Aliya İzzetbegoviç kimdir? Aliya İzzetbegoviç hayat hikayesi, biyografisi

Aliya İzzetbegoviç'in 18. ölüm yıldönümü nedeniyle pek çok kişi tarafından anılıyor. Mücadele ile geçen yıllarıyla dünya üzerinde saygı duyulan bir lider olan İzzetbegoviç, bağımsız Bosna Hersek'in ilk cumhurbaşkanıdır. Aliya İzzetbegoviç kimdir? Aliya İzzetbegoviç hayatı hikayesi, biyografisi konularını araştırdık.

Sevdenur Demir
Sevdenur Demir Tüm Haberleri

Aliya İzzetbegoviç kimdir? Aliya İzzetbegoviç hayat hikayesi, biyografisi hakkında daha fazla bilgi almak için haberimizi okumaya devam edin. Aliya İzzetbegoviç, 8 Ağustos 1925 yılında Bosna-Hersek'in kuzeybatısında bulunan Bosanski Šamac kasabasında dünyaya geldi. İslami hassasiyetlere sahip bir ailede yetişen İzzetbegoviç, Saraybosna'da bir Alman lisesinde eğitim gördü. Daha o tarihlerde İslami konulara ilgi duyan Aliya, arkadaşları ile Müslüman Gençler Kulübü adında bir klüp kurdu. Genç liselilerin kurduğu bu klüp ilerleyen yıllarda  önemli faaliyetler gerçekleştirecek bir oluşum olarak faaliyetlerini sürdürdü.

Aliya İzzetbegoviç kimdir? Aliya İzzetbegoviç hayatı hikayesi

Zamanla bir yardım derneğine dönüşen  Müslüman Gençler Kulübü sayesinde 2. Dünya Savaşı zamanında ihtiyaç sahiplerine büyük yardımlar yapıldı. Bu savaşın yapıldığı tarihlerde Sırplar Almanlarla beraber 100.000 Müslüman Boşnağı şehit ettiler. Kominist parti yanlıları Yugoslavya yönetimi ele geçirdi. Bunun bir sonucu olarak dinlerin toplumsal yaşamda etkileri azaldı. Buna karşı çıkan Aliya İzzetbegoviç, 1949'da İslamcılık suçlamasıyla hapse girerek beş yıl hapis cezası çekti. 1953'te iktidara gelen Tito zamanında Aliya İzzetbegoviç karşı olan baskılar daha da arttı.

1983-1988 yılları arasında hapiste olan İzzetbegoviç, 1988'de çıkarılan bir afla serbest bırakıldı. Hapiste olduğu yıllarda fikri mücadelesini sürdüren Aliya İzzetbegoviç, "Doğu ve Batı Arasında İslam" adlı meşhur kitabı yayınlandı.

Hapisten çıktıktan sonra Aliya İzzetbegoviç, Bosna-Hersek Özerk Cumhuriyeti’nde Demokratik Eylem Partisi (SDA) adı verilen bir siyasi parti kurdu. Hayatı boyunca Müslüman Boşnakların dini ve milli bilincini uyandırmak için çalışan İzzetbegoviç, 5 Aralık 1990'da gerçekleştirilen genel seçimleri kazanarak Bosna Hersek'in ilk cumhurbaşkanı oldu. Ancak, hastalık nedeniyle 14 Mart 1996 yılında Başkanlık görevini bıraktı.

Aliya İzzetbegoviç 19 Ekim 2003 tarihinde yaşama veda etti.

Aliya İzzetbegoviç'in bazı eserleri: İslam Manifestosu, İslam Deklarasyonu ve İslamî Yeniden Doğuşun Sorunları[B]
Doğu ve Batı Arasında İslam, Tarihe Tanıklığım, Özgürlüğe Kaçışım: Zindandan Notlar Konuşmalar, Köle Olmayacağız.

İzzetbegoviç'in etkilendiği düşünürler ve yazarlar şu şekildedir: Cemaleddin Afganî ve Muhammed Abduh, Balzac, Tolstoy, Ivan Turgenyev, Gorki, Gogol, Puşkin, Stendhal, Victor Hugo, Edgar Allan Poe, Knut Hamsun, Goethe, Émile Zola, Charles Dickens, Günter Grass, Lawrence Durrell, Oscar Wilde, Thomas Mann, Guy de Maupassant, BertoltBrecht, Ivo Andric, İbn Sina, İmam Gazali, İbn Tufeyl, İbn Hazm, Katip Çelebi, Muhammed İkbal, Ebu’l-Hasen el-Eş’ari, Hakim Tirmizî, İbn Haldun, Firdevsî, Nizamî, Sadi-i Şirazî.Aristoteles, Platon, Kant, Hegel, Nietzsche, Niccolo Machiavelli, Henri Bergson, Soren Kierkegaard, Karl Marks, Friedrich Engels, Martin Heidegger, Sigmund Freud, Eric Fromm, Max Weber, Jose Ortega y Gasset.

19 Eki 2021 - 13:40 - Kim Kimdir

Mahreç  Sevdenur Demir


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.