tarihlerde Kurtuluş Savaşı devam ediyordu. Adana’nın Çukurova bölgesinin Fransızlardan geri alınmasıyla beraber Darülmuallima'ya müdür olarak gitti. Eşi ise  kolordu doktoru olarak tayin oldu. Oğlunu yanına almayarak annesine emanet etmiştir. 

Daha sonra Cumhuriyetin ilanından sonra istifa ederek Paris'te Sorbone Üniversitesinde kimya eğitimine başladı. Madam Curie gibi önemli isimlerden dersler aldı. Burada önemli insanlardan dersler aldıktan sonra eğitiminin ikinci yılında Millî Eğitim Bakanlığı bursundan yararlanma hakkı elde etti

Pasteur Enstitüsünden biyokimya sertifikası aldı. Doktorasına başlayacağı sırada bursu kesildi ve yurda döndü. 1924'te kızı Deha Gürsey'i dünyaya getirdi.

1930 yılında Millî Eğitim Bakanlığının yurt dışı doktora bursu vermeye başladı. Doktora eğitimi almak için yeniden Paris’in yolunu tuttu. Bu sırada eşinden boşandı yanına çocuklarını ve kardeşini de aldı. 1933 yılında doktora tezini tamamlayarak Türkiye'ye döndü.

İstanbul Üniversitesinde  1933-1936 yılları arasında kimya ve fizik kimya dersleri verdi. 1936 yılında okuldaki görevinden ayrılarak Hıfzıssıhha Müessesesi Farmakodinami Şubesinde Kimya Mütehassıslığı görevini yerine getirdi. İstanbul Üniversitesi Eczacılık Okulu Analitik Kimya ve Toksikoloji kürsüsünde 1942-1947 yılları arasında görev yaptı. 1959 yılında profesörlük unvanını aldı. 

1973 yılında emekliye ayrılan Hisar,yaşamının geri kalan kısmını  İstanbul'da Anadoluhisarı Otağtepe'de ailesinden kalma konakta sürdürdü. 1991 yılında Tübitak Hizmet Ödülü’nü alan Hisar 13 Haziran 1992'de öldü.

13 Ara 2021 - 16:17 - Kim Kimdir

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.