Küresel tedarik zinciri krizini blockchain ile çözmek mümkün mü? İşte bu yanıta odaklanan 3 blok zinciri protokolü

Küresel manşetlerde özellikle Covıd19'un da etkisiyle tedarik zinciri sorunları yer almaya devam ediyor. Peki bu sorunu blockchain teknolojisi ile çözmek mümkün mü? Cevabı evet... Bu haberde, tedarik zinciri sorunlarına çözüm sağlamaya odaklanmış, blockchain teknolojisini kullanan üç projeyi ve bu soruna nasıl bir çözüm sağlamaya çalıştıklarını okuyacaksınız.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri

Blok zincir teknolojisi dünyası, iki taraf arasında basit bir değişim aracı sunmaktan, merkeziyetsiz finans ve türünün tek örneği dijital sanata kadar uzanan gerçek dünya uygulamaları ve protokollerle genişleyen bir ekosisteme evrilirken son on yılda önemli bir dönüşüm geçirdi.

Küresel tedarik zincirinin belirli faktörlerle büyük baskı altına girmesinden dolayı buna alternatif yollar üretilme çabasına girişildi. Bunun sonucunda, son zamanlarda büyük ilgi kazanan blok zinciri sisteminin bazı projeleri, küresel tedarik zinciri krizine blok zinciri tabanlı çözümler sunmak için kolları sıvadı.

Küresel tedarikçilerin, nakliyecilerin, kamyoncuların ve işletmelerin karşılaştığı mevcut sorunların çok yönlü olduğu ve işçi maaşları gibi sorunları içerdiği doğru olsa da, blockchain teknolojisinin entegrasyonu ile  fiziksel belgeleri izlemeye dayanan mevcut sisteme önemli bir yükseltme sunmaktadır.

En iyi tedarik zinciri ve lojistik odaklı blok zincir protokollerinden bazılarına ve bunların küresel sistemin karşı karşıya olduğu mevcut zorlukların çözümüne nasıl katkıda bulunduklarına bir göz atalım.

OriginTrail

OriginTrail, Web 2.0'daki mevcut bilgi ekosistemini Web 3.0'da entegre bir “bilgi grafiğine” dönüştürerek küresel topluluğa lojistik destek ve kurumsal çözümler sunmaya odaklanan bir protokoldür.

Hedeflerini daha geniş bir kitleye daha iyi bir şekilde iletmek amacıyla OriginTrail, 1 Ekim'de “insanlığın en önemli varlıklarını düzenleyerek onları keşfedilebilir, doğrulanabilir ve değerli hale getirmek için tasarlanmış dünyanın ilk merkezi olmayan bilgi grafiği” olmak için yeniden markalaştı. 

OriginTrail, tüm ağlarda her türden varlığı takip edebilme çabalarının bir parçası olarak, birlikte çalışabilirliği kolaylaştırmak için çok zincirli bir yaklaşım benimsemiştir ve şu anda Ethereum, xDai ve Polygon üzerinde çalışmakta olup Polygon ile entegrasyon sürecindedir. 

Protokolün uzun vadeli hedefleri arasında sanat, diplomalar, sertifikalar, değiştirilemez tokenler ve merkezi olmayan finans varlıkları dahil olmak üzere her türlü öğeyi organize etmeyi, keşfetmeyi ve doğrulamayı mümkün kılmak için fiziksel tedarik zincirinin ötesine genişleme yer alıyor.

Son zamanlarda, TRAC token Amerika Birleşik Devletleri merkezli en iyi kripto para borsası Coinbase'de listelendiğinden proje bir tür onay damgası aldı diyebiliriz. Böylelikle değeri 3,87 dolarla yeni bir rekor seviyeye ulaştı.

Tedarik zinciri mücadeleleri devam ettikçe, OriginTrail gibi protokoller süreci kolaylaştırmaya yardımcı olma potansiyeline sahiptir. Aynı zamanda zincirdeki tüm taraflara liman iş listeleri ve kargolarını yönlendirmenin en iyi yolu hakkında daha bilinçli bir karar vermelerine yardımcı olabilecek diğer ilgili bilgiler hakkında güncel veriler sağlar.

VeChain

VeChain, tedarik zinciri yönetimi ile ilgili sorunları çözmek için Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisini ve dağıtılmış yönetişimi kullanan, çift tokenli, blok zinciri destekli bir tedarik zinciri platformudur.

