Ad Hominem nedir? Ad Hominem Türleri ve Hayattan Örnekler

Bir konu hakkında tartışıyorsanız ve kişi konuyla alakasız bir argümanı tartışmaya dahil etmeye ve konuyu uzlaştırmaya çalışıyorsa, Ad Hominem'e maruz kalırsınız. Pekala, Ad Hominem nedir? Ad Hominem nedir, türleri ve argümanları nelerdir? Birlikte yakından bakıyoruz.

haber Merkezi
haber Merkezi Tüm Haberleri

Ad Hominem nedir?

ad hominem (Latince 'kişiye' anlamına gelir), ayrıca argümanum ad hominem veya insan iftirası yanılgısı olarak da adlandırılır. Genellikle bu Latince terim; Konuşmacının, argümanın özüne saldırmak yerine, argümanı yapan kişinin karakterine, amacına veya diğer özelliklerine saldırdığı retorik bir stratejiye atıfta bulunur. Bu, alakasız ama genellikle çok yüklü bir konuda bir oyalanma yaratır ve gerçek bir tartışmayı engeller.

Bu hatanın en yaygın biçimi “A Kişisi X iddiasında bulunur. B Kişisi, A Kişisinin istenmeyen bir özelliğe sahip olduğunu iddia eder ve bu nedenle B Kişisi, X argümanının yanlış olduğu sonucuna varır.” şeklindedir.

Geçerli reklam hominem argümanları ; Tartışmayı yapan kişinin tanıklık, uzmanlık veya savunduğu şeyi destekleyen bilgilerin seçici bir sunumu şeklinde otoriteden gelen argümanlara dayandığı gayri resmi bir mantıkta ortaya çıkar. Bu durumda; hedefin dürüst olmadığına, iddia edilen uzmanlığa sahip olmadığına veya bir çıkar çatışmasına sahip olduğuna dair karşı argümanlar yapılabilir.

Ad hominem argümanının genel olarak yalnızca uzmanlaşmış felsefi kullanımda karşılaşılan bir başka geçerli türü, hedefin kendi inançlarını ve onlara karşı argümanlarını kullanmanın diyalektik stratejisine atıfta bulunurken, bu inanç ve argümanların geçerliliği ile aynı fikirde değildir. Ad hominem argümanları ilk olarak Antik Yunan'da incelenmiştir. John Locke daha sonra 17. yüzyıldı. yüzyıl ad hominem argümanları yeniden incelendi.

Ad Hominem Argümanlarının İşlevi
Bazen insanlar doğrudan diğer insanların duygularına hitap etmek için ad hominem yanılgısını kullanırlar. Bir ad hominem argümanıyla sizi takip eden birini fark ettiğiniz anda, saldırılarını iki hamlede karşılayabilirsiniz:

Tartışmaya az önce sundukları duygusal tanıklığın alakasızlığına dikkat edin. Size kişisel saldırılarını gösterin ve eldeki argümanla hiçbir ilgisi olmadığını vurgulayın.
Zayıf yönlerinizi ortaya çıkardıktan sonra devam edin. "Benim A, B ve C olduğumu düşündüğünüzü anlıyorum ama bunun burada tartıştığımız şeyle hiçbir ilgisi yok." Karşı argümanlar sunabilirsiniz.

Ad Hominem Türleri

Birkaç tür ad hominem yanılgısı vardır. Hepsi, kişinin argümanının özüyle ilgilenmek veya onu çürütmeye çalışmak yerine, muhatabın argümanın savunucusunun karakterine saldırdığı ve saldırının argümanı çürüttüğü sonucuna vardığı genel bir şema izler. Bu iftira argüman türlerine daha yakından bakalım:

1) Kişi İftira Sofizmi: Argümanı ortadaki argümanla değil, argümanı yapan kişinin karakteri veya eylemleriyle ilişkilendirmek.Örnek : Freud cinsel sapıklardan biridir. O yüzden dediklerini ciddiye almamıza gerek yok.
2) Nitelikli Kişi İftiraları: Argümanın kendisi yerine, argümanı yapan kişinin etnik köken, siyasi tutum, dini görüş gibi özelliklerini zıtlaştırma .Örnek: Karşı partide olduğu için teklifini kabul edemeyiz.
3) “Sen de” yanılgısı: Bir kişinin iddiası veya eylemleriyle çeliştiği için bir iddianın yanlış olduğunu ileri sürmeyin.Örnek: İçmememi söylüyorsun ama sen de her zaman sarhoşsun.
4) Önyargı Yanılgısı: Bir kişi hakkında önceden olumsuz (doğru veya yanlış) bilgi vererek bir kişinin argümanlarını itibarsızlaştırmak ve önyargı oluşturmak.Örnek: Ali ünlü bir avukat oldu, değil mi? Daha dün iki kelimeyi bir araya getiremedi.

