Kuveyt dinarı neden değerli? Kuveyt Dinarı dolardan değerli mi?

Kuveyt dinarı neden değerli? Kuveyt Dinarı dolardan değerli mi? Dünya ekonomisini ilgilendiren konularda adını çok sık duymadığımız bu para birimi aslında dünyadaki en değerli paradır. Petrol zengini olan Kuveyt, 136,2 milyar dolarlık yurt içi hasılası ile zengin ülkeler kategorisinde değerlendiriliyor. 1 Aralık 2021 tarihi itibari ile bir Kuveyt Dinarı 43,68 Türk Lirası'na denk geliyor. Peki, 1961 gibi nispeten yakın bir tarihte kurulan körfez ülkesinin parası neden bu kadar değerli?

Sevdenur Demir
Sevdenur Demir Tüm Haberleri

Kuveyt dinarı neden değerli? Kuveyt Dinarı dolardan değerli mi? Ülkenin adı anıldığı zaman dünyada hemen hemen herkesin aklına petrol geliyordur. Yüzölçümü 17.818 km² olan ülkenin nüfusu 2020 tahminiyle yaklaşık 2,9 milyon civarında. Bir süre Osmanlı hakimiyeti altında bulunan ülke, 1899 yılında bölgede bulunan diğer Arap devletleri gibi İngilizlerin yönetimine girer. 1961 yılında ise tamamen bağımsız olur.

Ülkenin şansının döndüğü tarih ise 1930 yılı olur; çünkü bu tarihte petrol varlıkları keşfedilir. 1990 yılında Irak tarafından işgal edildi. Irak geri çekilirken  773 kadar petrol kuyusunu yaktı. Hem Kuveyt’e hem de çevreye büyük zarar verdi. Buna rağmen ülke bir şekilde toparlandı. 

Bugün Kuveyt, Parlamenter monarşi ile yönetiliyor. Ülkenin başkenti kendi adını taşıyor. Petrol rezervleri bakımından dünyanın beşinci ülkesi. Ayrıca, ülke ihracatının yüzde 95'ini petrol oluşturuyor.Kuveyt,  gelirlerinin ise yaklaşık yüzde 80'i yine petrolden elde ediliyor. Gayri safi yurt için hasılasına göre; dünyanın en zengin 7. ülkesi. Dahası İnsani Gelişmişlik Endeksi’ne göre; gelişmişlik düzeyi en iyi 31. ülke.

Kuveyt dinarı neden değerli? 

Bu soruya verilecek en doğru cevaplardan biri şu: Kuveyt dünyanın en çok petrol satan ülkesi olarak sattığı petrolün parasını karşı taraftan kendi para birimi ile istiyor. Sattığı petrolün varil başı fiyatı ne ise, dolar ya da euro olarak ödeme almak yerine bunu kendi para birimi ile alıyor. Böylelikle kendi parası hem yurt içinde kalıyor hem de petrol alıverişinde kullanıldığı için değerine değer katılıyor. 

Ayrıca, doların da dünyada bu denli önemli olmasının nedeni de petrol alışverişlerinde ve dünya ticaretinde kullanılıyor olması. Kuveyt kendi para biriminde ihracat yaparak parasını dünyanın en değerli parası haline getirdi. Bu yolla Amerikan doları Kuveyt parasına çevrilmiş oluyor. Paraya olan talebin artması ile beraber değeri katlanıyor. Ülkenin bu şekilde alım gücü artarken merkez bankası döviz ile doluyor. 

2021 yılı ile beraber bir Kuveyt Dinarı 43,68 Türk Lirası'na denk geliyor. Diğer yandan yine bir Kuveyt para birimi 3,31 ABD Doları'na eşit oluyor. Amerikan doları ve Kuveyt parası arasındaki ilişki dalgalı olmaktan ziyade sabit bir seyir izliyor. 

GSMH'si 70.000 doların üzerinde olan beş ülkeden biri olan körfez ülkesinin  toplam GSYİH'nın yüzde 43'ünü ve ihracat gelirlerinin yüzde 70'ini petrol oluşturuyor. 2019'da Kuveyt'in ana ihracat ürünleri, petrol (toplam ihracatın %89,1'i), uçak ve uzay aracı (%4,3), organik kimyasallar (%3,2), plastik (%1,2), demir ve çelik (%0,2), değerli taşlar ve metaller (%0,1), bilgisayarlar dahil makineler (%0,1), alüminyum (%0,1), bakır (%0,1) ve tuz, kükürt, taş ve çimento (%0,1) oldu.

01 Ara 2021 - 17:38 - Dünya

Mahreç  Sevdenur Demir


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.