Ağın, kimlikleri VeChain Vakfı tarafından doğrulanan daha büyük yetkili ana düğüm operatörlerini içeren yetki kanıtı (PoA) mekanizması, genel ağ güvenliğinin korunmasına ve protokolün Vakıf yönetişim politikasına göre çalışmasını sağlamaya yardımcı olur.

VeChain kısa süre önce PoA 2.0'ın 5 Kasım'da test ağında yayınlanacağını ve 16 Kasım'da ana ağda yayınlanması planlandığını duyurdu.

Ekibe göre PoA 2.0, daha güvenli bir sistem sunmak için Bizans Hata Toleransı ve Nakamoto konsensüs mekanizmalarını bir araya getirmenin yanı sıra bir sonraki blok üreticisini seçen rastgelelik sürecinde iyileştirmeler sağlıyor ve bir bloğu doğrulamak için üç blok üreticisini rastgele seçen bir komite özelliğinin eklenmesini içeriyor. 

VeChain protokolü, blockchain teknolojisini küresel tedarik zinciriyle entegre etme genel stratejisinin bir parçası olarak, güvence ve risk yönetiminde dünya çapında tanınan uzman DNV ile yakın bir şekilde çalışır (DNV, merkezi Høvik, Norveç'te bulunan uluslararası akredite bir kayıt ve sınıflandırma kuruluşudur).

İki kuruluş geçtiğimiz günlerde San Marino'da devlet başkanlarıyla bir araya gelerek çalışmalarının sonuçları sundu ve ülkenin blok zinciri uygulamalarının entegrasyonu yoluyla lineer ekonomiden döngüsel bir ekonomiye geçişini yönetmesine yardımcı olma taahhütlerini yeniden teyit ettiler

VeChain, gıda izlenebilirliği ve blockchain teknolojisinin endüstriyel tarım ve kırsal kalkınmada uygulanması konusundaki gelişmeleri nedeniyle Çin hükümeti tarafından da tanınmış bir blok zinciridir

Morpheus Network

Morpheus Network, tedarik zinciri yöneticilerine güvenli ve emniyetli bir ortamda takip ettikleri öğeler için dijital bir ayak izi sağlamak amacıyla blockchain, IoT ve RFID de dahil olmak üzere eski tedarik zinciri teknolojisi ve gelişmekte olan teknolojilerle entegre olmak üzere tasarlanmış bir tedarik zinciri yazılım-ara katman platformudur.

Protokol kısa bir süre önce, token'ın akıllı sözleşme kapsamını geliştirmek; güvenliğini ve verimlilik düzeyini artırmak amacıyla eski MRPH token'dan yeni MNW tokena dönüştürüldü. 19 Ekim'de token değişiminin duyurulmasının ardından, MNW fiyatı 3 Kasım'da 5,19$ ile yeni bir rekor seviyeye yükseldi.

Yeni akıllı sözleşmede yer alan özelliklerden biri, ilgili taraflarca kabul edilen şartlar ve koşullar karşılandığında blok zincirinde depolanan programların otomatik olarak yürütülebilmesidir.

Bu, sürece yeni bir otomasyon düzeyi sağlar. Süreci yavaşlatan ve eylemin bir kısmını yapan üçüncü taraf aracıları ortadan kaldırırken anında çözüm sağlar.

Proje yakın zamanda SCTECH2021'de 2021 ISCEA PTAK Tedarik Zinciri Mükemmelliği Ödülü de dahil olmak üzere birçok ödül aldığından ve önde gelen özel bir küresel liman işletmecisi olan Gulftainer tarafından "Limanların Geleceği" yarışmasının blockchain kazananı olarak seçildi.

Morpheus Network genel olarak belirtilen hedefi, şirketlere ve devlet kuruluşlarına "küresel tedarik zinciri operasyonlarını optimize etme ve otomatikleştirme önündeki engelleri kaldırmaları" konusunda yardımcı olmak için küresel ortaklar ağını kullanmaktır.

Blockchain teknolojisi, şu anda küresel tedarik zinciri sistemini krize sokan tüm sorunları çözemese de, OriginTrail, VeChain ve Morpheus Network gibi projelerden gelen katkılar, aracıları ortadan kaldırıyor ve endüstriyi geliştiriyor. Ayrıca daha çevre dostu ve sürdürülebilir şekilde zaman içinde süreci basitleştirmeye ve düzenlemeye yardımcı olma vaadini taşıyorlar.

.

06 Kas 2021 - 01:24 - Kripto Para


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.