AIOZ Ağı Nedir? Blok zinciri tabanlı dCDN!

AIOZ Ağı, AIOZ’un kendi blok zinciri üzerine kurulmuş dağıtılmış bir CDN’dir. AIOZ Ağı’nda kullanıcılar, dünyanın herhangi bir yerindeki akış platformlarını güçlendirebilen geniş bir CDN oluşturmak için yedekli bellek, depolama ve bant genişliği kaynaklarını paylaşır. AIOZ’un amacı, dünyanın video akış şeklini değiştirmektir.

Peki AIOZ CDN neyi ifade ediyor?

AIOZ CDN, blok zinciri tabanlı bir internet akışı sağlamayı amaçlar. CDN, yani Content delivery network, sunucular ve kullanıcılar arasındaki fiziksel coğrafi engelleri azaltarak web sayfası içeriğinin yüklenmesinde minimum gecikmelerle daha hızlı içerik teslimi sağlamak olan, yüksek oranda dağıtılmış bir sunucu platformudur.

AIOZ CDN, en gelişmiş blok zinciri teknolojisi sunarak geleneksel CDN’lerdeki akışın sıkışıklığını düzeltmeyi hedefler. Yani kısaca, blok zinciri tabanlı merkeziyetsiz bir internet akış geleceği yaratmayı planlamakta.

AIOZ CDN, ayrıca yalnızca daha iyi bir yayın hizmetinden daha fazlası olmayı hedeflediğini duyurdu. Buna göre AIOZ CDN kullanıcıları tokenlarla ödüllendiriliyor.

Bu ekosistemden nasıl faydalanırım?

Blok zincirinin merkeziyetsiz yapısı, gücü her insanın eline verir. AIOZ Ağı bu gücü elde edebileceğiniz ve yararlanabileceğiniz iki yol vardır: Nodes ya da yatırımcı.

Bir Nodes olmak ve $AIOZ tokenlarıyla ödüllendirilmek için uygulamayı indirmeniz yeterlidir. Nodes’ler, anında ve pasif olarak kazanırken cihazınızın içerik depolamasını ve iletmesini sağlar.

Gelişmiş mimari örneği!

‘AIOZ CDN’, önceden tasarlanmış bir AIOZ ekibi protokolü tarafından farklı düğümlerin bağlantısından oluşturulmuş, merkeziyetsiz eşler arası bir CDN’dir. AIOZ CDN’deki nodesler, HUB nodes ve Worker nodes olarak sınıflandırılır.

İlk olarak AIOZ HUB nodes, AIOZ CDN’de, tüm ağ üzerinde sorunsuz çalışmayı sağlamayı hedefler. Bunun için worker nodes’leri kontrol etme, değerlendirme ve izleme işlemlerini gerçekleştirir.

İkinci olarak AIOZ worker nodes, yedekli kaynaklara sahip bireysel düğümlerdir ve bu nedenle, AIOZ tokenları karşılığında bu kaynakları paylaşmak isterler. Token kazanma süreci bu nodes’lerin katkı düzeyine ve AIOZ protokolüne bağlılıklarıyla belirlenir.

AIOZ worker nodes yazılımını yükleyerek PC ve dizüstü bilgisayarınızı AIOZ CDN’nin worker nodes haline getirebilirsiniz. Kod dönüştürme, depolama ve teslim etme gibi birden fazla görev seçerek token kazanmaya başlayabilirsiniz.

Hangi worker nodes’lerim veri depolamaya uygun olduğunu seçerken dikkate alınması gereken birçok nokta vardır: Ping süresi, gecikme süresi, aktarım hızı, bant genişliği büyük harfleri, sucient disk alanı, coğrafi konum, çalışma süresi, denetimlere doğru yanıt verme geçmişi vb.

Ayrıca, bu nodesler, HUB nodesleri tarafından izin verilen en fazla disk alanı ve bant genişliği kullanımı yapılandırılabilir. Özellikle, bu kaynakların her ikisinin de ne kadar kaldığı izlenecek, geçersiz işlemleri ise reddedilecektir.

Ağın işleyişi- dCDN’nin üç ana görevi

AIOZ CDN’de, worker nodes’lerin token karşılığında paylaştığı üç ana yedek kaynak, video içeriğinin Kod Dönüştürülmesi, Depolanması ve Teslimi için kullanılan CPU ve/veya GPU işlem döngüleri, Sabit sürücü alanı ve İnternet bant genişliğidir.

