Web 3.0 nedir? Gelecek nesil internet ve Blockchain

Yalnızca girdilerinizi doğru bir şekilde yorumlamakla kalmayıp, metin, ses veya diğer medya aracılığıyla ilettiğiniz her şeyi gerçekten anlayan, tükettiğiniz tüm içeriğin her zamankinden daha fazla size göre uyarlandığı yeni bir internet türü hayal edin. Web'in evriminde yeni bir aşamanın eşiğindeyiz. Bazı teknoloji öncüleri buna Web 3.0 diyor.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri

Günümüzde zaten birkaç erken aşama Web 3.0 uygulaması var, ancak yeni internet web altyapısına tamamen gömülü bir hale gelene kadar, Web 3.0'ın gerçek potansiyellerini görmemiz mümkün değildir.

Peki Web 3.0 nedir, neye benzeyecek ve hayatımızı nasıl değiştirecek?

Web 3.0, kullanıcılara yardımcı olmak için akıllı programlar çalıştırabilen AI sistemlerinin gücü aracılığıyla interneti daha akıllı hale getirecek veya bilgiyi insan benzeri zeka ile işleyecek web evriminin bir sonraki aşamasıdır.

Web 3.0 aslında World Wide Web mucidi Tim Berners-Lee tarafından anlamsal ağ (semantic web) olarak adlandırıldı. Anlamsal ağ, web içeriklerinin sadece doğal dillerde değil, aynı zamanda ilgili yazılımlar tarafından anlaşılabilir, yorumlanabilir ve kullanılabilir bir biçimde ifade edilebileceği, böylece bu yazılımların veriyi kolayca bulmasını, paylaşmasını ve bilgiyi birleştirmesini sağlamayı amaçlayan, gelişen bir internet eklentisidir. Web 3.0 daha özerk, akıllı ve açık bir internet olmayı hedeflemektedir.

Web 3.0 tanımı şu şekilde genişletilebilir: dolaşımdaki tüm veriler, merkezi olmayan bir şekilde birbirine bağlanacaktır. Mevcut durumda kullandığımız Web 2.0'da veriler çoğunlukla merkezi depolarda depolanmaktadır. Bu da Web 3.0'ın devrim yaratacak bir özelliğidir.

Ayrıca, kullanıcılar ve makineler verilerle etkileşime girebilecek. Ancak bunun gerçekleşmesi için programların bilgiyi hem kavramsal hem de bağlamsal olarak anlaması gerekir. Bunu akılda tutarak, Web 3.0'ın iki temel taşı anlamsal ağ ve yapay zekayı (AI) anlamak gerekir.

Web 3.0, yapay zeka (AI), anlamsal ağ ve her yerde bulunan özellikler göz önünde bulundurularak oluşturulabilir. Yapay zekayı kullanmanın arkasındaki fikir, son kullanıcılara daha hızlı ve daha alakalı veriler sağlama hedefinden geliyor. Yapay zeka kullanan bir web sitesi, belirli bir kullanıcının uygun bulacağını düşündüğü verileri filtreleyebilir.

Yapay zeka ile oluşturulan bir web ayrıca, bir cihaza entegre edilmiş bir özellik olarak veya üçüncü taraf uygulamalar aracılığıyla bugün ortaya çıkmakta olan bir unsur olan sanal asistanları da tanıtacaktır.

Anlamsal ağın arkasındaki fikir, bilgiyi bir sisteme belirli verilerin ne anlama geldiğini öğretmeye yardımcı olacak şekilde kategorize etmek ve depolamaktır. Başka bir deyişle, bir web sitesi, arama sorgularına eklenen kelimeleri bir insanın yaptığı gibi anlayabilmeli ve daha iyi içerik oluşturmasını ve paylaşmasını sağlamalıdır. Bu sistem ayrıca yapay zeka kullanacak. Yani anlamsal ağ bir bilgisayara verinin ne anlama geldiğini öğretecek ve ardından Yapay zeka bilgiyi alıp kullanacak.

