10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedir? 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü 2021 mesajları

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedir? 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü 2021 mesajları. Bugün, ırk, renk, din, cinsiyet, dil, siyasi veya diğer görüşler, ulusal veya sosyal köken, mülkiyet, doğum veya diğer statüler sebebiyle ayrımı gözetmeksizin herkesin doğal insan haklarına sahip olduğunu ilan eden İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 500’den fazla dile çevrilerek, dünyanın en çok çevrilen belgesi unvanına sahip olduğu gün olarak tarihe geçti.

Sevdenur Demir
Sevdenur Demir Tüm Haberleri

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedir? 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü 2021 mesajları. Beyanname dünyanın değişik bölgelerinden çeşitli hukuki ve kültürel geçmişe sahip temsilciler tarafından hazırlandı. Amacı, dünya insanları için eşit şartlarda imkanlar yaratmaktı.

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedir?

Gözlerini dünyaya açan her bireyin aynı haklara sahip olduğunun hatırlatıldığı gündür. Beyanname devletlerin ilkelere taahhütleri sayesinde sayıları milyonları bulan kişilerin insan haklarının güvence altına alınmasını sağlamıştır. Anlaşmada yer alan maddeler halen güncelliğini korumaktadır. 

Bildirinin kabul edildiği 10 Aralık 1948'den bu yana her yana her yıl aynı tarihlerde kutlanıyor. İkinci Dünya Savaşı’nın ardından dünyadaki devletler bireylere tanınan hak ve özgürlüklerin güvence altına alınması konusunda birleşerek bir anlaşma imzalamaya karar verdiler.

 İnsan Hakları Bildirisi, beyanname Haziran 1948'de hazırlandı ancak 10 Aralık 1948'de imzalanabildi. Anlaşma Genel Kurulun Paris'te yapılan oturumunda kabul edildi. Paris’te yapılan oturumda bazı sosyalist ülkeler  "Burjuva sınıfından olan insanların sınıf çıkarını koruduğu ve işçi sınıfının egemen sınıflarla uzlaşmak zorunda bırakacağı" gerekçesini ortaya koyarak çekimser oy kullandılar. Ayrıca, Suudi Arabistan ve Güney Afrika Birliği dışında kalan ülkelerin verdikleri oylarla kabul edildi.

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü 2021 mesajları

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi hepimizi güçlendirir. İnsan hakları günü kutlu olsun.

İnsan hakları her gün hepimiz için geçerlidir. Gün, bugündür.

Paylaşılan insanlığımız bu evrensel değerlere dayanmaktadır.

Eşitlik, adalet ve özgürlük, şiddeti önler ve barışı sürdürür.

Her ilerlemenin ve kurtuluşun anası hürriyettir.

Kişisel hürriyetler kutsaldır.

Soylu insan, hak ve adaleti her şeyden üstün tutar. (Konfüçyus)

Kişisel hürriyetler kutsaldır.

İnsanlar doğuştan eşittirler ama bunu, sonuna kadar sürdüremezler. (Montesquieu)

İnsan köle doğmaz, köle yapılır.

Bir tek kişiye yapılan haksızlık, bütün topluluğa yönelmiş bir tehdittir. (Montesquieu)

Bana hürriyetlerin en büyükleri olan düşünce, inanç, vicdan hürriyetlerini verin. (Milton)

İnsan her zaman kahraman olmaz ama her zaman insan olabilir. (Bacon)

En büyük sevgi, insanlık sevgisidir.

İnsan, insanın efendisi olamaz. Haksızlığı aramak için lamba kullanmak gerekmez. (Socrates)

05 Ara 2021 - 13:48 - Yaşam

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.