Müzik dinlemek günah mı? Hangi şarkıları dinlemek günah?

Müzik dinlemek günah mı? Gün içinde bazen can sıkıntısından bazende eğlenmek için müzik dinlemeye ihtiyaç duyulur. Sözlerle desteklenen şarkılar olabileceği gibi sadece melodiden oluşan parçalar da günlük hayatta canımız sıkıldığında bizimle beraber olurlar. Ancak, kimi zaman müzik dinlemenin günah olup olmadığına dair bir şüpheye düşülebilir. Hangi şarkıları dinlemek günah? şeklinde soruları arayarak konu hakkında bilgi alabilirsiniz. Sizler için araştırdık.

Sevdenur Demir
Sevdenur Demir Tüm Haberleri
Müzik dinlemek günah mı?
Müzik dinlemek günah mı?
Haber albümü için resme tıklayın

Müzik dinlemek günah mı? Müzik ya enstrümantal ses ve tonların bir araya getirilmesiyle ya da bir ses sanatçısının şarkı sözlerine verdiği sesle ortaya çıkan bir sanat dalıdır. Kelime Yunan dilinden Arapça’ya oradan bizim dilimize geçmiştir. Eski çağlarda çeşitli müzik aletleri ile yapılan şarkılar günümüzde çok büyük çeşitlilikler kazanmakla beraber farklı tarzlara sahip olmuştur. 

Başka bir tanımla sesin biçim ve anlamlı titreşimler kazanmış hali verilen isimdir. Sesin kimi zaman sözlerle  harmanlanarak ifade edildiği sanatsal formdur. Genel olarak dinleyen kişide duygulara yönelik olarak ortaya bir  etkileşim çıkması amaçlar. Terimin anlamı farklı ülkelerde değişmekle beraber dönem, bölge, kültür ve kişisel beğenilere bağımlı olarak değişkenlik gösterebilir.  Özellikle 20 yüzyılın başlarında Batı Müziği’nin ortaya çıkarak yaygınlaşması ile beraber farklı müzik akımları yaygınlaşmıştır.

Müzik dinlemek günah mı?

Diyanetin internet sitesinde müzikle alakalı olarak sorulan soruya şu yanıt verilmiştir: 

İslam dini müzik konusunda ayrıntılı ve özel hüküm koymak yerine genel ilke ve amaçları belirlemekle yetinmiştir. Buna göre İslam’ın ilke ve esaslarına aykırı, günaha sevk eden, haramı teşvik eden müzikleri yapmak ve dinlemek günahtır. Dinimizin temel inanç, amel ve ahlak ilkelerine aykırı olmayan, haramların işlenmesine sebep olmayan müzik türlerini dinlemekte ise dinen bir sakınca yoktur.

Kur’an ve sünnette müzikle meşgul olmanın, müzik dinlemenin mutlak anlamda günah olduğunu gösteren deliller bulunmamaktadır. Aksine, Resûlullah’ın (s.a.s.), ilke olarak müziğin caiz olduğuna işaret sayılabilecek nitelikte ifadelerinin bulunduğu bilinmektedir. Nitekim o, nikâhın duyurulması için def çalınmasını öğütlemiştir (Tirmizî, Nikâh, 6). Yine bir bayram günü Hz. Âişe’nin yanında def çalıp türkü söyleyen iki cariyeye çıkışmak isteyenlere “Bırakın bu gün bayramdır” diye uyarıda bulunmuştur (Müslim, Îydeyn, 17).

Müzik yapmanın ve dinlemenin hükmünün ne olduğu konusu İslam bilginleri tarafından çokça tartışılmış, lehte ve aleyhte çok şey söylenmiştir. Tarafların ileri sürülen görüşleri, gerekçeleri ile birlikte değerlendirildiğinde müziğin mutlak anlamda yasaklanmadığı, aksine ilke olarak mubah kılındığı sonucuna ulaşılır (Bkz. Zeylaî, Tebyin, IV, 222).

Hangi şarkıları dinlemek günah?

İslam dinine göre; Allah'a isyan ve sitem içeren sözleri olan şarkıları dinlemek günahtır. Allah'a şirk koşulan bazı şarkıların dinlenmesi doğru bulunmaz. Geçtiğimiz yıllarda Akit'te bir liste yayınlanmış bu listede yer alan şarkıları dinlemenin günah olduğunu iddia edilmişti. 

Kubat: “Seni Allah kadar sevdim.”

Nükhet Duru: “Sen gördüğüm en son ilahsın.”

Edip Akbayram: “Dertlerin kalkınca şaha, bir sitem yolla Allah’a.”

Mahsun Kırmızıgül: “Sevdim seni Rabbim kadar.”

Orhan Gencebay: “Kaderin böylesine yazıklar olsun.”

Yıldız Tilbe: “Sensiz ölürüm cennette.”

Grup AF: “Yaradan’ın boş vaktine gelmiş.”

Muazzez Abacı: “Seninle cehennem ödüldür bana, sensiz cennet bile sürgün sayılır.”

Duman: “Aldanma öbür dünyaya, hayatı yaşa.”

Cem Adrian: “Beni Tanrı’ya tekrar inandırabilir misin?”

Erol Evgin: “Seni sevmek ibadetim.”

Hakkı Bulut: “Sana taptım be yahu!”

İbrahim Tatlıses: “Ben insan değil miyim? Ben kulun değil miyim? Tanrım, dünyaya beni sen attın, çile çektirdin, derman arattın. Madem unutacaktın, beni neden yarattın?” / “Bir Allah'a taptım bir sana taptım!”

Hande Yener: “Of güzel Allah’ım, içimi ısıtan adam sanki senin aynandı.”

Ebru Gündeş: “Benim sana yaptığım canım, aşk tadında ibadet.”

Ferdi Tayfur: “Kızdım getirene beni dünyaya, anama babama günahkar oldum.”

Ahmet Kaya: “Allah’ına kitabına sövüp saydım.”

Murat Göğebakan: “Kara gözlüm, sen de yalancı çıktın. Seni kendime ilah yapmıştım.”

Müslüm Gürses: “Yıkılsın minareler açılsın meyhaneler.” / “İsyanım var benim kadere.” / "Rest çektim kadere."

Oğuz Yılmaz: “Bas bas paraları Leyla’ya, bir daha mı geleceğiz dünyaya?”

Ferhat Göçer: “Cenneti değişmem saçının teline.”

Selami Şahin: “Tapılacak kadınsın.”

Mahsuni Şerif: “Yaradan bir can vermiş, boşu boşuna.”

08 Ara 2021 - 15:59 - Yaşam

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.