Yield Farming (Likidite madenciliği) nedir? Yield Farming'in riskleri nelerdir?

Merkezi olmayan finansın (DeFi) daha kazançlı yönlerinden biri, kripto sahiplerinin yatırımlarından gelir elde etme olanağıdır. Bu olanak, Yield Farming sayesinde gerçekleşir. Yield farming, yani likidite madenciliği yatırımcıların getiri elde etmek için coin'lerini diğer kullanıcılara borç verdikleri modele denir. Yield Farming yöntemi, merkeziyetsiz finans (DeFi) projeleri sayesinde ün kazanmıştır.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri

Yield farming- Likidite madenciliği protokolleri, likidite sağlayıcılarının (LP) sahip oldukları kripto paraları, akıllı sözleşme tabanlı likidite havuzlarına yatırmalarına ve kilitlemelerine ve buradan kazanç sağlamalarına teşvik ediyor. 

Likidite madenciliği birçok senaryoda yararlı bir yatırım olduğu kanıtlandı ve kripto paraların değeri arttıkça giderek daha karlı hale geldi. Birçok likidite madencisi yatırımında yüzde birkaç yüz yatırım getirisi elde etti. Ancak kazancın fazla olmasının yanında bir takım riskleri de söz konusu. Sürekli araştıran deneyimli bir yatırımcıysanız, DeFi yüksek kâr fırsatlarıyla doludur. Aslında, DeFi tek bir haftada yüz milyonlarca dolarlık yatırım çekebilir.

Başlangıçta birçok likidite madencisi, öne çıkan stablecoin seçenekleri olan USDT, DAI ve USDC ile platforma katılmayı uygun gördü. Şu anda en popüler DeFi protokolleri artık Ethereum ağı üzerinde çalıştığından, likidite madenciliği olarak adlandırılan işlem için yönetişim token'ları bulunuyor. Likidite havuzları üzerinden kazanılan bu token'lar, merkeziyetsiz borsalara (DEX) likidite sağlanması karşılığında veriliyor.

Likidite madenciliği yatırımcıların kripto para sistemine likidite sağlamaları için geliştirilen bir yöntemdir. DeFi ile popülaritesi artmıştır ve öne çıkan DeFi projeleri olan Compound (COMP), Aave (LEND) ve Maker (MKR) gibi ekosistemlerin mantığının Yield Farming sistemi üzerine kurulduğu söylenebilir.

Likidite madenciliğinde başarı nasıl sağlanır?

Likidite madencilerinin yatırım yapmak için proje seçme şekline bakıldığında, dijital varlıklarında en verimli portföyü ortaya çıkartmak için düzenli olarak farklı yollar araştırmak ve denemek için büyük miktarda zaman harcarlar. Bu madencilik şeklinin popülaritesi arttıkça ve ek fırsatlar ortaya çıktıkça, birçok kripto yatırımcısı, en iyi fırsatların daha güvenilir bir şekilde tanımlanabileceği bir çözüm aramaya başlamıştır.

Likidite madenciliğinin mantığı nedir?

Bir bankaya para yatırdığınızda, karşılığında faiz aldığınız bir krediyi fiilen alırsınız. Verim veya likidite hasadı olarak da bilinen Likidite madenciliği, kripto para biriminin ödünç verilmesini içerir. Yield Farming yönteminde, kilitlenen coin'lerin karşılığında sistem tarafından token verilir. Kazandığınız tokenlar hızla değer kazanırsa gerçek kazanç elde edersiniz. Gelir için sisteme kilitlediğiniz parayı, vade süresi içinde faizi bozulmayacak biçimde başka amaçlar için de kullanabilirsiniz, ayrıca yatırımının bir kısmını başka kullanıcılara devredebilirsiniz.

Likidite madenciliğinin riskleri nelerdir?

