Google gazetecilik sektörüne hibe proje desteği verecek

Birçok sektörde olduğu gibi gazetecilik sektöründe de teknolojinin gelişmesine paralel olarak bir değişim söz konusu olmuştur. Klasik anlamda gazetecilik sektörü dijitalleşme sürecine doğru başka bir formata evrilmiştir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bu sürece ayak uydurmak için gazetecilik sektöründe faaliyet gösteren işletmeler birtakım kararlar alarak yeni nesil medya düzenine geçiş süreçlerini başlatmışlardır. Sadece basılı materyal olarak evlerimize ve işyerlerimize kadar ulaşan gazeteler günümüzde dijital ortamlarda mailimize ya da gazetelerin yazılım uygulamaları ile tablet, laptop ve cep telefonumuza kadar ulaşmakta ve istediğimiz ortamda istediğimiz dijital platformlardan bilgiye erişimimizi mümkün kılmaktadır. Bu durum aynı zamanda gazetecilik mesleğinin yapılması ve sürdürülmesi süreçlerinin de yeniden ele alınmasını sağlamıştır. Google gazetecilik sektörüne can vermek için bazı hibe desteği açıkladı. Hepsi bu yazımızda…

Haber albümü için resme tıklayın

Google gazetecilik sektörüne hibe proje desteği veriyor.

Gazeteciliğin tam anlamıyla olmasa da matbaacılıktan dijital platformlara geçişi ile gazetecilikte maliyetler de değişim göstermiştir. Gazetecilik sektöründe faaliyet gösteren işletmeler artık teknolojiye yatırım yapma odaklı süreçlere dahil olmaya başlamışlardır. Gazetelerde günlük olarak sunulan haberler dijital ortamlarda saatlik hatta dakikalık haberler olarak sunulmaya başlanmıştır. İçerik yönetimi dijital platformlarda ayrı bir önem kazanmıştır. Gazetelere verilen reklamlar yerini dijital pazarlama süreçleri ile yönetilen dijital reklam süreçlerine bırakmıştır.  Sonuç olarak gazetecilikte köklü bir değişim söz konusu olmuştur. Gelecekte gazeteciliğin daha farklı hangi boyutlara gideceği de merak konusu olmaktadır.

Google “Google Haber Girişimi (GNI)” ile gazeteciliğin geleceği ile ilgili süreçlere dahil olmak istemektedir. Gazetecilik için daha güçlü bir gelecek inşa etmek “Building a stronger future for journalism” mottosu ile yola çıkan Google Haber Girişimi, dijital çağda gazeteciliğin gelişmesine katkı sunmak için hibe destekleri vermektedir.  Google Haber Girişimi, küresel boyutta sürdürülebilir, yenilikçi ve farklı türlerde kaliteli gazetecilik ekosistemi sağlamaya yönelik çalışmalar yürütmektedir. Gazeteciliğin dijitalleşmesinde çok önemli bir rol üstlenmektedir.

Google Haberler Girişimi ilk olarak Kasım 2018’de, haber endüstrisine yeni fikirler sunan projeleri finanse etmek için çalışmalar yürüttüğünü duyurmuştur. Google Haber Girişimi’nin Yenilikçi Yaklaşım Çağrısında dört ana bölge uygulama alanı olarak belirlenmiştir. Asya Pasifik, Ortadoğu, Türkiye ve Afrika, Kuzey Amerika ve Latin Amerika başvuruları şeklinde dört bölgeden başvuru almaktadır. Bu çağrı kapsamında dünyanın dört bir yanından haber kuruluşlarını çevrimiçi gazetecilikte yeni düşünceler ve yeni yaklaşımlar sergileyecek süreçleri, içinde yaşadıkları toplumu daha iyi anlamaları doğrultusunda gazetecilik açısından yapılması gerekli çalışmaları ve yeni yayıncılık yeni medya alanında yaratıcı iş modelleri geliştirmeleri için proje temelli destekler vermektedir.  Seçilen ve desteklemeye uygun görülen projelerden elde edilen bilgiyi daha geniş bir yelpazede gazetecilik sektörü ile paylaşmaktadır. Dolayısıyla, küresel boyutta gazeteciliğin, özellikle dijital medyanın gelişmesine de önemli derecede katkı sağlamaktadır.

Başvuru Nasıl Yapılıyor?

