Amazon, Ikea ve Unilever, nakliyede 2040 yılına kadar sıfır karbon sözü verdi

Amazon, Ikea ve Unilever dahil olmak üzere dokuz büyük şirket, 2040 yılına kadar yalnızca sıfır karbon yakıt kullanan gemilerde kargo taşıma taahhüdüne imza attı.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri

2040 yılına kadar net olarak belirlenen bu hedefin, ağır kirletici denizcilik endüstrisini daha hızlı karbonsuz bir hale getireceği umuluyor. Kargo taşımacılığı, her yıl bir milyar ton iklim kirliliği üretiyor. Bu kirlilik neredeyse Almanya'nın ürettiği miktar kadar fazla.

Bu konuda araştırmacılar, denizcilik firmalarının emisyonlarla ilgili Paris Anlaşması hedeflerini karşılamak için yeterince çalışmadığını ifade ediyorlar.

Kampanyayı koordine eden sivil toplum kuruluşu Aspen Enstitüsü, deniz taşımacılığına güvenen diğer perakendecilerin ve üreticilerin de bu taahhüde imza atmasını bekliyor.

Başkan Dan Porterfield şunları kaydetti:

"İklim krizini çözeceksek, küresel ekonominin tüm sektörleri gibi deniz taşımacılığının da hızla karbondan arındırılması gerekiyor ve çok uluslu şirketler temiz bir enerji geçişini hızlandırmada kilit aktörler olacak. Diğer kargo sahiplerini, değer zinciri aktörlerini ve hükümetleri bizimle güçlerini birleştirmeye çağırıyoruz."

2040 yılına kadar sıfır karbonlu nakliye sözü veren şirketler şunlar:

  • Amazon
  • Brooks Running
  • Frog Bikes
  • Ikea
  • Inditex (owner of Zara)
  • Michelin
  • Patagonia
  • Tchibo
  • Unilever

Dünya ticaretinin yaklaşık %90'ının deniz yoluyla taşınmasıyla deniz taşımacılığı, tüm küresel emisyonların %3'ünü oluşturuyor. Uzmanlar, endüstrinin karbon yoğun yakıtlara bel bağlamaya devam etmesi halinde bu oranın 2050 yılına kadar %10'a yükselebileceğini söylüyor.

Denizcilik endüstrisi ayrıca, solunum yolu hastalıklarına neden olabilen, dünyanın üretilen kükürt oksit ve nitröz oksit emisyonlarının %10 ila %15'ini üretir.

Paris Anlaşması hedefleri uyarınca, denizcilik endüstrisinin 2030 yılına kadar ölçekte sıfır karbonlu yakıtlar kullanması ve 2050 yılına kadar tamamen karbondan arındırılması gerekiyor.

Ancak denizciliğin küresel düzenleyicisi olan Uluslararası Denizcilik Örgütü, sektörün emisyonları 2008 seviyelerine kıyasla 2050 yılına kadar yarıya indirmesini gerektirecek bir strateji üzerinde çalışıyor.

Aspen Enstitüsü, deniz kargo gemilerinin uzun ömrü ve yenilenebilir enerji üretimini artırma ihtiyacı göz önüne alındığında sektörü daha yeşil hale getirmenin kolay olmayacağını söyledi.

Ancak denizcilik endüstrisinin temiz enerjiye geçiş için yeterince yatırım yapmadığını da belirtti.

Çevresel etkisi nedeniyle eleştirilen Amazon, 2040 taahhüdünü imzalamanın heyecanını yaşadığını belirtti.

Firmanın net sıfır karbon direktörü Edgar Blanco, "Şimdi harekete geçme zamanı ve iklim değişikliğiyle mücadelede öncülük etmek isteyen diğer kargo sahibi şirketlerin işbirliğine katılmalarını memnuniyetle karşılıyoruz" dedi.

Unilever'in lojistik başkanı Michelle Grose şunları söyledi:

"Sıfır emisyonlu nakliyeye yönelik birleşik taahhüdümüzün sinyalini vererek, geçişi gereken hızda ve ölçekte hızlandıracağımızdan eminiz."

Ancak çevre grupları Pacific Environment ve Stand.earth, büyük markalarının 2030 yılına kadar sıfır emisyonlu gemilere geçmeleri gerektiğini söyledi. Yetkililer, bunun denizcilik sektörünün küresel ısınmayı 1,5 santigrat derecenin altında tutmak için "adil payını" elde etmesini sağlayacağını belirttiler.

Stand'ın nakliye kampanyaları direktörü Kendra Ulrich şunları kaydetti:
"Bugünün sözü, deniz taşımacılığının geleceği için önemli bir yol göstericidir, ancak 2040, perakende sektörü için kargo gemilerinden kaynaklanan muazzam sağlık ve iklim etkilerini ele almak için çok uzak bir ufuk. Daha temiz nakliye çözümleri zaten var. Amazon ve Ikea gibi büyük markalar bu çözümlere ağırlık vermeli."

20 Eki 2021 - 00:25 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.