Konteyner nasıl takip edilir? Konteyner takibi nasıl yapılır?

Konteyner takip ile dünyanın herhangi bir noktasına doğru konteyner içinde yola çıkan yüklerin takibi yapılabilir. Bunun için gerekli olan tek bilgi konteyner numarasıdır. Peki, Konteyner nasıl takip edilir? Konteyner takibi nasıl yapılır?

haber Merkezi
haber Merkezi Tüm Haberleri

Her konteyner taşıma şirketi, kendi internet sitesine koyduğu online takip aracı ile müşterilerinin daha kolay takip yapabilmesini sağlamaktadır. Yük hangi firma ile gönderildiyse o firmanın internet sitesine girip bu numara yazılarak, sorgulama işlemi yapılır ve yükün içinde olduğu konteyner nerede öğrenilir. 

KONTEYNER TAKİBİ NASIL YAPILIR?

Konteyner numarası sorgulama dünya genelinde dolaşımda olan milyonlarca konteyner arasında yükün taşındığı konteynerin bulunmasını amaçlar. Konteyner no sorgulama işleminin en kolay yolu www.bic-code.org internet sitesindeki konteyner kontrol aracını kullanmaktır.

İşlem için11 haneli konteyner numarasının ilk 10 hanesi kontrol aracındaki uygun yere yazılır ve “calculate” yani hesapla butonuna basılır. Konteyner no sorgulama aracı, konteynerin numarasının son rakamını otomatik olarak hesaplayacak ve böylece konteyner numarası gerçek mi ortaya çıkacaktır.

KONTEYNER TAKİP SİSTEMİ
Konteyner takip sistemi ise daha çok konteynerin kendisini takip etmeye yarayan bir sistemdir. Bu sistem, konteynerlerinizin takibini her an yapabilmenize imkan tanır. Akıllı telefon, tablet, bilgisayar gibi cihazlara ek olarak internet bağlantınız da varsa istediğiniz an ve istediğiniz yerden konteynerinize ilişkin bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu sistem sayesinde konteynerin kat ettiği yol, iç sıcaklık değeri, hız bilgileri, duraklama yerleri, rota sapmaları olup olmadığı, konteyner kapılarının ne zaman açıldığı gibi bilgilere ulaşılabilir. Ayrıca konteynerin içi de bu sistem kullanılarak görüntülenebilir.

Konteyneri takip edebilecek cihazlar yoluyla çalışan bu sistem sayesinde yük sahibi, kontrolü her zaman elinde tutabilir.

KONTEYNER TAKİP FORMU
Takip formu, günümüzde elektronik konteyner takip formu halini almıştır. 1972 Konteynerlerle İlgili Gümrük Sözleşmesi’nin ve Geçici İthalat Sözleşmesi’nin Konteynerlerle İlgili Hükümlerinin Uygulanmasına Dair Yönetmelik’te yapılan değişiklik ile konteyner kayıt ve takip formları, Konteyner ve Liman Takip Sistemi’nde entegrasyon sağlanan limanlarda elektronik olarak verilirken, 1 Aralık 2016 tarihinden itibaren ilgili tüm gümrüklerde sadece elektronik ortamda verilmeye başlanmıştır.

Elektronik Konteyner Takip Formu İşlemleri Yükümlü Kılavuzu’na http://risk.gtb.gov.tr adresinden ulaşılabilir.

KONTEYNER ÜLKE SORGULAMA
Konteyner ülke sorgulama ile konteynere ait ülke kodu bulunur. Bu kodu bulmak için https://www.bic-code.org/bic-codes/ internet adresine girip gelen sayfadaki “ Code” kısmına konteyner harflerini yazıp “Search” butonuna tıklamak yeterli olacaktır. Böylece firma ve ülke bilgileri ekranınıza gelir.

KONTEYNER VE LİMAN TAKİP SİSTEMİ
Konteyner ve liman takip sistemi Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından tüm limanlarda 3 Temmuz 2017’de devreye alınan sistemdir.
Sistem, limanlarda bulunan bilgiler, acente ve armatörlerden gelen bilgiler ve gümrük idarelerinde bulunan bilgilerin limanlarda görevli gümrük gözetim ve muhafaza memurlarına iletilmesi ile liman giriş çıkışlarının yapılması şeklindedir. Tüm kontrollerin bu sistem üzerinden yapılması, liman hareketlerinin izlenebilir olmasını sağlamaktadır. Ayrıca gümrük denetim birimlerde bulunan bilgilerin anında limanlarla paylaşılması da daha etkin bir iletişim sağlayarak zafiyetlerin önüne geçmektedir. Öte yandan gemi gelmeden kontrolü yapılacak eşyaların tespit edilmesi, bunların gemi tahliyesinden hemen sonra gümrük denetimine beklenmeden alınması da daha hızlı ve etkili bir kontrol ağını beraberinde getirmektedir.

KONTEYNER TAKİP SİSTEMİ GÜMRÜK
Konteyner takip sistemi gümrük işlemlerinin limanda zaman kaybetmeden yapılmasına olanak veren bir sistemdir. Sistem ile takip edilen yük boşaltılır ve gümrük denetimine alınır.

