Merkeziyetsiz uygulama (dApps) nedir? Web uygulamalarından farkı nedir?

Merkeziyetsiz uygulamalar (dApp’ler), blok zinciri ağlarının üzerinde çalışan uygulamalardır. dApp’ler, kullanıcı deneyimi (UX) açısından web uygulamalarına benzer görünse de, arka planları farklıdır. Merkezi olmayan uygulamalar, iletişim kurmak için merkezi HTTP protokolünü kullanmak yerine dağıtılmış ve eşler arası (P2P) bir şekilde işlem yapmak için merkezi sunuculardan kaçınır.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri

Merkeziyetsiz uygulama hareketi yeni başlamış olmasına rağmen ilgi oldukça yoğun. Bu noktada, dApps’lere yönelik artan eğilimle birlikte finans, oyun, çevrimiçi pazarlar ve sosyal medyanın blok zincirine dahil olduğu dApps’lerin benimsemesi muhtemeldir.

Bitcoin piyasaya çıktığından beri yeni işlevlerin ve kullanım durumlarının kilidini açmak için blok zinciri protokolleri sürekli olarak geliştirilmekte ve iyileştirilmektedir.

Artık, finanstan oyun oynamaya, web’de gezinmeye ve sanat koleksiyonculuğuna kadar her şey blok zinciri üzerine kurulu merkezi olmayan uygulamalardan (dApp’ler) oluşan tomurcuklanan bir endüstri var.

Çoğu Ethereum ile oluşturulmakla birlikte tüm dApps’ler blok zinciri teknolojisi kullanılarak oluşturulmuştur. Bu dApps’ler, dağıtılmış ağlar aracılığıyla verileri işlemek ve akıllı sözleşmelerle işlemleri yürütmek için blok zincirlere güvenir.

Akıllı sözleşmeler, iki taraf arasındaki işlemleri sorunsuz, hızlı hale getiren otomatikleştirilmiş sözleşmelerdir. Bunlar, dApps teknolojisinin temel unsurlarıdır ve farklı endüstrilerde uygulanabilecek güçlü yazılımlar oluşturmak için birleştirilebilirler.

Geliştiricilerin mobil ve masaüstü cihazlar için uygulamalar oluşturması gibi, dApps geliştiricileri de belirli blok zinciri ağlarında çalışacak uygulamalar oluşturur.

DApps geliştiricilerinin büyük çoğunluğu Ethereum blok zincirindedir. Sonuç olarak, Ethereum blok zinciri, dApps ekosistemindeki faaliyetlerin büyük çoğunluğunu destekler.

Web uygulamaları ve Merkeziyetsiz uygulamalar

Trello, Slack ve Twitter, web uygulamaları sunan şirketlere örnektir. Geleneksel web uygulamalarının kullanılabilirliği iki unsura bağlıdır: önyüz ve arkayüz.

Web uygulamaları, herhangi bir cihazın yerel işletim sisteminde değil, merkezi web sunucularında yaşayan yazılımları kullanır. Cihazlar ve sunucular, HTTP protokolü aracılığıyla kodlama mesajları aracılığıyla iletişim kurar.

Örneğin, web tarayıcınızda Twitter’ı açtığınızda, görüntülenen yayın (önyüz), şirketin web sunucusunda (arkayüz) tutulan verilerden çekilir.

İnternet, devasa, merkezi sunucular aracılığıyla büyük miktarda veriyi kanalize ederken, bir blok zinciri, işlem yükünü dağıtılmış bir ağ üzerinden paylaşan yüzlerce hatta binlerce makineyi temsil eder.

Önyüzde, merkezi olmayan uygulamalar ve web siteleri, internette bir sayfa oluşturmak için aynı teknolojiyi kullanır. Bununla birlikte, arka uçta, dApps’ler, blok zinciri ekosistemine köprü görevi gören bir “cüzdan” aracılığıyla ilgili blok zinciri ağlarıyla iletişim kurar.

