30 Ekim 2021: Günün en önemli 5 haberi

Bugün 30 Ekim 2021 Cumartesi... Gündemde öne çıkan en önemli başlıklar neler? Bugün hangi gelişmeler yaşandı? Haberlerimizden derlediğimiz en önemli 5 gelişme sizlerle! Gelin bugün yaşanan önemli gelişmeleri birlikte inceleyelim.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri

1- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz asgari ücret ve emekli aylıklarıyla ilgili konuştu!

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, asgari ücret ve emekli aylıklarına ilişkin, "En azından insani bir şekilde yaşama seviyesine getireceğiz. Emeklilerle ilgili çalışma var, onların da emeklilik ücretleri yine yaşanabilecek noktaya gelecek." dedi.

Demokrasi yolculuklarındaki 20 yılda nereden nerelere geldiklerini, hangi aşamalardan geçtiklerini katılımcılara aktardıklarını, aynı zamanda ekonomiye ilişkin soruları cevaplandırdıklarını dile getiren Demiröz, kendisine daha çok asgari ücretlinin, emeklilerin ve küçük esnafın durumunun ne olacağının sorulduğunu kaydetti.

Demiröz, sahada anlatacakları çok şeyin olduğunu, AK Parti'nin makroekonomik olarak çok iyi şeyler yaptığını ama mikro planda eksiklerinin bulunduğunu, sabit gelirlinin, asgari ücretlinin, emeklinin, küçük esnafın sıkıntı çektiğini teşhis ettiklerini ve buna karşı neler yapılması gerektiğini masaya yatırdıklarını söyledi.

"İnanın, bu aralar haftada birkaç kez toplantı yapıyoruz. Bütçe görüşmeleri de devam ediyor." diyen Demiröz, şunları ifade etti:

"Bu yıl şunu söyleyebilirim, asgari ücret geçinebilecek bir noktada yayınlanacak, ona getirilecek. Artık işverenlerimizin bugüne kadar 'Maliyetler yükseliyor' demesine rağmen bu gemide hepimiz varız, onlar da kazanacak ama çalışanlar da kazanacak.
En azından insani bir şekilde yaşama seviyesine getireceğiz. Emeklilerle ilgili çalışma var, onların da emeklilik ücretleri yine yaşanabilecek noktaya gelecek.

Bunların hepsi, çalışmalar bittikten sonra Cumhurbaşkanı'na sunulacak, onun da onayıyla bu, hayata geçirilecek. Ayrıca gelir vergisinde bazı esnafımızı muaf tuttuk. 785 bin esnafımız yararlanıyor, 240 bin lira gelirin altındakilerden vergi de almayacağız.

Bunun dışında onlara Kredi Garanti Fonu'yla yeni bir fon düzenleniyor, pandemi sürecinde geçen yıl 250 milyar lira verdik ama genelde büyük esnaf faydalandı çünkü bankalar kredi verirken bazı şeyler istiyor, ipotek, evrak, bilanço istiyor ama küçük esnafta bu tür şeyler eksik olduğu için o kredilere ulaşamadı, aslında ulaşılacak nokta oydu.

Bu nedenle onları da kapsama alacak şekilde diğerlerinden ziyade, küçük esnafı kapsama alacak şekilde çalışmalar başladı.
Geçtiğimiz gün buraya gelmeden önce Hazine ve Maliye Bakanlığı ile görüştüm, hazır olduğunu hatta rakam açıklamayacağım ama bizim telaffuz ettiğimiz rakamların daha üstünde bir fon ayırabilecekleri ifade edildi. Bu da bizim elimizi güçlendirdi."

2- Endonezya'da kripto para için "haram" fetvası verildi

Endonezya'nın en büyük İslami kuruluşlarından biri kripto paranın haram olduğunu açıklayan bir fetva yayınladı.

Kripto paralar günden düne geniş kitlelere yayılmaya devam ediyor. Bu hızlı yayılma karşısında birçok aktör gibi İslam kuruluşları da açıklamalar yapma yoluna gidiyor. İslam dünyasındaki ana tartışma ekseni kripto para kullanımının helal mi yoksa haram mı olduğu yönünde ilerliyor. Tartışmalar sürerken konu hakkında Endonezya'dan bir açıklama geldi.

Endonezya'da önde gelen İslami kuruluşlardan biri olan Nahdlatul Ulama'dan açıklama geldi. Kuruluşun Doğu Java bölgesindeki şubesi, kripto para kullanmanın İslam hukukuna göre haram olduğunu duyurdu. Fetvanın "Bathsul Masail" olarak adlandırılan bir tartışmanın (toplantının) sonucunda yayınlandığı belirtildi.

Adı geçen tartışmanın İslam hukukunda kesin bir bağlayıcılığı olmadığı belirtildi.  Bathsul Masail'e Doğu Java'da bulunan İslami okullar ve Nahdlatul Ulama'dan temsilciler katıldı.

3-ABD istihbaratı Covid-19'un kaynağının asla bulunamayacağını söyledi

ABD istihbarat teşkilatları, gizliliği kaldırılmış olarak yayınlanan bir rapora dayanarak Covid-19'un kökeninin asla tespit edilemeyeceğini ancak bunun biyolojik bir silah olarak yaratılmadığı sonucuna vardıklarını belirttiler.

ABD Ulusal İstihbarat Dairesi (ODNI), virüsün nerede başladığına dair güncellenmiş bir değerlendirmede yer alan bilgiler ışığında hastalığın hayvandan insana buluşma ya da bir laboratuvar sızıntısı olarak dünyaya yayılmış olabileceği ihtimallerinin makul hipotezler olduğunu söyledi. BBC News'te yer alan habere göre; ODNI hastalık hakkında kesin bir sonuca varmak için yeterli bilgi olmadığını belirtti.

