Felsefe nedir? Felsefe akımları nelerdir?

Felsefe, tarihi antik Yunanistan'a kadar dayanan uzun yüzyıllardır insanın kafasındaki soru işaretlerini aydınlatmak için var olan bir bilim dalıdır. Ortaya çıktığı andan bu yana kendi içinde pek çok farklı dala ayrılan felsefe nedir? Felsefe akımları nelerdir?

Sevdenur Demir
Sevdenur Demir Tüm Haberleri
Felsefe nedir? Felsefe akımları nelerdir?
Haber albümü için resme tıklayın

Zor, zor olduğu kadar eğlenceli bulunan aynı zamanda sosyal bilimler disiplini içinde yer alan bir bilim dalıdır. Felsefe kelime anlamı olarak Yunanca sevgi (philia) ve hikmet (sophia) sözcüklerinden türemiştir. Ülkemizde değeri anlaşılamayan alanlardan olan felsefe hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız haberimizi okumaya devam edin.

Felsefe nedir?

İki Yunanca sözcüğün birleşiminden oluşan felsefe kelimesi ''Hikmet sevgisi'' ve ''bilgi arayışı'' anlamına gelir. Çok eski bir alan olan felsefenin tarihi Antik Yunan'a kadar uzanır. Sokrates, Platon ve Aristoteles bilinen ilk filozoflardır. Felsefe genel anlamıyla bir düşüncenin belirli bir sistem yoluyla zenginleşerek sistemleşmesine verilen isimdir. Düşünür ve felsefecilere göre; bu bilimin amacı çözüm bulmaktan öte sorular sormak ve olayları düşünceleri sorgulamaktır. Ünlü Yunan filozof Sokrates, insanın sadece soru sorarak hakikate ulaşabileceğini söylemiştir. Felsefenin gelişmeside Sokrates gibi Platon ve Plotinus gibi düşünürler önemli roller oynayarak gelişmesinin önünü açmışlardır. 

Felsefe ortaya çıktıktan sonra çeşitli düşünürlerinde katkıları ile farklı dallara ayrıldı. Antik çağdan başlayarak Orta Çağ ve Rönesans ile devam eden süreçte felsefe ile ilgilenen filozoflar farklı konularla ilgilenerek felsefeye ayrı bir bakış açısı getirdiler. Orta Çağda din felsefesi ön plana çıkarken Yeni ve Yakın Çağda, Fenomenoloji, Süreç Felsefesi ve Existansiyelizm gibi yeni akımlar ortaya çıkmıştır.

Felsefe Akımları Nelerdir?

1- Empirizm:  Bu akım deneycilik adıyla da bilinir ve en önemli temsilcisi John Locke'dur. Empirizme göre; insan doğuşta hiçbir bilgiye sahip değildir. Edinilen bilgilerin tamamı deney ve deneyim yoluyla kazanılır.

 2- Determinizm: Akım, insanların verdiği kararlarda neden - sonuç ilişkisine dayalı bir toplumsal düzenin etkili olduğunu savunur. Determinizm insanın tamamen özgür bir iradeye sahip olması mümkün olmadığını iddia eder. Bu felsefe akımına göre; tüm ahlaki yönelimlerde toplumun, çevrenin ve ailenin etkisi altındadır.

 3- Ateizm: Felsefe akımlarının içinde en çok bilineni Ateizmdir. Herhangi bir yaratıcının varlığını reddeden Ateizmin temeli kaos ve rastgeleliktir.

 4- Deizm: Zaman zaman ateizmle karıştırılan deizme göre; evrenin bir yaratıcısı vardır. Ama, yaratıcı insana akıl ve irade vermiş ve ona bir seçim yapma hakkı tanımıştır. Deizm dinleri reddeder. En önemli temsilcileri arasında Voltair, Bertrand Russell ve J. J. Rousseau yer alıyor.

 5- Varoluşçuluk: Akım, Existensiyalizm adıyla da bilinir. Varoluşçuluk akımına göre; insan yeryüzüne fırlatılmıştır. Ayrıca, tanrının var olup olmadığının bilinemez olduğunu ileri sürer. Varoluşçuluğun temel ilkesi ''Varlık, özden önce gelir'' cümlesidir.

Diğer önemli felsefe akımları şunlardır: Süreç felsefesi, pozitivizm, anarşizm, pandemonizm, idealizm.

29 Eki 2021 - 14:43 - Yaşam

Mahreç  Sevdenur Demir


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.