Cüzdanlar, blok zinciri adresinizi ve kendinizi tanımlamak ve doğrulamak için gerekli şifreleme anahtarlarını yönetir. Blok zinciri ile iletişim kurmak için HTTP protokolünü kullanmak yerine, dApps cüzdanları blok zinciri ile etkileşime giren ve işlemleri yürüten akıllı sözleşmeleri tetikler.

Öyleyse bir dApps, blok zinciri üzerinde işlem yapan akıllı sözleşmelerle iletişim kuran önyüz kullanıcı arayüzüdür; bu noktada blok zincirini oluşturan dağıtılmış düğümler ağı, dApp verilerini doğrular ve onaylar.

İyi tasarlanmış bir merkezi olmayan uygulama kullanıcı deneyimi, bir web uygulamasından çok farklı görünmese de, sunucu, HTTP ve potansiyel sansür içermemesi bakımından ikincisinden farklıdır.

Merkeziyetsiz uygulamaların özellikleri

  • Bir dApps tamamen açık kaynaklıdır. Açık kaynaklı doğası gereği, protokoldeki değişikliklere ağ kullanıcılarının uzlaşmasıyla karar verilmelidir.
  • Bir dApps’in verileri merkezi olmayan bir blok zincirinde saklanmalıdır.
  • Bir dApps’in değer kanıtı görevi gören dijital varlıklar oluşturması gerekir.
  • Bir dApps’in varlıkları ağda ödül olarak dağıtılır.
  • Bu tanıma dayanarak, Bitcoin blok zinciri, dört kritere de uyduğu için bir dApps olarak sınıflandırılır. Bitcoin için dApps kriterlerini inceleyelim:

Bitcoin açık kaynak kodunda çalışır, dolaşımdaki bitcoin’in (BTC) çoğunluğuna tek bir kişi sahip değildir ve Proof-of-Work (PoW) konsensüs mekanizması yönetişime rehberlik eder.

Bitcoin’in tüm verileri blok zincirinde bulunmaktadır.

Bitcoin, madencilik sürecinden kaynaklanan değer kanıtı görevi gören paralar üretir.

Bitcoin, madencilik ödülü olarak madencilere bitcoin kripto para birimini dağıtır.

Bu tanım altında, birçok kripto para birimi, akıllı sözleşme işlevi ve web arayüzleri olmasa bile dApps’lerin ilkel sürümleri olarak kabul edilebilir. Bir blok zincirinin kendisi bir dApps olarak sınıflandırılabilir.

Blok zincirleri, Bitcoin gibi kendi blok zincirlerine sahip dApps’leri barındırabilir. Ya da blok zinciri tabanlı olmasa da Ethereum üzerinde çalışan birçok dApps’de olduğu gibi, mevcut bir blok zincirinin üzerine inşa edilebilir.

Merkeziyetsiz uygulamaların geleceği

Bitcoin tartışmalı olarak ilk dApps olarak adlandırılabilse de, Ethereum o zamandan beri dApps ekosisteminin birincil büyüme ekosistemi haline geldi.

Bunun nedeni büyük ölçüde akıllı sözleşmeleri, ağ etkisi ve kullanıcı tabanıdır. Merkezi olmayan finans (DeFi) pazarı kullanım durumlarını ve benimsenmesini genişletirken, dApps’ler, blok zincirinin yeni yeteneklerine erişiyor.

Aynı zamanda geleneksel web uygulamalarını taklit eden kullanıcı arayüzleri dağıtarak yeni kitlelere önemli bir ilerleme sağlıyor. Bunu yaparken, dApps’ler birçok yönden internetin işlevselliğini blok zinciri aracılığıyla genişletiyor.

Temelde kullanılan blok zincirinden bağımsız olarak, dApps’e olan ilgi hızla artıyor ve hareket daha yeni başladı. Blockchain hızlı bir şekilde gelişmeye devam ederken, finans, oyun, çevrimiçi pazarlar ve sosyal medyanın hepsinin blockchain tabanlı dApps’ler haline gelmesi muhtemeldir.

# dApps

02 Ara 2021 - 16:07 - Kripto Para


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.