Kürtaj, kızlık zarı dikimi ve diğer genital işlemler

Kızlık zarı dikimi gibi işlemlerin uygulandığı kadın hastalıkları tıp alanı günümüzde teknoloji ve bilimin gelişmesi ile birlikte büyük gelişme kaydetmiştir.

Kızlık zarı dikimi gibi işlemlerin uygulandığı kadın hastalıkları tıp alanı günümüzde teknoloji ve bilimin gelişmesi ile birlikte büyük gelişme kaydetmiştir. Bu gelişmeler neticesinde artık kadınlar ihtiyaçları ya da sağlık sorunları gerekçeleri ile kürtaj ve labioplasti gibi işlemleri kolaylıkla uzman hekimlere yaptırma imkânına sahip olmuştur.

Kürtaj Nedir?

Gebe kalan kadının kendi isteği doğrultusunda ya da sağlık sorunları nedeni ile rahim içindeki fetüsün tahliye işlemine kürtaj adı verilir. Cerrahi bir işlem olan kürtaj işleminde, fetüs rahim içerisinden kazınarak alınır ve böylece gebelik sonlandırılmış olur.

Kürtaj Hangi Durumlarda Yapılır?

Anne karnındaki bebeğin kalp atışlarının durması, ilaç kullanımı ya da sakatlığa yol açabilecek durumların tespiti nedeni ile yasal süre tanımaksızın kürtaj yapılır. Ancak annenin isteğine bağlı olarak sadece yasal süre olarak tanımlanan ilk 10 hafta içerisinde kürtaj yapılabilir.

Kürtaj Öncesi Hastanın Dikkat etmesi ve Yapması Gerekenler

Kürtaja girmeden önce dikkat edilmesi gereken önemli hususların başında beslenmeyi kesmek gelir. 6 saat öncesinde eğer doktor aksi bir tavsiye vermedi ise yeme-içme bırakılmalıdır. Bununla birlikte işlem öncesinde mutlaka tuvalete gidilmeli ve mesane boşaltılmalıdır.

Kürtaj Sonrası Neler Yapılmalı? Nelere Dikkat Edilmeli?

Hasta kürtaj sonrasında aynı gün evine gidebilir. Ancak 3-4 gün kadar adet kanaması benzeri kanamanın olması olası durumdur. Bu nedenle de işlem sonrasında hastanın birkaç gün dinlenmesi faydasına olacaktır. Eğer işlem sonrasında kanama olmuş ise kanama kesilene kadar ilişkiye girmemeye dikkat edilmelidir.

Kürtaj Fiyatları 2021

İsteğe bağlı ya da sağlık sorunları nedeni ile kürtaj yaptıracak olan kadınların merak ettiği sorulardan birisi de kürtaj fiyatlarıdır. Ancak bu fiyatlar hastaya ve işlemin yapılacağı merkeze göre değişebildiğinden doğrudan işlemin yapılacağı yer ile iletişime geçilerek net ve doğru fiyat bilgisi almak daha sağlıklı bilgi edinmek için doğrusu olacaktır.

Kızlık Zarı Nedir? Anatomik Yapısı Nasıldır?

Vajinanın 2-3 cm girişinde bulunan kızlık zarı, yapı olarak mukozaya benzer. Kalınlığı 3-4 mm kalınlığında olsa da her kadında incelik, kalınlık ve uzunluk bakımından farklılık gösterebilir. Kıvrımlı yapısı ve rengi adeta dudak görünümündedir.

Kızlık Zarı Muayenesi Neden Yapılır?

Kızlık zarı muayenesi, uzman jinekologlar tarafından yapılan bir muayenedir. Muayenenin asıl amacı kızlık zarının bozulup bozulmadığını öğrenilmesidir. Ayrıca kızlık zarının yapısı, incesi, kaç cm içeride olduğu gibi durumları öğrenilmesi için de kızlar tarafından tercih edilebilir.

Kızlık Zarı Dikimi Yöntemleri

Kızlık zarı dikimi; kalıcı dikim ve geçici dikim olmak üzere iki farklı yöntemde gerçekleştirebilir. Uzun süreli yani kalıcı kızlık zarı dikimi yöntemi uzun vadede evlenecek olan kişilere uygulanan yöntem olurken kısa süreli geçici dikim yöntemi ise bir hafta gibi kısa sürede ilişkiye girecek olanlar için tercih edilen kızlık zarı dikimi yöntemidir.

Kızlık Zarı Dikimi Mümkün mü?

Kızlık zarının dikimi mümkün bir durum olmakla birlikte son dönemlerde çok fazla yaygınlaşmış operasyonlardan da birisi haline gelmiştir. Kızlık zarı bozulmuş olan kişiler evlenmeden hemen önce geçici kızlık zarı dikimi yaptırabilecekleri gibi ayrıca uzun vadede kalıcı kızlık zarı dikimi de yaptırabilirler.

Labioplasti Neden Uygulanır?

Bazı durumlarda kadınların genital bölgelerinde deformasyonlar meydana gelebilir. Bu durumlardan birisi de iç dudakların dış dudaklara kadar sarkma durumudur. Bu gibi durumlarda iç dudakları toplamak amacı ile genital estetik yöntemi olan labioplasti uygulamasına başvurulur.

Labioplasti Kimlere Uygulanabilir?

Vücutta meydana gelen deformasyonlar zaman zaman kadınlarda psikolojik sorunlara neden olabilir. Bu deformasyonlardan birisi de genital bölgedeki iç dudakların dış dudakların olduğu yere kadar sarkma durumudur. Bu gibi durumları yaşayan kişilere labioplasti uygulaması yapılabilir.

En İyi Labioplasti Tekniği Hangisidir?

Uygulama sonrasında barbie vajina görünümünü oluşturan parsiyel rezeksiyon tekniği, estetik sonuçları sayesinde en çok tercih edilen ve en iyi labioplasti tekniğidir.

Labioplasti Ameliyatı Fiyatları 2021

Birçok estetik merkezinde ya da hastanede yaptırılan iç dudak estetiği, farklı teknikler ile yapılabilen bir uygulamadır. Dolayısıyla da labioplasti fiyatları her merkezde uygulanacak yönteme göre değişkenlik gösterebilir.

23 Eki 2021 - 11:03 - Sağlık