Panislamizm nedir? Panislamizim ne demek, ne anlama geliyor?

Panislamizm nedir? Diğer bir ifade ile İslamcılık da denilen bir düşünce akımıdır. 19.-20.yy’da kendine yayılma alanı bulan ve fikir olarak bir disiplin çerçevesine oturan Panislamizim akımı ne zaman başladı, neyi anlatıyor, hangi fikirleri savunuyor? Merak ederek araştırdığınız tüm bu konuları sizler için derledik.

Sevdenur Demir
Sevdenur Demir Tüm Haberleri

Panislamizm nedir?19.-20.yy’da ortaya çıkarak bir disipline dönüştü. İslam dünyasının yeniden uyanışa geçerek batı devletlerini sömürüsünden kurtulmasını amaç edinen bir görüştür. Panislamizim akımı ne zaman başladı, hangi fikirleri savunuyor, İslamcılık nedir? gibi sorular sık sık gündeme geliyor. 

Panislamizm nedir?

İslamın yeniden dünyada hakim kılınmasını amaçlayan bir hareket olarak karşımıza çıkar. 

Ortaya çıkmasının nedenleri olarak şunlar sıralanabilir:

Rönesans ve reform hareketlerinden sonra batı dünyasının sanat ve teknoloji alanında yükselmesi ve İslam ülkelerinin bundan geri kalması durumuna engel olarak yeni gelişmeleri yakalamak. 

Tüm İslam ülkelerinin batı dünyası karşısında askeri olarak başarısız olması ve buna engel olma arzusu. 
Müslüman ülkelerin belli bir kısmının hürriyet ve istiklalden mahrum kalmış olması ve yeniden bağımsızlıklarına kavuşmak istemeleri.

Batıda yaşanan teknik gelişmelerin artmasına bağlı olarak bu ülkelerde yaşanan gelişmelerin müslüman ülkeler  tarafından yakalanamaması. 

Müslümanların gerçek İslam'dan uzaklaşması.

İslamcılık nedir?

Osmanlı Devleti çöküşüne yakın olan tarihlerde bu akımın bir kalkınma ve kurtuluş ideolojisi olarak değerlendirdi. Osmanlıcılık hareketi ile yakın ilişkisi olan bu düşünce tarzı, Türkçülük hareketinden önce çıktı. Osmanlı halkında ortak bir payda oluşturmak adına  Ali ve Fuat Paşa Tanzimat döneminde Osmanlı Milleti fikrini ortaya attı. Ancak müslüman ve gayrimüslüm tebaa milliyetçilik akımının etkisi altına girdi. Osmanlılık fikri halk tarafından çok fazla rağbet görmeyince  İslamcılık fikri ortaya atıldı.

Osmanlı içinde bu  görüş, 1870 yılında temel siyasi görüşü haline geldi. Ancak 1910 yılına gelindiğinde kendini bir hareket olarak göstermeye başladı. Osmanlı ülkesi içinde yaşanan olaylar bir yana  İslam’ın tarikat ve benzeri yollarla hurafelere boğulması, batının tekniğinden ziyade ahlakının alınması, Müslümanların dünyadan el etek çekmesi ve gayret göstermemesi de hareketin taraftar toplamasına neden oldu.

Mehmet Akif Ersoy ve Bediuzzaman Said Nursi bu hareketin liderleri olarak gösterilebilir. Sebilürreşad, İslam Mecmuası, Sırat-ı Mustakim ve Volkan gibi basın organların fikrin yayılması için çalışmıştır.

07 Ara 2021 - 11:54 - Yaşam

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.