Kripto Para ve Blockchain ve geleceğin internet teknolojileri 

Web 3.0 ağları, blok zinciri ve kripto para teknolojisinin kurucu blokları olan merkezi olmayan protokoller aracılığıyla çalışacağından, bu üç teknoloji ve diğer alanlar arasında güçlü bir yakınsama ve simbiyotik bir ilişki görmeyi bekleyebiliriz. Birlikte çalışabilir, sorunsuz bir şekilde entegre olacak, akıllı sözleşmelerle otomatikleştirilecek ve Afrika'daki mikro işlemlerden, sansüre dayanıklı P2P veri dosyası depolama ve Filecoin gibi uygulamalarla paylaşımdan, her şirketin davranışını ve işini tamamen değiştirmeye kadar her şeyi güçlendirmek için kullanılacaklar. Mevcut DeFi protokolleri, buzdağının sadece görünen kısmı.

Web 3.0 Teknolojisi nedir?

Web 3.0 teknolojisine bakarken aklımızda tutmamız gereken birkaç ayrıntı var. Her şeyden önce, konsept yeni değil. Web 1.0 ve 2.0 uygulamalarının ilk geliştiricilerinden biri olan Jeffrey Zeldman, 2006'da Web 3.0'ın arkasına desteğini koyarak bir blog yazısı yazmıştı. Ancak bu konu hakkında konuşmalar daha 2001'de başlamıştı.

Evrimi nasıl olacak?

Web 3.0, yapay zeka ve blok zinciri gibi son teknolojilerle birleştirilmiş eski nesil web araçlarının doğal evriminin yanı sıra kullanıcılar arasındaki ara bağlantı ve artan internet kullanımından doğacak. Görünüşe göre, web3.0, web 1.0 ve 2.0 öncüllerinin bir yükseltmesi.

Bu teknolojinin genel özellikleri

İnternetin bir sonraki aşamasını gerçekten anlamak için Web 3.0'ın dört temel özelliğine bir göz atmamız gerekiyor:

1. Her yerde

Web 3.0, interneti herkes için her yerde, her zaman erişilebilir hale getirerek bunu bir adım daha ileri taşıyor. Bir noktada, IoT (Nesnelerin İnterneti) teknolojisi çok sayıda yeni akıllı cihaz türü ortaya çıkaracağından, internete bağlı cihazlar Web 2.0'daki gibi bilgisayarlara ve akıllı telefonlara odaklanmayacak.

2. Anlamsal ağ

Pratikte bu nasıl görünür? Örneğin şu iki cümleyi ele alalım:

Bitcoin'i seviyorum
ben <3 Bitcoin

Sözdizimleri farklı olabilir, ancak anlambilimleri yalnızca içeriğin anlamı veya duygusuyla ilgilendiğinden, anlambilimleri hemen hemen aynıdır.

Web'de semantik uygulamak, makinelerin verileri analiz ederek anlam ve duyguları çözmesini sağlayacaktır. Sonuç olarak, internet kullanıcıları gelişmiş veri bağlantısı sayesinde daha iyi bir deneyime sahip olacaklar.

3. Yapay zeka

Web 2.0 benzer yetenekler sunsa da, hâlâ ağırlıklı olarak insan temellidir ve bu da yanlı ürün incelemeleri, hileli derecelendirmeler vb. gibi yozlaşmış davranışlara yer açar.

Örneğin, Trustpilot gibi çevrimiçi inceleme platformları, tüketicilerin herhangi bir ürün veya hizmeti incelemesi için bir yol sağlar. Ne yazık ki, bir şirket büyük bir grup insanı toplayabilir ve onlara hak etmeyen ürünleri için olumlu eleştiriler oluşturmaları için ödeme yapabilir. Bu nedenle, internetin güvenilir veri sağlamak için orijinali sahteden nasıl ayırt edeceğini öğrenmek için yapay zekaya ihtiyacı var.

Google'ın yapay zeka sistemi, Gamespot'taki ticaret fiyaskosunun ardından, uygulamayı yapay olarak düşürmeyi amaçlayan derecelendirme manipülasyonu girişimlerini tespit ettiğinde, Play Store'dan Robinhood uygulamasıyla ilgili yaklaşık 100.000 olumsuz yorumu kısa süre önce kaldırdı.

