Yılbaşı asgari ücret ve EYT için nasıl bir çözüm bekleniyor? Asgari ücret EYT son durum!

Yeni yıla girilmesine günler kala asgari ücretin ve EYT sorunun nasıl çözüme kavuşacağı tartışılmaya başlandı. Gözler asgari ücret için Aralık ayında yapılacak olan toplantıda. EYT'liler içinse kısa süre önce kademeli düşük maaş ve 50 yaş gibi formüllerin masaya yatırıldığı iddia edildi. DİSK asgari ücret için "5 bin 200 lira olmalı" şeklinde bir açıklama yaparken EYT'liler için Finlandiya modelinin örnek alınacağı ifade edildi. Ancak bakanlıktan daha sonra farklı bir açıklama geldi.

Sevdenur Demir
Sevdenur Demir Tüm Haberleri

Uzun zamandır mağduriyetleri devam eden EYT'liler için ve asgari ücretle çalışanlar için bu konular hakkında yapılan her açıklama ve gelişme büyük önem taşıyor. Şu an asgari ücret net 2 bin 826 lira. Hükümet asgari ücret için iyileştirme yapılacağına dair sözler verirken, sendikalar ücretin daha fazla olması gerektiği konusunda hemfikir. Öte yandan halkın beklentisi de yaşam koşullara ve yükselen pahalılığa uyum sağlayacak bir asgari ücret miktarının belirlenmesi.

Bununla beraber EYT yani Emelilikte Yaşa Takılanlar içinde farklı çözüm yolları aranıyor. Başlatılan çalışmalar kapsamında Finlandiya örnekleri üzerinden kademelendirilmiş düşük maaşla emekli olabilme imkanı tanıyan bir model üzerinde çalışıldığı söylendi. Buna göre; 50 yaş altında kimse EYT kapsamında emekli olamayacak. Detaylar haberimizde...

Asgari Ücret 2022 ne kadar olacak? Sendikaların beklentisi ne yönde? 

Kısa süre önce Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK)'ten asgari ücrete ilişkin olarak bir açıklama geldi. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu tarafından yapılan açıklamada, " 2022 yılında asgari ücreti en az net 5.200 TL olmalıdır" sözlerine yer verildi. 

Arzu Çerkezoğlu açıklamasının devamında "Gerek yoksulluk sınırı gerek gıda fiyatları artışı ve gerekse ekonomik büyüme dikkate alındığında 2022 yılında asgari ücreti en az net 5.200 TL olmalıdır. Dört kişilik bir ailenin asgari geçim şartlarını belirleyen yoksulluk sınırının Kasım 2021 itibarıyla 10 bin 200 TL'yi aştığını, Aralık 2021'de ve 2022 yılında daha da yükseleceğini dikkate alarak (bir hanede iki asgari ücretli çalışan olduğu varsayımı ile) asgari ücretin yoksulluk sınırının yarısından az olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle 2022 yılı asgari ücreti 5.200 TL olmalıdır" sözlerini kullandı. 

İşçiyi tebessüm ettirecek bir rakam olmalı

Hak İş Genel Başkanı Mahmut Arslan'da konuya ilişkin bir açıklama yaparak asgari ücrete karar verecek olan komisyonun tek bir işçiyi değil, dört kişilik bir aile düşünerek karar vermesi gerektiğini anlattı. Arslan yakın zamanda yaptığı açıklamasında "Hak-İş öncelikli olarak Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun yapısına itiraz ediyor. Yeni Türkiye yeni komisyonu zorunlu kılıyor. Bu komisyonun hem yapısı hem temsil edilen kesimler kapsamı ve kapsayıcılığının yeniden değerlendirilmesi gerekiyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun tek bir kişiyi değil, 4 kişilik bir aileyi esas almalı" sözlerini kulladı. 

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay'da bir açıklama yaparak "Aralık ayının ilk on gününde bunu oturup konuşalım, işçi ne alacağını işveren ne vereceğini bilsin. Uzatmanın anlamı yok işçiyi tebessüm ettirecek rakam inşallah gelir. Bunu yaparken işveren ve işçinin vergi yükünü almak gerekir. İnsanları tebessüm ettirecek rakamı önümüze getirsinler imzalayalım." dedi.

EYT'liler için yeni düzenleme var mı?

5 Kasım 2021 tarihinde medyada yer alan haberlere göre; EYT'liler için bir çalışma başlatılmıştı. EYT sorununa çözüm bulmak için yeni formüller üzerinden gidildiği söylendi. Gazeteduvar'ın haberine göre; bir dizi formül üzerinde çalışıldığını ifade etmek için AK Partili kaynaklar “EYT için etki analizi yapılıyor” şeklinde açıklama yaptı. 

EYT’liler sorunun çözüme kavuşması için emeklilik için sigorta prim gün sayısının yeterli olmasını talep ediyor. Ancak yetkililerden gelen açıklamalara göre; emekliliğin 5 yıl öne çekilmesin yaklaşık 6 milyon kişinin bir anda emekli olması anlamına geliyor ve bütçenin bu yükü kaldırması zor. İddialara göre; “Kademelendirilmiş düşük maaşla emekli olabilme imkanı” tanıyan model masanın gündeminde. Hatta  Almanya ve Finlandiya örnekleri üzerinde çalışılıyor. 

Ancak kısa süre önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlık'ından bir açıklama geldi. EYT'lilerle alakalı bir çalışmanın bulunmadığı bilgisi verildi. Bakanlık "Bu konular zaten işimiz çalışıyoruz ama karar aşamasına gelince paylaşırız" şeklinde bir bilgilendirme yapıldı. Ayrıca, çalışma takviminde öncelikli olarak 3600 ek gösterge ve asgari ücret konularının öncelikli olduğu açıklandı. 

Bakanlığın açıklaması şu şekilde; "Son günlerde kamuoyuna yansıyan haberlere ilişkin bir düzeltme ihtiyacı oluşmuştur. Bakanlığımızın önündeki çalışma takviminde 3600 ek gösterge konusunda kapsam ve maliyet çalışması ile asgari ücret tespiti bulunmakta ve bu iki konuya ilişkin çalışmalar devam etmektedir. Bakanlığımızın öncelikli gündeminde EYT ile ilgili bir çalışma bulunmamaktadır."

21 Kas 2021 - 16:00 - Gündem

Mahreç  Sevdenur Demir


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.