DeFi alanı, düzenleyici otoriteler tarafından herhangi bir düzenleme yapılmadığı için baskılanmaktadır. Bunun ötesinde, DeFi için maalesef siber saldırı riski söz konusu. Likidite madenciliği yaptığınız dijital para, bir yazılım tarafından farm ediliyor ve bilgisayar korsanları her zaman koddaki güvenlik açıklarından yararlanmanın ve yatırımlarınızı çalmanın yollarını bulabiliyor.

İnsanların likidite madenciliğine ayırdıkları paralar potansiyel olarak değerlerini kaybedebilir ve tüm sistemin çökmesine neden olabilir. Dahası, erken yatırımcılar genellikle ödül tokenlarının büyük kısmını elinde tutuyorlar. Onların yapacakları herhangi bir satış durumunda fiyatlar kötü etkilenebilir.

Blockchain doğası gereği değiştirilemez olduğundan, çoğu zaman DeFi kayıpları kalıcı olur ve geri alınamaz. 

Likidite madenciliğinin yıllık getirisi ne kadar?

Yatırımcılar, çoğu protokol ve platform, tahmini getirilerini yıllık getiri oranı (APY) üzerinden hesaplıyor. APY, belirli bir yatırım tutarı üzerinden yıl boyunca kazanılan getiri oranına deniyor.

Düzenli olarak hesaplanan ve anaparaya uygulanan bileşik faiz, APY oranına dahil ediliyor.

Likidite madencileri 2020 yılındaki DeFi yazından bu yana yüzde 1.000 gibi APY oranlarını hedefliyor. Bununla birlikte protokoller ve kripto para birimleri son derece riskli ve rug pull ismi verilen dolandırıcılık olaylarına maruz bırakabiliyor. Ayrıca, protokol token'ları üzerinden kazanç elde ediliyor ve bu token'larda ani fiyat dalgalanmaları yaşanabiliyor.

En iyi Likidite madenciliği protokolleri

Yatırılan fonların getirilerini belli bir seviyede tutmak için farklı DeFi platformları kullanılıyor. Bu platformlar, likidite havuzları üzerinden teşvik edilen kredi verme ve borçlanma seçenekleri sunuyor. İşte en popüler Likidite madenciliği protokolleri:

AAVE protokolü

Saklama hizmeti sunmadan para piyasaları oluşturmayı sağlayan açık kaynaklı kredi protokolü olan Aave; kullanıcıların ödünç sanal varlık alabilecekleri ve AAVE (önceki ismi LEND) token ile borç vermeleri karşılığında bileşik faiz kazanabilecekleri bir platform. Aave, Ağustos 2021 itibarıyla 21 milyar doların üzerine çıkarak, tüm DeFi protokolleri arasında en yüksek TVL sunan protokol oldu. Kullanıcılar, AAVE ile kredi vermeleri karşılığında yüzde 15'e kadar APY elde ediyorlar.

Yearn.finance platformu

Yield farming katılımcılarının en yüksek verimi elde etmek için Aave ve Compound gibi çeşitli kredi protokollerini kullanmalarına izin veren otomatik bir merkeziyetsiz toplama protokolü. Yearn.finance algoritmik olarak en kârlı yield farming hizmetini arıyor ve geliri en üst düzeye çıkarmak için yeniden temellendirme (rebasing) kullanıyor. 

Genius Yield platformu

Genius Yield platformu, Cardano blok zincirinde uygulanan ve yatırımcılara üstün verim optimizasyonu ve yüksek getiri sağlayan bir DeFi varlık yönetimi çözümüdür. Genius Yield, bir kullanıcının APY'sini en üst düzeye çıkarmak ve riske maruz kalmayı en aza indirmek için varlık tahsisini algoritmik olarak otomatikleştiren, yapay zeka destekli bir Akıllı Likidite Yönetimi protokolü geliştirmiştir.

