Paris İklim Anlaşması nedir? Paris İklim Anlaşmasını onaylamayan devletler - Paris İklim Anlaşması hükümleri nelerdir?

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından onaylanan Paris İklim Anlaşması, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (BMİDÇS) kapsamında, iklim değişikliğinin azaltılması, adaptasyonu ve finansmanı gibi konuları içeren 2015 yılında imzalanarak 2016 yılında yürürlüğe giren bir anlaşmadır. Peki, Paris İklim Anlaşması nedir? Paris İklim Anlaşmasını onaylamayan devletler. Paris İklim Anlaşması hükümleri nelerdir?

Sevdenur Demir
Sevdenur Demir Tüm Haberleri

Paris İklim Anlaşması, küresel iklim krizinin dünya üzerindeki etkilerini azaltmaya yönelik olarak atılan önemli adımlardan biridir. Ayrıca, anlaşmaya taraf olan devletlere iklim krizinin etkilerini en aza indirmek için bazı sorumluluklar yükleyen bir anlaşmadır. Geçtiğimiz hafta  Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından onaylanmasıyla beraber ülkemiz adına bağlayıcılığı bulunuyor. 

Hava sıcaklığının yıldan yıla hızla artması, orman yangını ve sel gibi felaketlerin son yıllarda hızlanması ile beraber dünya devletleri küresel ısınmaya karşı önlem alma arayışına girdiler. Paris İklim Anlaşması, Fransa'nın başkenti Paris’te 5 Ekim 2015’te aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 195 ülke + Avrupa Birliği'nin katılımıyla kabul edildi. Anlaşma  4 Kasım 2016'da da yürürlüğe girdi. 

Paris İklim Anlaşması nedir?

Birleşmiş Milletler (BM), Paris İklim Anlaşması kapsamında küresel sıcaklık artışının 2 santigrat derecenin altında tutulması hedefini karşılamaya çalışıyor. Bunun olması içinde anlaşmaya taraf olan devletlerden dünya genelinde karbon emisyonunu 2050'ye kadar sıfıra indirmesini istiyor. Bununla beraber anlaşmanın uygulanmasıyla fosil yakıt kullanımını da devreden çıkarmayı öngörüyor.

Öte yandan, Paris İklim Anlaşması hükümleri açısından anlaşmayı imzalayan devletlerin iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine uyum sağlama yeteneğini artırması isteniyor. Ayrıca, düşük sera gazı emisyonları ve iklime dirençli kalkınma yolunda tutarlı bir finansman akışı sağlamayı amaçlıyor.

Paris Anlaşması uyarınca, anlaşmaya dahil olan tüm devletler, küresel ısınmanın etkilerinin en aza inmesi için katkı sağlamalı, ülkede iklim krizi önlemek için yapılan çalışmaları planlamalı ve düzenli olarak raporlamalıdır. Hiçbir mekanizma, bir ülkeyi belirli bir tarihe kadar belirli bir emisyon hedefi koymaya zorlamaz, ancak her hedef önceden belirlenmiş hedeflerin ötesine geçmelidir. 

Paris Anlaşması'nın uzun vadeli sıcaklık hedefi, küresel sıcaklığın Sanayi Devrimi öncesi seviyelere çekmektir.

Paris İklim Anlaşmasını onaylamayan devletler

Paris İklim Anlaşması, bazı ülkeler tarafından onaylanmadı. Onaylamayan ülkeler arasında Orta Doğu'daki bazı sera gazı salıcıları bulunuyor. İran, dünya toplamının yüzde 2'si ile  bu ülkelerin en büyüklerindendir. Ayrıca, Eritre, Libya, Yemen ve Irak anlaşmayı onaylamayan ülkeler arasındadırlar. Avrupa Birliği ülkeleri ve 190 devlet anlaşamayı onaylayarak katılmışlardır. 

19 Eki 2021 - 14:57 - Gündem

Mahreç  Sevdenur Demir


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.