Icon (ICX) nedir? Icon Network blok zincirinde bir devrim mi?

Güney Kore'deki en büyük blok zinciri projesi olan ICON Network (ICX), çevrimiçi toplulukları bankacılık, sağlık, devlet ve daha birçok alanda faaliyet gösteren işletmelerle buluşturmaktadır. ICON, Güney Kore'de başlatılan ve Goloop adlı tescilli bir blok zinciri protokolü tarafından desteklenen bir blok zinciri ağıdır. ICON Vakfı, birden fazla blok zincirini birbirine bağlayarak ICON ekosistemini genişletmek için çalışan ana kolaylaştırıcıdır.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri

ICON Ağı, ICON ekosisteminde akıllı sözleşme işlevselliğini etkinleştirmek ve ayrıca ağ fikir birliği doğrulaması ve protokol yönetişimi sağlamak için yerel kripto para birimi ICX kripto para birimini kullanır.

ICON blok zinciri projesi nedir?

Ağustos 2017'de kurulan ICON, Güney Kore'nin en büyük ve en bilinen halka açık blok zinciri projesidir. ICON, özerk çevrimiçi topluluklar ve gerçek dünyadaki işletmeler arasında köprü kuran, birlikte çalışabilir bir blok zinciri ağı kurmayı amaçlamaktadır.

Seul Büyükşehir Hükümeti, Danal Co. (KOSDAQ: 064260) ve Pohang Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (POSTECH) dahil olmak üzere en büyük kuruluşlardan bazılarında çalışan küçük bağımsız yazılım geliştirme ekipleri, ICON'un açık kaynak teknolojisini kullanmaktan faydalandı.

ICON Ağı, bir BFT-DPoS (Bizans Hata Toleransı Delegated Proof-of-Stake) konsensüs mekanizmasını kullanır ve Temsilci Katkı Kanıtı (DPoC) adı verilen bir ekonomik yönetişim protokolünden yararlanır. Zincir üzerinde yönetişim, ölçeklenebilirlik ve birlikte çalışabilirlik özelliklerine sahiptir. 35'ten fazla ülkeden ICON Halk Temsilcileri (P-Reps) olarak bilinen 135'in üzerinde doğrulayıcı, ICON Ağı'nı işletir ve sürdürür.

ICON Projesinin vizyonu, vatandaşlar, hükümetler ve özel kuruluşlar arasında merkezi olmayan veri paylaşımının şeffaf bir şekilde meşruiyetini sağlamaktır. Golang üzerine kurulu güncellenmiş bir ağ olan ICON 2.0: Batang'ın yakında piyasaya sürülmesiyle, ICON Ağı, Kore ve ötesinde kurumsal benimsemeyi ve kamu blok zinciri inovasyonunu daha da hızlandırabilecek.

Kurumsal Blok Zinciri Kabulü

ICON Projesi, odak noktası ve kurumsal benimseme konusundaki başarısı ile tanınmaktadır. Bu girişime öncelikle Güney Kore'nin önde gelen blok zinciri teknoloji şirketi ve ICON Projesine birincil katkıda bulunan ICONLOOP öncülük ediyor. ICONLOOP, Samsung Electronics, Naver Cloud ve Bithumb Exchange dahil olmak üzere 70'den fazla kurumsal üyeyle Kore'nin en büyük merkezi olmayan kimlik (DID) konsorsiyumu olan MyID Alliance'a liderlik ediyor.

ICONLOOP, bankacılık, sağlık, devlet ve daha pek çok alanda gerçek dünya uygulamaları için hem kendi tescilli hem de ICON'un açık kaynaklı blok zinciri teknolojisinden yararlanır. ICONLOOP, ICON Ağını kullanan üç kurumsal uygulama sunar:

Zzeung, bir kimlik doğrulama ve yönetim hizmeti; BROOF, dijital sertifika ve yönetim hizmeti; ve VisitMe, bir ziyaretçi giriş ve yönetim hizmeti.

Ağustos 2020'de Güney Kore'nin Jeju Adası, özel, güvenli COVID-19 kişi takibi için Zzeung'u seçti. ICON Projesi, kişisel kimlik ve mahremiyeti korurken, Jeju Adası'nın yıllık 15 milyon turistinin sağlık ve güvenliğini sağlamaya yardımcı oluyor.