Bu, Genius Yield'in daha yüksek sermaye verimliliği elde edebilen özel olarak oluşturulmuş konsantre likidite DEX'i ile mümkün olmaktadır. Uniswap V3'ün işlevselliğine benzer şekilde, Genius DEX, Cardano'nun UTXO tabanlı defterinden tam olarak yararlanmak için sıfırdan tamamen yeniden tasarlandı ve programlanabilir takaslar ve yüksek verim sağlamıştır.

Genius Yield platformu ayrıca DeFi alanındaki karmaşıklığı çözmek ve getiri fırsatlarındaki eşitliği oluşturmak için tasarlandı. Misyonu, yapay zeka tarafından desteklenen sınıfının en iyisi otomatik likidite yönetimi sağlayarak DeFi'yi herkes için demokratik hale getirmektir. Başlık altında, algoritmik verim optimizasyon stratejileri zamanla öğrenir ve gelişir. Genius Yield, kullanıcıların DeFi'nin avantajlarından yararlanmaları için sezgisel, sorunsuz ve güvenli bir platform sağlar.

Finansal kapsayıcılık ruhuyla, platform hem sofistike hem de acemi DeFi kullanıcılarına hitap etmek için oluşturuldu. Acemi DeFi kullanıcılarına yardımcı olmak için Genius Yield, Genius Akademi'yi oluşturmuştur. Bu akademi, DeFi kavramlarını öğretmek ve finansal özgürlüğe giden yolda herkesi desteklemek için topluluk odaklı bir eğitim ve mentorluk platformudur.

PancakeSwap

Pancake Swap, Binance Smart Chain (BSC) üzerinde kurulmuş, BEP20 standardını destekleyen token'larla işlem yapan bir DEX olarak ifade edilebilir. Bu platform kullanıcıların likidite havuzuna karşı alım satım yaptığı otomatik piyasa yapıcı modelini kullanmaktadır. Ağustos 2021 itibarıyla 4,9 milyar doların üzerinde kilitli varlıkla BSC protokolleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Şans oyunları, takım savaşları ve NFT koleksiyonları gibi oyunlaştırma sistemlerine yoğunlaşmaktadır. APY seviyesi yüzde 400'ün üzerine çıkabilmektedir.

Uniswap

Uniswap son derece kullanışlı bir DEX ve AMM'dir. Kullanıcıların neredeyse her ERC20 standardındaki token çiftini aracı olmadan takas etmelerini sağlar. Likidite sağlayıcıları, likidite havuzunun her iki tarafındaki varlık eşit değerde olacak biçimde yatırır ve karşılığında işlem ücretlerinin yanı sıra UNI yönetişim token'ını da kazanır. Halihazırda çalışan iki sürüm mevcut: Uniswap V2 ve V3. En son sürüm olan Uniswap V3, 200'den fazla entegrasyon ile hızla büyüyen bir ekosisteme dönüştü. TVL seviyesi, V2 sürümünde 5 milyar dolarken, 2021 Ağustos itibarıyla V3 sürümünde 2 milyar dolar aşıldı.

Likidite madenciliği Bitcoin ile de mümkün!

Bitcoin için DeFi yield farming protokolü yok, ancak Wrapped Bitcoin (WBTC) ismi verilen ve Bitcoin'in Ethereum blockchain üzerinde, haliyle DeFi platformlarında kullanılmasını sağlayan bir alternatif var. Bitcoin'in nasıl sarılı (wrapped) hale geldiğini öğrenen yatırımcılar, Compound gibi protokollere paralarını aktarıp gelir elde etmeye başladı.

CoinMarketCap'in DeFi Likidite madenciliği sıralaması; Venus, Curve, Sushi, Synthetix, Yearn, PancakeSwap ve daha birçok DeFi protokolündeki likidite havuzlarını izliyor. Katılımcılar; kripto para çiftlerini, toplam kilitli değerleri (TVL), ödül türlerini, geçici kayıpları ve APY seviyelerini görebiliyor.

19 Kas 2021 - 16:52 - Kripto Para


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.