Consus Enerji halka arz ne zaman, hangi bankalarda? Consus Enerji halka arz eşit mi oransal mı?

Consus Enerji halka arz ne zaman, hangi bankalarda? Consus Enerji halka arz eşit mi oransal mı? Piyasalar oldukça hareketli bir yıl olan 2021, birçok ‘ilk’e de şahitlik ediyor. Hiç kuşkusuz 2021 yılının ‘ilk’leri arasında birinci sırada halka arzlar geliyor. Türkiye’de 2020’de toplam 1,12 milyar TL büyüklüğünde sekiz halka arz gerçekleşirken, 2021 Ocak-Ekim’i kapsayan 10 aylık süreçte 41 şirketin halka açılma süreci başarıyla tamamlandı. İşte Consus Enerji halka arz ile iglili detaylar..

haber Merkezi
haber Merkezi Tüm Haberleri

Consus Enerji halka arz ne zaman, hangi bankalarda? Consus Enerji halka arz eşit mi oransal mı? Piyasaların daha önce hiç görülmemiş bir hızda ve sayıda halka arza sahne olduğu 2021, şimdiden kayıtlara ‘Borsa İstanbul (BİST) tarihinde en çok halka arz yaşanan yıl’ olarak geçmiş durumda. İstanbul (BİST) tarihinde en çok halka arz yaşanan yıl’ olarak geçmiş durumda. Kasım ortası itibarıyla borsaya 46 yeni şirket geldi. 22 şirket daha halka arza sürecini başlattı.

Consus Enerji halka arz ne zaman, hangi bankalarda?

Global Yatırım Holding (GYH) iştiraki Consus Enerji esas sözleşmesinde halka arza yönelik değişiklik yapmak için Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvurdu.

Yenilenebilir enerji üretiminin yanı sıra enerji hizmetleri ve verimliliği alanlarında faaliyet gösteren Consus Enerji, birleşik ısı ve güç sistemleri alanında (kojenerasyon / trijenerasyon ) Yap-İşlet iş modeli ile Türkiye’nin en büyük kurulu gücüne sahip enerji hizmet firması (ESCo) olarak sektör lideri unvanını elinde tutuyor. Aynı zamanda Türkiye’nin önde gelen biyokütle enerji üreticilerinden biri olan Consus Enerji, 40 MW’ı biyokütle ve güneşten oluşan yenilenebilir kaynaklardan, kalan kısmı ise birleşik ısı ve güç tesislerinden oluşmak üzere toplam 94,1 MW’lık kurulu güce ulaştı.

BİYOKÜTLE İLE 65 BİN HANENİN ELEKTRİK İHTİYACINI KARŞILIYOR

Ağırlıklı olarak tarımsal atıklardan enerji üretilen ve 12 MW’ı Aydın, 12 MW’ı Mardin ve 5,2 MW’ı Şanlıurfa tesisinden olmak üzere bu alanda 29,2 MW’lık kurulu güce sahip olan Consus Enerji, Türkiye’nin önde gelen biyokütle enerji üreticileri arasında yer alıyor. Consus Enerji, geçtiğimiz yıl bu üç tesisten 171 milyon kWh elektrik üreterek 65 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşıladı. Consus Enerji’nin üç tesisi de Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamında yer alıyor. Şirket aynı zamanda biyokütle tedarik ve toplama faaliyetleriyle birlikte enerji santrali operasyonlarını tek çatı altında birleştiren az sayıdaki şirketten biri olarak faaliyetlerini sürdürüyor.

Consus Enerji stratejisini, uzun vadeli tarife garantili yenilenebilir enerji projeleriyle yenilikçi enerji verimliliği çözümleri geliştirmek üzerine kurarken, hem kaynak hem de coğrafi açıdan çeşitlendirilmiş portföyünü gelecek yıllarda dengeli bir şekilde daha da genişletmeyi planlıyor.

Yurtdışında da çeşitli bölgelerde yenilenebilir enerji projeleri geliştirmeyi ve/veya satın almayı planlayan Consus Enerji, mevcut kurulu gücünü ek yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği yatırımları ile büyütmeyi hedefliyor.

2020 yılında gerçekleştirilen düzenleme ile şebeke ile aynı bağlantı noktasından bağlanan birden fazla enerji kaynağından elektrik üretmek amacı ile mevcut lisanslı santrallere güneş enerjisinden üretim tesisi kurulması mümkün hale gelmiş ve bu doğrultuda Şirketin yakın döneme ilişkin hedefleri arasında üretim performansını ve tesis verimliliğini artırmak için yeni hibrit üretim yönetmeliğine paralel olarak biyokütle tesislerinde güneş enerjisi yatırımlarına başlamak da yer alıyor.

07 Ara 2021 - 16:21 - Halka Arzlar


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.