4- Migros'tan sonra BİM ve Şok kendilerine verilen cezaları yargıya taşıyor

Rekabet Kurumu marketlerde ürünlere yansıyan fahiş fiyatlara karşı zincir marketleri denetime tabi tutmuş ve savunmalarını almıştı. Açıklanan kararda zincir marketlere toplamda 3 milyar liraya yakın ceza gelmişti. Karara tepkiler gecikmedi. Migros'un tepkisinden sonra BİM ve ŞOK da cezaya karşı yargıya başvuracağını açıkladı!

BİM tarafından şöyle bir açıklama yapıldı:

''BİM düşük kar marjı ve düşük fiyat politikasıyla son 25 yılda Türkiye'de enflasyonun düşmesine önemli katkılarda bulunmuştur.
Buna rağmen ‘pahalılığın sorumlusu’ olarak gösterilmesi ve kartel iddiasıyla tarihte görülmedik büyüklükte bir ceza verilmesi, ülkemizde yatırım ortamının ve serbest piyasanın gelişimine hizmet etmeyen, haksız ve adaletsiz bir karardır.
Bu nedenledir ki, BİM sonuna kadar haklarını savunacak, kapsamlı bir şekilde kararı yargıya taşıyacaktır. Bağımsız ve adil yargımızın uğradığımız haksızlığa sessiz kalmayacağını ümit etmekteyiz.''
''Fahiş fiyat’ iddialarını indirim market zincirleriyle ilişkilendirmek amacıyla verilen cezalar, siyasi yönlendirmelerden bağımsız, tarafsız ve düzenleyici bir rol üstlenmesi gereken Rekabet Kurumu adına kötü bir emsal teşkil edecek, uluslararası itibarına gölge düşürecektir.
Hukuki savunma sürecinde, zikredilen unsurlardan hiçbirinin şirketimizin herhangi bir rekabet ihlalini ortaya koyacak nitelikte olmadığı somut veriler ışığında şeffaflıkla ortaya konulmuştur.
Buna rağmen Rekabet Kurumu haksız bir karar alarak, bu kararı marketlerin tedarikçileriyle gerçekleştirdikleri gündelik iletişimler ve e-posta yazışmalarına, bakanlık ve şirket yetkilileri arasında yapılan toplantı notlarına, olağan raf fiyat geçişlerine dayandırmıştır'' 

Şok cephesinden de verilen cezaya itiraz edileceği şeklinde bir açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Rekabet Kurumu tarafından, zincir marketler arasında fiyat artışları ile ilgili soruşturma neticesinde tarafımıza yapılan haksız suçlamalar ve neticesinde tayin edilen ceza hakkında milletimizi bilgilendirme zarureti doğmuştur.
Öncelikle belirtmek isteriz ki, verilen para cezasının ötesinde, müşterilerimiz aleyhine eylemde bulunduğumuza ilişkin haksız suçlama bizi derinden üzmüştür'' 
"Gayr-i adil cezaya karşı, Türk yargısı ve hukukunun bize verdiği tüm imkanları kullanarak itiraz edeceğimizi ve müşterilerimizin haklarını sonuna kadar arayacağımızın bilinmesini isteriz"
Şok Marketler’in, her zaman TÜİK tarafından açıklanan “gıda ve alkolsüz içecekler” enflasyon ortalamasının çok altında kalan fiyat artışları ve halka açık bir şirket olarak herkesin erişebildiği finansal verileri bunun en güzel ispatıdır'' 

5- Şekere %52 zam yapılması istendi!

Pancar alım fiyatlarına yapılan yüzde 25'lik artıştan sonra şeker fabrikaları yüzde 52'lik zam talebinde bulundu. Söz konusu zamla birlikte üretimin başa baş yapılabileceği vurgulanıyor. Mevcut şeker satış fiyatı 3.93 TL seviyelerinde. Zam beklentisi gerçekleşirse en az 5 liraya çıkacak.

Döviz kurlarında yaşanan artışın yanı sıra girdi maliyetlerinin de yükselmesiyle beraber şeker fabrikalarında zam beklentisi oluşmaya başladı. Üreticilerin zam beklentisi yüzde 52 zam seviyelerinde.

Türk Şeker talepleri oldukça sınırlı bir oranda karşılarken yaşanan bu durum zam gelebileceğine dair beklentileri artırıyor. Şirkete bağlı fabrikaların şu sıralar alıcılara talep edilen miktarların altında satış yaptığı belirtiliyor.

Kayseri Şeker Fabrikası’nda pancar alım ve şeker üretim töreninde konuşan Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Hüseyin Akay şu ifadeleri kullandı:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın pancar alım fiyatını 420 lira olarak açıklamasına karşın Şeker Fabrikaları’nın bir açıklama yapmadığını vurguladı.
Akay, "Doğal gaza, kömüre, nakliyeye diğer girdilere gelen zamları da düşündüğünüz zaman nereden baksanız en az 400-450 milyon lira gibi bir fark ortaya çıkarıyor. Şeker fiyatı artmadan bu maliyetin karşılanması mümkün değil"


Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, şeker pancarında alım fiyatları hakkında Bloomberg HT’ye yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

"Biz yüzde 30’luk bir artışın makul olacağını düşünüyorduk. Yaptığımız hesaplamalara göre, yüzde 52 seviyesinde şekere zam yapılırsa fabrikalar başa baş noktada faaliyetlerini sürdürebilir."

30 Eki 2021 - 20:09 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.