Bu, blogların ve diğer çevrimiçi platformların verileri elemesine ve her kullanıcının beğenisine göre uyarlamasına olanak tanıyan, yakında İnternet 3.0'a sorunsuz bir şekilde uyacak olan eylem halindeki yapay zekadır. AI ilerledikçe, kullanıcılara mümkün olan en iyi filtrelenmiş ve tarafsız verileri sağlayabilecektir.

4. 3D Grafikler

2D muadillerinden farklı olarak 3D grafikler, yalnızca Decentraland (MANA) gibi Metaverse oyun uygulamalarında değil, aynı zamanda emlak, sağlık ve e-ticaret gibi diğer sektörlerde de yeni bir teknoloji getiriyor.

Bazı fütüristler, grafik teknolojisinde devrim yaratarak fiziksel ve dijital arasındaki çizgiyi bulanıklaştırmayı ve net odaklı 3D sanal dünyaları getirmeyi amaçladığı için Web 3.0'a Uzamsal Web de diyorlar.

Hangi uygulamaları içerecek?

Bir Web 3.0 uygulamasının en önemli özelliği büyük ölçekli bilgileri sindirme ve onu gerçek bilgilere ve kullanıcılar için faydalı uygulamalara dönüştürme yeteneğidir. Bununla birlikte, bu uygulamalar hala erken aşamadadır, bu da iyileştirme için çok fazla alana sahip oldukları ve Web 3.0 uygulamalarının potansiyel olarak nasıl çalışabileceğinden çok uzak oldukları anlamına gelir.

Web 3.0 uygulamalarına dönüştürdükleri ürünler geliştiren veya sahip olan şirketlerden bazıları Amazon, Apple ve Google'dır. Web 3.0 teknolojilerini kullanan iki uygulama örneği, Siri ve Wolfram Alpha'dır.

Siri

Apple'ın sesle kontrol edilen yapay zeka asistanı yıllar geçtikçe daha akıllı hale geldi ve iPhone 4S modelinde ilk ortaya çıkışından bu yana yeteneklerini genişletti. Siri, karmaşık ve kişiselleştirilmiş komutları yerine getirebilmek için yapay zeka ile birlikte konuşma tanıma özelliğini kullanır.

Bugün, Siri ve Amazon'un Alexa'sı ve Samsung'un Bixby'si gibi diğer AI asistanları, “en yakın burger lokantası nerede” veya “yarın sabah 8:00'de Sasha Marshall ile randevu alın” gibi talepleri anlayabilir ve hemen doğru bilgi veya eylem.

Wolfram Alfa

Wolfram Alpha, arama motorlarının yaptığı gibi size web sayfalarının bir listesini vermek yerine, sorularınızı doğrudan hesaplama yoluyla yanıtlayan bir "hesaplamalı bilgi motorudur". Pratik bir karşılaştırma istiyorsanız, hem Wolfram Alpha'da hem de Google'da “ingiltere vs brezilya” aratın ve farkı görün.

Google, en popüler arama olduğu için "futbol" kelimesini anahtar kelime olarak eklememiş olsanız bile Dünya Kupası sonuçlarını verir. Alpha ise, sorduğunuz gibi, size iki ülkenin ayrıntılı bir karşılaştırmasını verecektir. Web 2.0 ve 3.0 arasındaki temel fark budur.

Sonuç olarak, fırınlar, elektrikli süpürgeler ve buzdolapları gibi ev aletlerinden her türlü nakliyeye kadar günümüzün basit makinelerinin neredeyse tamamının, özerk sunucuları ve merkezi olmayan uygulamaları (DApp'ler) ile etkileşime girerek IoT'nın bir parçası haline geldiğini göreceğiz. 21. yüzyılın ilerlemiş teknolojisi, sayısız yeni teknoloji “mucizesine” güç verecek blockchain ve dijital varlığı birleştirerek bizlere sunacak.

31 Eki 2021 - 16:09 - Teknoloji


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.