Stellar (XLM): Sınırsız Finansal sistemler için güç kaynağı

Stellar, daha fazla finansal erişim ve sınırların ötesinde katılım için hız ve ölçeklendirme için inşa edildi. Stellar, küresel finansal altyapıyı birbirine bağlayan merkezi olmayan, açık bir blok zinciri ağıdır. . Dijital ve itibari dünyalar arasında kolayca köprü kuran canlı kullanım örneklerine sahip olgun bir zincir olarak Stellar'ın 4,8 milyondan fazla hesabı var ve 2015'teki lansmanından bu yana 1,5 milyardan fazla işlemi gerçekleştirdi.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri

Stellar Ağı: Yeni Bir Küresel Ödeme Standardı Belirleme

Her yıl, milyarlarca ABD doları değerinde, özellikle kişisel havaleler yoluyla sınırlar arasında transfer edilmektedir. Çoğu zaman, bu havaleler, yabancı işçilerden kendi ülkelerindeki aile üyelerine transferler olarak aylık olarak gönderilir. İşçi dövizleri milyonlarca aileyi desteklemekle kalmıyor, aynı zamanda düşük ve orta gelirli ülkelerde GSYİH'nın önemli bir bölümünü oluşturuyor.

Ancak günümüzün finansal sisteminde, bu hayati havalelerin gönderilmesi basit olmaktan uzaktır ve sınırsız bir deneyim değildir. Tarihsel olarak, bu ödemeler uzun işlem sürelerinden ve yüksek ücretlerden zarar görmüştür; 200 ila 300 ABD Doları civarındaki tipik bir işlem, havale toplamının yaklaşık %7-8'i kadar bir ortalama perakende maliyetine (ve ülkedeki kişilere para aktarırken %15'e kadar yüksek) neden olur. gelişmekte olan ekonomiler) ve yerleşmek günler alıyor. Kısacası günümüz sistemi, milyonlarca insanı marjinalleştiren düşük hızlar, hantal süreçler ve yüksek ücretlerle doludur.

Stellar ağı, bugün var olan sürtüşmeyi hem finansal katılımı artıracak hem de yeni bir küresel ödeme standardı belirleyecek şekilde tasarlanmış ve oluşturulmuştur; finansal sistem. Stellar ağı ile dünyanın herhangi bir yerine ödeme göndermek, e-posta göndermek kadar kolay olabilir.

Bu, Stellar blok zincirinin hızı ve ölçeği sayesinde mümkündür. Kullanıcıların sunucular aracılığıyla fiat ve dijital para birimleri arasında değiş tokuş yapmasına olanak tanır - bu, 1:1 itibari para destekli sabit paralar yayınlayan ve giriş/çıkış rampaları sağlayan, düzenlenmiş finansal kurumlar, para hizmeti işletmeleri ve finansal teknoloji (FinTech) şirketleri için Yıldız terimidir. Sunucular mevcut finansal sistemin Stellar ile bağlantılı ve birlikte çalışabilir olduğu bir dünya yaratmaya yardımcı olur. Bu, kullanıcıların hızlı ve şeffaf bir şekilde para gönderip almalarını sağlarken, geleneksel olarak sınır ötesi ve çapraz döviz havaleleriyle ilişkilendirilen ücretler ve gecikmelerden kaçınır.

Bu, yakın zamanda Stellar ağında canlı olarak gerçekleşiyor. Saldo gibi Stellar sunucuları ile, banka hesabı olmayan bir kişinin, yerel para birimi olarak kullanması gereken bir aile üyesine eve geri döviz göndermesi gerektiğinde, bunu kolay bir uygulama kullanarak yapabilirler. Bunların tümü, blockchain hakkında önceden bilgi sahibi olmanıza veya aşina olmanıza gerek kalmadan mümkündür.

İşletmeler arası (B2B) sınır ötesi ödemeler için de aynı derecede etkilidir. Örneğin, merkezi Birleşik Krallık'ta ve ofisleri Nijerya'da bulunan bir FinTech şirketi olan Cowrie Integrated Systems, elektronik ödeme ağları üzerinden katma değerli hizmetler sunmaktadır. 

Ticari müşterilerinin satıcılara ve ortaklara para gönderirken karşılaştıkları sürtüşmeleri çok iyi bilen Cowrie, dünyanın önde gelen dolar teminatlı istikrarlı paralarından biri olan USDC'yi, Avrupa'ya ve Avrupa'dan ödeme yapan işletmelere yardımcı olacak bir köprü para birimi olarak kullanmak için bir ödeme kanalı tasarladı.

Fransa merkezli bir elektronik ödeme kurumu olan Tempo ve EURT ihraççısı - euro destekli bir sabit para da fiat rezervlerine 1:1 oranında sabitlendi - birlikte çalışarak, müşterilerin bu sabit paraları hızlı bir şekilde kullanmaları ve takas etmeleri için iki yönlü bir kanal oluşturuyorlar.

Stellar Blockchain: Birlikte Çalışabilir, Bağlantılı Bir Finans Dünyası

Stellar, yeni bir küresel ödeme standardı belirlemeye çalışıyor. Bunu yapmak için, değerin sınırlar arasında sorunsuz bir şekilde akabilmesi için mevcut finansal sistemi ve ödeme raylarını yeni dijital sistemlerle bağlayarak birlikte çalışabilirlik için inşa edildi.

Mevcut finansal sistemin modernize edilmesinden bu yana onlarca yıl geçti. Blockchain teknolojisi, parayı ve değeri yeni bir şekilde düşünmeye zorluyor ve onu daha etkili ve verimli hale getirme fırsatı sunuyor. İnternetin bilgiye erişimi demokratikleştirmesiyle aynı şekilde, blok zinciri teknolojisi de finansal sisteme erişimi demokratikleştirir.

Stellar blok zinciri teknolojisi, dünyanın neresinde olursanız olun finansal altyapıyı birbirine bağlayabilir, böylece sistemler ve değer biçimleri birbiriyle birlikte çalışabilir. Bununla birlikte, daha fazla erişim ve kapsayıcılık gelir, adil erişimin bir ayrıcalık değil, bir hak olduğu bir dünyaya doğru inşa etmek.

04 Ara 2021 - 14:30 - Kripto Para


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.