-Kod dönüştürme görevi: Orijinal video çözünürlüğünü farklı profil çözünürlüklerine aktarma. Bunun nedeni, farklı elektronik aygıt türlerinin çözünürlük açısından kendi gereksinimlerinin olmasıdır. Ayrıca video içeriği yalnızca video özellikleri gereksinimleri karşılıyorsa izlenebilir.

-Depolama görevi: Videoyu farklı codec’lerde, çözünürlüklerde saklamak. Dönüştürülen videolar daha sonra, kodlanan diğer videolara yer açmak için depoya taşınır. Her zamanki gibi, İnternet’e yüklenen videolar bir kez kodlanır ve izleyicilerden bir talep gelene kadar saklanır.

-Teslim görevi: İstendiği gibi kullanıcılara video segmentleri (diğer bir deyişle parçalar) teslim etmek.

Uzlaşı protokolü: dBTF (Delegated Byzantine Fault Tolerance)

Bizans hata toleransı (BFT), blok zinciri ağında bazı node’lar hata yapsa ya da kötü niyetli davransa da çalışmaya devam edebileceği anlamına gelir. Bizans Generalleri Problemi için birden fazla çözüm vardır ve bu yüzden BFT sistemi oluşturmanın da birden fazla yolu bulunur. Örneğin, Bitcoin ve Ethereum ağlarına uygulanan fikir birliği mekanizmaları, İş Kanıtı (PoW) ve Hisse Kanıtı’dır (PoS).

AIOZ dBFT ise, tamamen AIOZ blok zinciri için geliştirilmiş bir fikir birliği algoritmasıdır. Burada “dBFT”, “Delegated Bizans Hata Toleransı” anlamına gelir. AIOZ blok zincirinde, worker nodes’ler veya izleyiciler için ödeme gibi eşzamanlı olarak gerçekleşen çok sayıda mikro işlem vardır.

Bu nedenle, doğrulayıcıların tüm bu işlemleri doğrulama konusunda fikir birliğine varmaları çok zaman alabilir. Farklı BFT protokolleri arasında dBFT, mikro işlemleri en yüksek işleme hızına sahip olan algoritmadır. AIOZ ekibinin AIOZ dBFT’yi oluşturmaya karar vermesinin nedeni budur.

Sunduğu yenilikler

-AIOZ CDN, diğer merkezi CDN’lerden daha ucuzdur.

Bunun nedeni, AIOZ CDN’nin kaynakları doğası gereği, ağdaki bireysel düğümlerin katkıda bulunduğu yedek kaynaklarken, merkezi CDN’lerin fiziksel sunucularını oluşturmak ve bakımını yapmak için çok büyük miktarda para harcaması gerekiyor. Merkezi CDN’lerle karşılaştırıldığında, AIOZ CDN’nin genel gider maliyeti çok daha düşüktür, bu da kullanıcıların mali yüklerini hafifletmesine yardımcı olur. Hatta başka bir deyişle kullanıcılar ek gelir elde edebilir.

-AIOZ CDN, yüksek güvenlik ve gizlilik sağlar.

Her düğüm kendi konumunda kalır. Fakat içerik segmentleri ağ içindeki Çalışan Düğümlere dağıtılır. Böylelikle içerikleri kaybetme riski daha az olur.

-AIOZ CDN, yüksek kaliteli videolar için sorunsuz akışı destekler.

Yüksek iletim hızıyla AIOZ CDN, kullanıcılar 4K veya 8K videoların keyfini çıkarır. Düşük video kalitesi, yavaş yükleme, ara belleğe alma gibi genellikle sinir bozucu tüm engelleri ortadan kaldırır.

-AIOZ CDN’ye kullanıcıları daha fazla gelir elde edebilir.

Merkezi olmayan bir ağ olarak, AIOZ CDN ayrıca, ağa katılan bireysel düğümlerin video hizmetlerini işlemek, depolamak veya sunmak için yedek kaynaklarını sağlaması ilkesiyle çalışır; ve daha sonra katkıları için token ödülü verir.

AIOZ Ağı’nın amacı nedir?

