Elektrik fiyatlandırmalarında yeni dönem başlıyor

SHURA’nın açıkladığı yeni raporuna göre, son kullanıcı elektrik fiyatlandırmalarının ve mevcut düzenlemeye tabi tarifelerin, elektrik sisteminin gerçek koşullarına göre belirlenmesi tüm elektrik sistemleri değer zincirinin verimli işlemesini sağlayacak. İşte yeni sisteme dair tüm detaylar...

Alp Eren Kahraman
Alp Eren Kahraman Tüm Haberleri

SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi, “Türkiye’de enerji dönüşümünü hızlandıracak son kullanıcı elektrik fiyatlandırmaları” başlıklı yeni bir rapor yayımladı.

Rapor göre  son kullanıcılar için tüketicilerin elektrik sistemi maliyetlerini yansıtan fiyat sinyallerine göre hareket etmesini sağlayacak kısa, orta ve uzun vade fiyatlandırma önerilerinin yanı sıra bir uygulama planı da tüketiciye sunuyor.

Her ülke kendi  sistemini belirlemeli

Son kullanıcı elektrik fiyatlandırmaları ve tarife tasarımlarının bugüne kadar olan uluslararası gelişiminde, ülkelerin farklı dönemlerde oluşan değişik talep ve ihtiyaçlarının belirleyici rol oynadığı belirtilen raporda,

“Ortak bir gün öncesi elektrik piyasası konusunda tüm ülkelerin aynı odağa sahip olduğu Avrupa Birliği (AB) içinde bile, son kullanıcı elektrik fiyatlandırma ve tarife tasarımı konusunda ortak bir yaklaşım ve uygulama çerçevesi oluşmamıştır.

Tek bir sistem yol haritası olmadığı için her ülkenin kendi önceliklerini ve temiz, güvenilir, maliyet bakımından verimli bir elektrik sistemine geçişi destekleyecek son kullanıcı fiyatlandırmasını ve tarife stratejilerini belirlemesine ihtiyaç vardır.” ifadeleri yer alıyor.

Son kullanıcı elektrik fiyatlandırmasında elektrik tüketicilerinin enerji dönüşümdeki rollerini güçlendirecek ve onları enerji dönüşümünün bir parçası yapacak düzenleme ve uygulamalara ihtiyaç olacağına dikkat çeken araştırmanın yazarlarına göre,

“Son kullanıcı elektrik fiyatlandırmalarının ve mevcut düzenlemeye tabi tarifelerin, elektrik sisteminin gerçek koşullarına göre belirlenmesi ve tüketicilerin fiyat sinyallerine göre hareket etmesinin sağlanması (Örtülü talep tarafı katılımı), tüm elektrik sistemi değer zincirinin verimli işlemesini sağlayacak.”

Elektrik sisteminde dağıtık enerji kaynaklarının ve değişken yenilenebilir enerji paylarının artmasıyla birlikte uygulanacak akıllı fiyatlandırma ve tarife stratejilerinin, yenilenebilir elektrik üretiminin yükseldiği dönemlerde elektrik tüketimini teşvik edeceği ve daha karbon yoğun üretimin gerçekleştiği saatlerde tüketimden vazgeçilmesini sağlayacağı belirtilen rapora göre, bu sayede yenilenebilir enerji entegrasyonu daha düşük maliyetle sağlanabilir.

Uzun vadede tüm elektrik fiyatlandırma yapılarının serbest piyasa koşullarına göre belirlenmesi gerektiği vurgulanan raporda, “Kırılgan grupların fiyat değişikliklerine karşı korunmasını sağlayacak mekanizmalar geliştirilmesi sağlanmalıdır. Kırılgan grupların tek zamanlı bir tarife ile korunması ve şebeke kullanım bedellerinden muaf tutulması değerlendirilebilir.” ifadeleri yer alıyor.

27 Kas 2021 - 14:11 - Ekonomi

Mahreç  Alp Eren Kahraman


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.