Her yıl Asya-Pasifik, Latin Amerika, Orta Doğu, Türkiye ve Afrika ve Kuzey Amerika’daki birçok ülkeden GNI Yenilik Yaklaşım Çağrısı kapsamında proje başvuruları alınmaktadır. Başvurular İngilizce olarak Google tarafından belirtilen adrese internet üzerinden yapılmaktadır. Başvuru tarihleri Google Haber Girişimi web sitesinden duyurulmaktadır. Proje başvuru sahiplerinden, çevrim içi başvuru formunda, projeleri ile ilgili açıklamayı, ayrıntılı proje planlarını ve bütçe bilgilerini paylaşmaları istenmektedir. Yenilikçi ve özgün gazetecilik yapmayı, güvenilir haber içerikleri sunarak insanları aydınlatmayı ve sürdürülebilir bir haber ekosistemi oluşturulmasını teşvik eden projeler geliştirmeyi amaçlayan tüm kuruluşlar ile serbest veya kendi adına çalışan tüm gazeteciler başvuru sahibi olarak proje hazırlayarak başvuruda bulunabilirler. Ayrıca internet üzerinden yayın yapan kuruluşlar, sektöre yeni giriş yapanlar, yayıncı birlikleri ve yerel sektör dernekleri de başvurabilmektedir. Başvuru süreci ve diğer bilgilendirmeler web sitesi üzerinden proje sahiplerine yapılmaktadır.  Google, seçilen projeleri 150.000 ABD dolarına kadar finanse etmekte ve toplam proje maliyetinin %70 kadarını karşılamaktadır.

Projeler bir jüri tarafından okunarak değerlendirilmektedir. Haber ekosistemi üzerindeki etki, yenilikçilik, fizibilite, paylaşımcılık ve çeşitlilik olarak toplamda beş ana ölçüt proje değerlendirmelerinde bakılan kısıtlardır. Ayrıca projede hedef kitle, başarım göstergeleri, iş planı detayı, faaliyet ve diğer süreçler belirli bir mantıksal çerçevede ve ayrıntılı bir şekilde hazırlanmalıdır. Projelerin iyi tanımlanmış ve hedeflerle ölçülebilir olması beklenmektedir. Son olarak, başvuru sahibinin net olarak tanımlanmış Temel Performans Göstergelerini (TPG’ler) sağlayarak projenin sunduğu fırsatların altını çizmesi gerekmektedir.

Türkiye’den GNI Yenilikçi Yaklaşım Çağrısında Destek Alan Projeler

Türkiye’de Google Haber Girişimi’nin (GNI) Yenilikçi Yaklaşım Çağrısı kapsamında 2020 ve 2021 yıllarında destek alan Şirketler aşağıda listelenmektedir.

  • Demirören Teknoloji Anonim Şirketi: Demirören Teknoloji A.Ş.’nin projesi, Türkçe için etiketleme sürecini çözmek üzerine odaklanmaktadır. Bu projenin haber keşif dağıtım sürecine yardımcı olması beklenmektedir.
  • Aposto Teknoloji ve Medya Anonim Şirketi: Dreamcatcher projesiyle günümüzde dijital medyanın temel sorunlarından biri olan gelir modellerine yönelik bir çözüm sağlamaktadır.
  • Mynet Medya Yayıncılık Uluslararası Elektronik Bilgilendirme ve Haberleşme Hizmetleri Anonim Şirketi: Yayıncının gücünü içerik kalitesi ve okuyucu memnuniyetinden aldığını, önemli içeriklerin ve o içeriklerle ilgilenebilecek okuyucuların anlık bir şekilde tespiti üzerinde çalışmalarını otomatik makine öğrenmesi (Auto-ML) ve yapay zeka tabanlı modeller ile farklı bir seviyeye taşımayı hedeflemektedirler. Bu sayede ilgi alanlarından yerel içeriklere kadar pek çok konuda nokta atışı şekilde hedef kitle erişimi sağlayacak bir altyapıyla okuyucu memnuniyetini daha da üst seviyelere çıkarmayı hedeflemektedir.

Desteklenmeye Uygun Görülmeyen Proje Türleri

  • Sadece haberin içeriğine yer veren ya da sadece haber içeriklerini farklı dillere çeviren projeler
  • Eski yayın sistemlerini yenilemek amacıyla verilen ve sadece yayın sistemlerinin yenilenmesinden ibaret olan projeler
  • Borsa verilerinin veya haber makalelerinin yeniden yayımlanması gibi sadece verilerin harmanlanması veya listelenmesi ile ilgili projeler
  • Eğitim veya öğretimle ilgili projeler
  • Herhangi bir para kazanma ve/veya kitle geliştirme amacı bulunmayan projeler
  • Haber kuruluşları üzerinde hiçbir şekilde etki yaratmayan projeler

Sonuç olarak, her yıl Google Haber Girişimi tarafından “Yenilikçi Yaklaşım Çağrısı” adında dijital haber ekosistemi üzerine yenilikçi, yeni model ve yaklaşımlar içeren projeler için çağrıya çıkılmaktadır. 2022 yılında da Google Haber Girişimi’nin Yenilikçi Yaklaşım Çağrısı’na çıkılacağını öngörülmektedir. Çağrı duyurusu Google Haber Girişimi web sayfasından takip edilebilir.

Soru ve görüşleriniz için:

Prof. Dr. Bahtiyar Dursun

[email protected]

TÜBİTAK üniversiteli girişimcilere destek veriyor

KOSGEB desteği ile işinizi kurun

#

07 Eyl 2021 - 00:00 - Gündem

Muhabir  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.