Herhangi bir video akış platformu/DApps, AIOZ CDN’nin üzerine inşa edilebilir ve “HUB nodes” ve “Worker nodes” ile genel AIOZ Ekosisteminin bir parçası haline gelebilir.

AIOZ CDN’nin amacı, herkesin kazanabileceği bir platform oluşturmaktır. Video akış platformları/DApps uygulamaları yaratıcıları ve ortaklarının yanı sıra bireysel kullanıcıların da tamamen kazanabileceği bir CDN olmaktır.

-AIOZ CDN, video akış platformları/DApps sağlayıcılarının finansal yüklerini hafifletebilir ve karlarını artırabilir. Çünkü AIOZ CDN bugünlerde yaygın olarak kullanılan CDN’lerden çok daha ucuzdur.

AIOZ CDN büyüdükçe ve genişledikçe (daha fazla “HUB Nodes” ve “Worker nodes” ekleneceği için) fiyat daha da düşecektir.

-İzleyiciler, AIOZ CDN üzerine kurulu çevrimiçi akış platformlarını kullanırken ikili avantajlar elde edebilir.

İzleyicilerin düşük çözünürlüklü videolar veya yavaş yükleme gibi rahatsız edici deneyimlerle artık karşılaşmayacaktır.

Buna ek olarak, AIOZ CDN’nin ortakları olan akış platformlarındaki videolara eklenen reklamları izleyerek de para kazanabilirler.

Tam bir reklamı izlemeyi bitirdikten sonra, izleyiciler, reklamın özelliğine, uzunluğuna ve popülaritesine göre belirlenen uygun sayıda AIOZ tokenı ile ödüllendirilir.

-İçerik yaratıcıları daha fazla gelir elde edebilir.

İçerik oluşturucuların ortalama maaşının gerçekten hak ettiklerinden çok daha düşük olduğu bir gerçektir.

Günümüzün popüler akış hizmetlerinin çoğu, ham videoları işlemek ve içeriği tüketicilere/izleyicilere dağıtmak için bulut hizmetlerine büyük miktarda para ödemektedir. Bu durum, AIOZ CDN ile işbirliği yapan platformlar için kesinlikle geçerli değildir.

Çünkü AIOZ CDN tarafından sunulan hizmetler yukarıda belirtildiği gibi ucuzdur. Sonuç olarak, içerik oluşturucuların yüksek maaş alma olasılığı daha yüksek olacaktır.

-AIOZ CDN üzerine kurulu platformlarda tanıtım yapmak, reklam verenler için uygun maliyetli bir çözümdür.

Reklamverenlerin AIOZ CDN’nin düşük fiyatından yararlanma şekli, içerik oluşturucularınkine benzer. Ayrıca, izleyicilerin reklam izleyerek token kazanabilme özelliği ile, yakın gelecekte AIOZ CDN üzerine kurulu platformları kullanan izleyici sayısının katlanarak artacağı düşünülmektedir.

Özetle, reklamcılar hedef kitlelerine etkili bir şekilde yaklaşmakla kalmaz, aynı zamanda maliyetlerden de önemli ölçüde tasarruf sağlar.

Benzer şekilde, AIOZ CDN, işlerini uzak bölgelerde veya sınırlı İnternet bant genişliğine sahip yerlerde genişletmeyi amaçlayan ancak izleyicilere sunulan videoların yüksek kalitesini (4K veya 8K’ya kadar) korumayı amaçlayan üst düzey (OTT) hizmetler (örneğin Netflix, Hulu vb.) için iyi bir seçimdir.

AIOZ CDN ayrıca, işletmeleri akış konusunda uzman olmayan ancak video içeriğini depolama talebi olanlar düşük maliyetli bir bulutl çözümü sağlar. Atıfta bulunulan kitle grubu, sosyal ağ sitelerinin geliştiricileri veya Tiktok, Instagram, Tinder,…, veya elektronik gazetelerin geliştiricileri gibi uygulamalardır.

Güncel Fiyat

AIOZ Network bugün %52.77'lik bir artışla 0,355745 dolardan işlem görüyor. 24 saatlik işlem hacmi $13.421.580 USD.  Anlık CoinMarketCap sıralaması #580, piyasa değeri $60.923.912 USD.

Kaç çeşit coin vardır? İlk 101 coin

15 Eyl 2021 - 03:30 - Kripto Para

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.