Aynı ayda, Güney Kore'nin 375 milyar dolarlık varlığa sahip ikinci en büyük ticari bankası Shinhan Bank, ülkenin ilk blockchain tabanlı finansal Müşterini Tanı (KYC) kimlik doğrulama hizmetini başlatmak için Zzeung'u seçti. Zzeung, tam KYC uyumluluğu ile uzaktan yeni müşteri hesapları açmak için Finansal Hizmetler Komisyonu tarafından onaylanan tek mobil uygulamadır.

Danal Co.'nun bir yan kuruluşu olan Danal Fintech de dahil olmak üzere ICON Projesine diğer katkıda bulunanlar da yakın zamanda kurumsal blok zinciri benimseme çabalarına katıldı.

Kasım 2020'de Danal Fintech, ICON'un yerel ICX parasını küresel ödemeler ve havale uygulaması olan Paycoin'e entegre etme planlarını duyurdu. Bu, müşterilerin popüler fast-food restoranları KFC ve Domino's Pizza da dahil olmak üzere Danal'ın 60.000 ticari ortağından herhangi birinde ICX'te ödeme yapmalarını sağlayacak.

ICON Network'ün Genel Blok Zinciri Yeniliği

Public Blockchain Innovation, çeşitli merkezi olmayan, topluluk liderliğindeki girişimleri içerir. Bu, üç ana segmentte özetlenebilir: merkezi olmayan yönetişim, merkezi olmayan uygulamalar (dApp'ler) ve birlikte çalışabilirlik.

Dapp.com verilerine göre, Aralık 2020 itibariyle 1.000'den fazla kullanıcı günlük olarak ICON yönetişimiyle etkileşime giriyor. ICX sahipleri, sağlam zincir üstü yönetişim sistemlerine sahip ICON Ağı'nı yönetmek için P-Reps'e oy veriyor. Bunlardan biri, topluluk liderliğindeki yeni projeleri finanse etmek için blok ödüllerinin bir kısmını alan merkezi olmayan bir hibe programı olan Katkı Öneri Sistemidir (CPS).

Birlikte çalışabilirlik, orijinal teknik incelemede belirtilen ICON Projesi misyonunu tamamlamanın son adımıdır. ICON Ağı, merkezi olmayan bir şekilde çalışmak için herhangi bir güven, fikir birliği veya oyun teorisi gerektirmeyen benzersiz bir zincirler arası birlikte çalışabilirlik çözümü olan Blockchain İletim Protokolü'ne (BTP) sahiptir; tamamen teknik mimarisi ile güvence altına alınmıştır.

ICX coin nedir? 

Yerel kripto para birimi ICX, ICON ekosisteminde akıllı sözleşme işlevselliğini etkinleştirmek ve ayrıca ağ konsensüs doğrulaması ve protokol yönetişimi sağlamak için kullanılır.

Yukarıda bahsedilen girişimler tarafından yaratılan her etkileşim, ICON Ağındaki tüm işlem ücretleri yakıldığı için ICON'un token ekonomik modelini besler. Bu nedenle, bu girişimler tarafından oluşturulan daha fazla aktivite, daha fazla işlem ücretine yol açar ve daha fazla işlem ücreti, ICX coin'in kıtlığına yol açar.

ICX Coin ile ICON Blockchain Ödemeleri

Kore'nin en büyük mobil ödeme şirketi Danal Co.'nun bir yan kuruluşu olan Danal Fintech, ICON Network'ün yerel kripto para birimi ICX için ödeme benimseme çabalarına öncülük ediyor. 11 Kasım 2020'de Danal Fintech, ICX'i küresel ödeme ve havale mobil uygulaması olan Paycoin'e entegre etmeyi planladığını duyurdu. ICX, Danal Fintech'in kendi yerel PCI belirteçleri dışında Paycoin'e entegre edilen ilk kripto para birimidir. Paycoin, kullanıcılarının popüler fast-food restoranları KFC ve Domino's Pizza da dahil olmak üzere Danal'ın 60.000 ticari ortağından herhangi birinde ICX'te ödeme yapmalarına izin veriyor.

02 Ara 2021 - 14:16 - Kripto Para


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.