MARPORT KONTEYNER SORGULAMA
Marport konteyner sorgulama için limanın internet sitesine girip konteyner numarasını yazmak yeterli. Birden fazla konteyner için işlem yapılacaksa her satıra bir konteyner numarası girilmelidir. Böylece sağlıklı bir sorgulama yapılır ve anlık sonuçlar alınabilir.

KUMPORT KONTEYNER SORGULAMA
Kumport liman konteyner sorgulama için de limanın internet sitesi gece ya da gündüz kullanıma açık. Kumport sorgulama yapılabilmesi için online hizmetler sekmesinden konteyner izleme butonu kullanılmalı. Bu sayede sorgulama yapılır ve anlık bilgilere ulaşılır.

Kumport konteyner izleme sırasında da ihtiyaç olunan bilgi konteyner numarasıdır. Birden fazla konteyner söz konusuysa numaraları aralarına virgül konularak ya da alt alta yazılır ve “Sorgula” butonuna basılarak sonuçların ekrana gelmesi sağlanır. Kumport konteyner izleme telefonla da yapılabilecek bir işlemdir.

DPWORLD YARIMCA KONTEYNER TAKİP
DPWORLD Yarımca konteyner takip için “Konteynerim nerede” sekmesi kullanılır. DPWorld Konteyner sorgulama işlemi sonucunda, yükü içinde barındıran konteyner limana gelmiş mi gelmemiş mi, gelmediyse gelmesine ne kadar süre var gibi soruların yanıtları öğrenilebilir.

ARKAS KONTEYNER TAKİP
Arkas takip için de şirketin internet sitesine girip yük takibi platformundan, yük taşıyan Arkas firmasının ya da temsil edilen armatörün logosuna tıklamak yeterlidir.

KONTEYNER SORGULAMA İZMİR
Konteyner sorgulama İzmir söz konusu ise ya Alsancak limanına, ve ya Aliağa TCEGE, Nemport ya da Socar APM limanına yanaşacak gemiler için yapılabilir. Aliağa’da hizmet veren limana gelen konteyneri talip etmek için limanın internet sitesi rahatlıkla kullanılabilir ve yük nerede anlık olarak öğrenilebilir.

MSC KONTEYNER TAKİP
MSC ile gönderilen yük için MSC konteyner takip yapmak gerekirken, işlem firmanın internet sitesi üzerinden konteyner numarası kullanılarak yapılmaktadır.

MAERSK KONTEYNER TAKİP
Maersk konteyner takibi de şirketin internet sitesinde bulunan takip aracı ile yapılmaktadır. Konteyner numarası ya da konşimento girişi gerekli yere yazılıp “Rezervasyon bul” butonuna basılması işlemin gerçekleşmesi için yeterli olmaktadır.

CMA KONTEYNER TAKİP
CMA konteyner takip, bu şirketle gönderilen yükler için yapılır. Bunun için konteyner ya da referans numarası gereklidir. Numaralar gereken yere yazılıp “Search” butonuna basılması işlemin gerçeklemesini sağlar.

HAPAG KONTEYNER TAKİP
Hapag Lloyd konteyner takip için ihtiyaç olunan bilgi de konteyner numarasıdır Eksiksiz ve doğru yazılan numara, etkin bir Hapag takip yapılmasını sağlar.

TURKON KONTEYNER TAKİP
Turkon konteyner takip aracı ile konteynerinizin nerede olduğunu hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bunun için konteyner numarasını takip aracındaki gerekli alana yazmanız yeterli olacaktır.

YANG MİNG KONTEYNER TAKİP
Yang Ming konteyner takip için “Yük Takibi” sistemi kullanılır ve yük dünyanın dört bir yanında adım adım izleneiblir. Örneğin, İzmir’den Hong Kong’a yolladığınız bir konteynerin hangi tarihlerde, hangi limanlardan hangi gemilere yüklendiğini öğrenmeniz sadece birkaç dakikalık iş. Bunun için firmanın temsil ettiği armatörün logosuna tıklayarak Yük Takibi sistemine girmeniz gereklidir.

COSCO KONTEYNER TAKİP
Cosco konteyner takip işlemini şirketin internet sayfasında “Cargo Tracking” kısmından yapabileceğiniz gibi başlıkta B/L numaranızı sadece rakam olarak yazıp [email protected] adresine göndererek de gerçekleştirebilirsiniz.

EVERGREEN KONTEYNER TAKİP
Evergreen konteyner takibi için yine internet sitesi üzerinde butonuna konteyner numarası yazılmalıdır. Böylece yükünüzün o anki konumunu anında öğrenebilirsiniz.

CMA CGM KONTEYNER TAKİP
CMA CGM konteyner takip ile yükü gönderenler konteyneri ile olan bağlantısı hiç kopmuyor. Firmanın internet sitesindeki ”CMA CGM Çevrimiçi Konteyner İzleme aracı” kısmına gelenler konteyner numarası ile takibi rahatça yapabilmektedirler.Öte yandan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı da “Konteyner takip “ sistemi ile konteynerlerin takibini sağlamaktadır.

17 Kas 2021 - 14:33 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.