Blockchain teknolojisiyle bilgiyi demokratikleştirmek: API3 nedir?

Blockchain teknolojisiyle bilgiyi demokratikleştirmek sizce mümkün müdür? API3 bunu mümkün kılmak için oluşturulan bir protokol. Peki API3 nedir? API3, API'leri ve gerçek dünya veri akışlarını Web 3.0'a bağlayan bir portaldır. Peki bu ne anlama gelmekte? Haberimizin detaylarında bulabilirsiniz.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri

Güçlü merkezi olmayan uygulamalar, platformlar ve pazar yerleri oluşturmak için zincir üstü ortamlara doğru harici veriler sağlamak çok önemlidir. API3'ün dAPI'leri - merkezi olmayan API'ler - mevcut Oracle API sağlayıcılarından gerçek dünya verilerini akıllı sözleşmeler, dApp'ler ve blok zinciri tabanlı uygulamalarla yerel olarak uyumlu hale getirir. Merkezi olmayan API'ler, pratik olarak herhangi bir blok zincirini desteklemek için köprülenebilir ve ona ihtiyaç duyan herhangi bir merkezi olmayan ekosisteme veri sağlamak için çok katmanlı, platformlar arası bir oracle çözümü olarak var olur.

API3 ve Web 3.0'a giriş

Aralık 2020'de piyasaya sürülen API3, blok zinciri tabanlı merkezi olmayan uygulamaların (dApp'ler) uygulama programlama arayüzleri (API'ler) aracılığıyla blok zinciri harici, gerçek dünya verilerine ve hizmetlerine erişmesini sağlayan bir platformdur. API'ler, yazılım ve uygulama geliştirmede oldukça yerleşik bir standardı temsil eder. API3, API bağlantısı tarafından sağlanan kolaylık ve standardizasyon ile dünyanın verilerinin blok zinciri uygulamalarına beslenmesi için bir yol sağlar.

Geliştiriciler, programlar veya uygulamalar oluştururken, tekerleği yeniden icat etmek ve her şeyi sıfırdan kodlamak zorunda kalmadan belirli veri kümelerini veya hizmetleri yeni bir projeye taşımak için genellikle mevcut API'lere güvenirler. Örneğin, telefonunuzdaki bir hava durumu uygulaması, bir API aracılığıyla gerçek zamanlı hava koşulları hakkında en son verileri toplayabilir. API'ler, her gün kullandığımız birçok modern uygulama ve yazılımın yapı taşlarıdır.

API3'ün çözmeye çalıştığı bir sorun, çoğu API'nin merkezi uygulamalar, veriler ve finansal hizmetlerden oluşan eski ekosistem için oluşturulmuş olması ve blok zinciri ve dApp'ler dünyasıyla doğal olarak uyumlu olmamasıdır. API3'ün misyonu, mevcut API'leri Web 3.0'ın ademi merkeziyetçilik standartlarıyla uyumlu hale getirmek ve bunu API sağlayıcılarına veya dApp geliştiricilerine aşırı yük bindirmeden yapmaktır.

Merkeziyetsiz API'ler: Merkeziyetsiz Ağları bağlama

API3, zincir dışı verileri zincir üstü ortama taşıma sürecini merkezi olmayan hale getirmek için kendi merkezi olmayan API'lerini (dAPI'ler) tasarladı. Bunlar, doğası gereği blok zinciri teknolojisiyle uyumlu olan ve tescilli teknolojinin kullanımını veya rant arayan bir kapı bekçisi kuruluşundan erişim gerektirmeyen tamamen merkezi olmayan API'lerdir.

Merkezi olmayan API'ler, herhangi bir blok zincirini desteklemek için köprülenebilir ve ona ihtiyaç duyan herhangi bir merkezi olmayan ekosisteme veri sağlamak için çok katmanlı, platformlar arası bir oracle çözümü olarak var olabilir. Pek çok platform, güvenilir veri oracle'larından yararlanmaya hazırdır, bu nedenle API3'ün blok zincirinden bağımsız kalma kararı, akıllı sözleşme yeteneklerine sahip herhangi bir merkezi olmayan ağı pratik olarak barındırmasına olanak tanır.

