Katarakt Ameliyatı ile Görme Oranının Yükselmesi

Katarakt ameliyatı gibi birçok ameliyat günümüz teknolojisi ile göz hastalıklarını kolay ve hızlı tedavi edilebilir hale getirmiştir. Teknoloji ve bilimin hız kesmeden gelişme göstermesi sayesinde tıp alanında da tanı ve tedavi yöntemleri gelişme göstermiştir. Bu gelişmeler sayesinde günümüzde gözde meydana gelen birçok sağlık sorunu basit operasyonlar ile tedavi edilebilir hale gelmiştir.

Katarakt Tedavisi Nedir?

Katarakt, kişilerin görme oranını ciddi anlamda düşüren bir göz hastalığıdır. Hastalığın tek tedavi yöntemi ise katarakt ameliyatı olur. Gözünde katarakt rahatsızlığı olan hastalar, kısa sürede ve basit yöntemler ile ameliyat olarak bu hastalıktan kurtulabilir ve böylece hastanın görme oranı artar.

Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Gerekir? Kimler Olmalıdır?

Katarakt hastalığı genellikle hastanın bir gözünde meydana gelen ancak bazı durumlarda her iki gözde de aynı anda görülebilen bir göz hastalığıdır. Hastalık ilerledikçe kişilerin görme oranı da hızla düşer. Görme oranı %60 oranında düştüğünde ise mutlaka ameliyat gereklidir. Dolayısıyla da görme oranı %60 düşen her hasta mutlaka ameliyat olmalıdır.

Katarakt Nasıl Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Gözde katarakt oluşumu belirli bir sürede gerçekleşir. Ancak bu süre zarfında hasta bulanık görmeye başlar, gözleri ışıktan rahatsız olur ve kamaşır, uzağı ve yakını görememeye başlar, renkleri soluk görür ve tanıyamaz. Bu belirtiler görülmeye başlandığında genellikle katarakt ameliyatı ile bu sorunların ortadan kaldırılması mümkündür.

Katarakt Türleri Nelerdir?

Görmeyi sağlayan gözdeki şeffaf lensi bulanıklaştırarak meydana gelen katarakt gözde; lens merkezini etkileyen katarak, lens arkasını etkileyen katarakt, lens kenarlarını etkileyen katarakt ve doğuştan gelen katarakt olmak üzere hastalarda dört farklı şekilde görülebilir.

Makula Deliği Nedir?

Görmeyi sağlayan göz, belirli kısımlardan oluşmuştur. Bu kısımlardan birisi de görme duyusu ve göz sağlığı açısından önemli bir yere sahip olan retinadaki makula deliğidir. Makula deliği, gözün keskin ve aynı zamanda da renkleri seçerek çevreden net görüntüler alınmasını engelleyebilir.

Makula Deliği Evreleri Nelerdir?

Makula deliğinin evreleri hastalarda genellikle erken evre ve ileri evre olmak üzere iki evrede incelenir. Belirti vermeye başladığında hasta ilk evrede görüntüde kırılma ve dalgalanmalar yaşarken ileri evrelerde ise görme merkezinde yani retinada stokom adı verilen sabit bir leke meydana gelir.

Makula Deliği Kimlerde Görülür?

Makula deliğinin orta yaşlı kişilerde görülme oranı oldukça yüksektir. Yapılan araştırmalar ve gözlemler sonucunda görme merkezi olan retinada görülen makula deliği özellikle 50 yaşını geçmiş olan hastalarda sık görüldüğü saptanmıştır. Özellikle kadınlarda erkeklere göre görülme oranı daha fazladır.

Makula Deliğinde Belirtileri Nelerdir?

Görme merkezini doğrudan etkileyen makula deliği, öncelikle bulanık ve çarpık görme ile belirti göstermeye başlar. Kısa sürede ilerleyen ve büyüyen makula deliğinin ileri evrelerine gelindiğinde ise özellikle hastalar görme merkezinin ortasında farklılıklar ve bozulmalar hissederler.

Makula Deliğinde Tanı Nasıl Konur?

Makula deliği hastalığının tanısı konulabilmesi için öncelikle uzman doktor detaylı göz muayenesi yapar ve ardından gözlere damlalı göz arkası muayenesi yapılır. Daha sonrasında göz tomografisi gibi görüntüleme teknikleri ile göz incelenir ve elde edilen bulgular ile göz doktoru tanı koyar.

Retina Dekolmanının Nedenleri Nelerdir?

Çoğu zaman uzmanlar retina dekulmanı sorununun nedenini saptayamasa da genel anlamda bu hastalık; önceden geçirilen katarakt gibi göz ameliyatı, genetik faktörler, ileri yaşlarda göz içindeki sıvının azalması ve 6 numaranın üzerinde hastanın miyop olması gibi nedenlere bağlı olarak gelişebilir.

Retina Yırtığı ve Dekolmanı Nasıl Teşhis Edilir?

Retina yırtığı ve dekolmanının bir numaralı teşhis yöntemi damlalı göz muayenesidir. Göze damlatılan damla ile öncelikle göz bebekleri genişletilir. Ardından ise mikroskop ve mercekler ile göz içi detaylı olarak uzman tarafından muayene edilir.

Retina Dekolmanı İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

Retina dekolmanı risk faktörleri başında önceden geçirilmiş göz ameliyatları, kazalar gelir. Ayrıca ailede bulunan genetik faktörler de en önemli risk faktörleri arasında yer alır.

Retina Yırtığı ve Dekolmanı Nasıl Tedavi Edilir?

Cerrahi bir işlem gerektiren retina dekolmanı tedavisi, göz hastalıkları uzmanları tarafından ameliyat yöntemi ile tedavi edilir.

#

10 Eki 2021 - 22:52 - Sağlık

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.