Hayatın birçok alanından Ad Hominem örnekleri:
Birkaç ad hominem örneğini inceleyelim. Ne yazık ki, ad homiem türleri mahkeme salonunda ve siyasette yaygındır. Bu yüzden bu alanlardan birkaç örnek inceleyeceğiz. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, ad hominem yanılgısı argümanları her türlü günlük etkileşimde ortaya çıkıyor.

Bu yüzden birkaç günlük örneği de gözden geçireceğiz. Hakaret argümanlarının örnekleri hakkında ne kadar çok okursanız, onları o kadar çok tanımlayabilecek ve gerekirse bu tür iddialara karşı kendinizi savunabileceksiniz.

mahkemede

Jüri üyelerinin duygularının düzenli olarak oynandığı mahkemelerde ad hominem saldırılarına teşebbüs edildiğini öğrenmek sizi şaşırtmayacaktır.

İddia edilen suç faaliyetinin gerçeklerine değinmek yerine sanığın karakterine saldırmak:"1992'den beri düzenli bir işin yok. Daha da kötüsü, sana iyi bir referans verecek tek bir işveren bulamadık."
Davayı çarpıtmak için tanığın coğrafi konumunu kullanmak:"Kısa bir süre burada yaşadın. Türkiye ile ilgili meseleler açıkçası sizin kavrayışınız dışındadır.”
Farklı ırklardan insanları içeren bir suçla ilgili bir tartışmada başka bir ırktan bir insanı küçük düşürmek için ırkçı hakaretler kullanmak:"Senin gibi insanlar Amerika'da siyahi büyümenin nasıl bir şey olduğunu anlamıyorlar. Çete hakkında tartışmaya hakkınız yok.”
Bir davada kusurunu göstererek sanığın karakterine saldırmak:"Karını aldattın ve yalan söyledin ama şimdi jürinin sana inanmasını mı bekliyorsun?"

Siyasi Tartışmalarda

Hiç politik talk show izledin mi? Politikacılar isim takmaya bile başvurabilirler. İşte bu yönde birkaç örnek:

Bir kampanya sırasında belirli bir siyasi olay sorulduğunda başka bir politikacıyı küçük düşürmek:"Pekala, sanırım Bay Ali'nin bu konudaki başarısızlıklarına bakmamız gerekiyor."
Herhangi bir tartışmada kişinin kişisel inançlarına saldırarak yanıt verme:“Camiye bile gitmiyorsun. Müslüman olduğunu nasıl iddia edebilirsin?”
Politikasında kusur aramak yerine rakibin fiziksel özelliklerine saldırmak:"Şu tipe bak! Bir insan buna nasıl oy verebilir?”

Günlük hayatta

Basit bir konuşma aniden tersine dönebilir ve kişi karalama alanına girebilir. Görünüşte masum bir tartışma, istemeden başka birine yönelik kişisel bir saldırıya dönüşebilir. Ad hominem dedektiflik becerilerinizi yerinde tutabilmeniz için birkaç örneğe daha bakalım.

Kişinin eğitim düzeyini, argümanını kötüye kullanmak ve küçük düşürmek için bir araç olarak kullanmak:"Liseyi bile bitirmedin. Nereden bileceksin?"
Bir öğretmenin zekasına hakaret ederek not verme kararını küçümsemek:"Pekala, iyi bir okuldan mezun olmuşa benzemiyorsun, bu yüzden bir yazı ödevine nasıl düzgün bir şekilde not verileceğini neden bilmediğini anlayabiliyorum."
Birinin yaşının akıllıca veya anlamlı bir tartışma yapmasını engellediğini söylemek:"Belli ki anlamak için çok gençsin."
Farklı statüdeki birinin görüşünü geçersiz kılmak için medeni durumu kullanma:"Hiç evlenmedin. Evlilik sorunları olan birini nasıl yargılayabilirsin?”
Etnik kökenin değerli bir fikir formüle etmelerini engellediğine dikkat çekerek:“Sen Türksün, böyle bir ülkede yaşamanın nasıl bir şey olduğunu asla anlamayacaksın.”
Kişiyi karalama argümanları genellikle insanların önyargılarını ortaya çıkarır. Ad hominem argümanlarını belirleyebilmek, kendinizi buna göre savunmanıza yardımcı olabilir. Bazı durumlarda kişisel bir saldırının mevcut tartışmayla ilgili olabileceğini belirtmekte fayda var. Belki de karalama argümanlarına başvurarak, bir başkasında uzun süredir devam eden bir karakter kusuruna işaret ediyorsunuz.

Problem şu; bu argümanlar her zaman gerçeklere ve somut verilere dayanmaz ve çoğu zaman hatalı bir şekilde eldeki tartışmayla doğrudan ilgili olmayan bilgilere dönüşür. Bu nedenle, onlardan kaçınmaya çalışın ve elbette kendinizi bu tür saldırılardan koruyun. Kendinizi bir ad hominem saldırısıyla savaşacak durumda bulursanız, bir ad hominem söylemi ekleyip ekleyemeyeceğinize de bakmaya değer.

11 Ara 2021 - 18:33 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.