API3 dAPI'leri, verileri doğrudan birinci taraf veri sağlayıcılarından toplar; bu, şeffaflığı artıran, üçüncü taraf verilerin kurcalanma riskini azaltan ve rant arayan aracılara duyulan ihtiyacı ortadan kaldıran bir spesifikasyondur - sonuçta doğrudan API sağlayıcılarının eline daha fazla gelir sağlar. Bu benzersiz yapı ile API3, harici API'lerden talepte bulunan akıllı sözleşmelere veri iletmek için genellikle kendi düğümlerini aracı olarak kullanan Chainlink gibi diğer blockchain veri oracle projelerinden farklılaşır.

Merkezi Olmayan Yönetim ve API3 token

API3 merkezi olmayan özerk kuruluş (DAO), API3 dAPI'lerini yönetmekten sorumludur ve projeye temel yapısına kadar merkezi olmayan yönetişim sağlar. Merkezi olmayan yönetişim ile dAPI'ler daha fazla şeffaflık ve daha az merkezi hata noktası riski ile çalıştırılabilir.

Platformdaki bireysel dAPI'ler ve kapsamlı API3 projesinin her ikisi de API3 DAO tarafından yönetilir. API3 DAO, dAPI'lerin oluşturulmasından, kurulumundan, yönetiminden ve paraya çevrilmesinden sorumlu olmanın yanı sıra, gaz ücretleri ve Oracle API sağlayıcılarının tazminatı dahil olmak üzere dAPI'lerin işletim maliyetlerini de kapsar. API3 DAO'nun etkin bir şekilde çalışması için yönetişim, hisse senedi ve sigortayı içeren nüanslı teşvik mekanizmaları devreye alınmıştır.

API3 belirteci, API3'ün yerel hizmet belirtecidir ve API3 DAO'da ödemeler ve topluluk yönetimi için merkezi mekanizmadır. dAPI ağını kullanan dApp'ler, bunu yapmak için API3'te belirtilen bir abonelik ücreti ödeyecektir, ancak Airnode kullanan API sağlayıcıları, kripto para birimini kullanmak istemiyorlarsa, bir API3 DAO hibesi aracılığıyla fiyat olarak ödeme almayı seçebilirler.

API3 token ayrıca tüm topluluk paydaşlarının API3 sigorta paylaştırma sözleşmesinde API3 belirteçlerini stake ederek doğrudan topluluk yönetimine katılmalarını sağlar. Bunu yaparak, paydaşlar bahis ödülleri ve enflasyonist ödüller alırlar - ve böylece finansal olarak merkezi olmayan ağa katılmaya ve genel değerini artırmaya teşvik edilirler.

API3'ün Oracle API Ağı geleceği

Zincir üstü ortamlara doğru dış veri sağlama ihtiyacı, güçlü merkezi olmayan uygulamalar, platformlar ve pazar yerleri oluşturmak için temel bir unsurdur. API3'ün Oracle API ağı, API sağlayıcılarının bunu yapmasına yardımcı olacak sorunsuz bir çerçeve sağlamayı amaçlamaktadır.

API3, aracıların rolünü azaltarak ve veri sağlayıcıların kendi düğümlerini işletmesini kolaylaştırarak, veri sağlayıcıların eline daha fazla gelir koymaya devam ediyor - bu, daha fazla sağlayıcıyı merkezi olmayan ortamı benimsemeye ve katılmaya teşvik edebilecek bir olasılık. Merkezi olmayan yönetişim ve sofistike bir DAO ile API3'ün rekabetçi bir veri oracle çözümü olma yaklaşımı, blok zinciri ekosistemindeki bilgilere erişimi demokratikleştiriyor.

API3 bugünkü fiyatı $4,59 USD, 24 saatlik işlem hacmi $6.712.441 USD. 

# API3

02 Ara 2021 - 15:24 - Kripto Para


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.