Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine kimler başvurabilir? Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi başvuru nasıl yapılır?

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine kimler başvurabilir? Bazı ülkelerin vatandaşları kendi ülkelerinde çözülemeyen davaların bir sonuca ulaşması için AİHM'ye başvuru yaparlar. Avrupa Konseyi'nin bünyesinden 1956 yılında açılan mahkemede kişilere ve devletlere dava açabilir. AİHM Temel haklarının çiğnenmesi durumunda bireylerin, toplulukların, tüzel kişilerin ve diğer devletlerin, belirli usul ve kurallar dahilinde başvurabileceği bir yargı mercii olarak ortaya çıkmıştır.

Sevdenur Demir
Sevdenur Demir Tüm Haberleri

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine kimler başvurabilir? Avrupa Konseyine bağlı olan Mahkeme, Fransa’nın Strasbourg kentinde bulunuyor. Kuruluşta Genel Kurul, Komite, Tek yargıç (14 nolu protokol ile oluşturulmuştur 1 Haziran 2010), Daire, 17 Yargıçlı Büyük Daire olmak üzere farklı bölümlerden oluşur.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine kimler başvurabilir?

Mahkemeye gerçek kişiler, hükümet dışı kuruluşlar ve  kişi grupları başvuru yapabilir.

Hakları çiğnenen çocuklar da başvurabilirler. Çocuklar, ebeveynlerinin ulusal hukuk açısından yasal konumlarının uygun olması koşuluyla, ebeveynlerinden biri tarafından temsil edebilirler.

Hayatta olmayan kişiler başvuru yapamaz. Yani ölen ve hakları çiğnenen kişiler hakkında dava açılamaz. Ancak mirasçısı veya yakın akrabasının başvurusunu kabul edebilir.

Başvuru sahibi dava sürecinde ölürse, mahkeme, akraba veya mirasçılarının meşru çıkarları sürüyorsa, veya mahkeme şikayetin 'genel bir öneme' sahip olduğu kanısında ise dava sürdürülür.

Eğer bireysel olarak başvuru yapmanız gerekiyorsa, sözleşmede güvenceye alınan hakların ihlali sebebiyle doğrudan yada dolaylı olarak mağdur olma durumunuzun olması gerekir.

Başvuran kişinin kimliği açık bir şekilde belli olmalıdır. Mahkeme ancak kimliği açıkça belli olan başvuruları kabul eder. Ancak AİHM içtüzüğünün 47/3. md. göre ' Daire başkanı, istisnai ve gerçekten haklı görülebilir durumlarda kimliğin saklı tutulmasına izin verebilir.

Daha önce mahkemenin inlecelediği bir konu yeniden değerlendirmeye alınmaz. Önceden başka bir uluslararası yargı merciine başvurularak soruşturulan konular AİMH kapsamında değerlendirilmez.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi başvuru nasıl yapılır?

Mahkeme başvuru süreçlerinde İngilizce veya Fransızca dillerinden birini kullanır. Başvuru tamamlandıktan sonra uygun görülmesi halinde bu lisanlardan farklı olarak Sözleşmeyi imzalamış olan devletlerin resmi lisanları ile de işlem yapma hakkı tanınır. Bu kapsamda eğer isterseniz Türkçe olarak başvuru yapabilirsiniz. Mahkemeye faksla veya elektronik posta ile başvuru yaptıktan sonra  başvuru metniyle teyit etmeniz gerekiyor.

10 Ara 2021 - 11:15 - Yaşam

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.